REKLAMA

Gwałtowne wzrosty JSW. Pomogła Unia Europejska?

2020-09-07 16:45
publikacja
2020-09-07 16:45
fot. Dawid Lach / JSW

Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej notują na poniedziałkowej sesji gwałtowne wzrosty. W ubiegłym tygodniu węgiel koksujący trafił na listę surowców krytycznych.

O blisko 24 proc. rosły w poniedziałek akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W efekcie jej papiery były najdroższe od końcówki lipca. Co ciekawe mocne wzrosty miały miejsce już w piątek, gdy wycena JSW urosła o 5 proc.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Źródeł wzrostów można jednak szukać jeszcze dalej, bowiem w czwartkowym komunikacie, w którym Komisja Europejska pokazała nową listę surowców krytycznych. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje. W gronie surowców znalazł się węgiel koksujący.

- Węgiel koksowy utrzymany na liście surowców krytycznych UE! To świetna wiadomość - główny jego producent w UE to nasza JSW. Bez tego węgla nie ma stali kluczowej dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego czy motoryzacyjnego, a więc - wielu miejsc pracy. Cieszę się, że się udało! - skomentował na twitterze były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Produkcja węgla JSW wyniosła w I półroczu 6,7 mln ton (spadek o 4,3 proc. rdr), a sprzedaż do odbiorców zewnętrznych 4,2 mln ton (spadek o 8,7 proc. rdr). Udział produkcji węgla koksowego i węgla do celów energetycznych w ogólnej produkcji netto wyniósł w I półroczu odpowiednio: 79 proc. i 21 proc.

Warto dodać, że pandemia koronawirusa obniżyła produkcję w JSW, jednak spółka chce odrobić to w II półroczu. Panedemia odbiła się także na wynikach - spółka miała 765 mln zł w samym II kwartale - minister Sasin forsuje jednak dofinansowanie spółek górniczych z PFR. Warto zresztą dodać, że problemy JSW już miało jeszcze przed koronawirusem i już wówczas zmuszona była sięgnąć po "zaskórniaki". Problemem był m.in. taniejący węgiel koksujący, a decyzja Komisji Europejskiej wyraźnie podbiła jego cenę. 

Lista UE coraz dłuższa

Warto jednak dodać, że węgiel koksujący był już na liście obecny, stąd skala wzrostów może nieco zastanawiać. Przeglądu wykazu surowców krytycznych Komisja dokonuje co trzy lata, a lista się wydłuża. O ile w 2011 r. było ich 14, w 2014 r. - 20, to w 2017 r. już 27, a obecnie - 30. Przy czym cztery surowce - boksyt, lit, tytan i stront - dodano po raz pierwszy, a z listy zniknął hel - ze względu na spadek jego znaczenia gospodarczego.

Obecna lista - obok nowych pozycji - zawiera: antymon, baryt, beryl, bizmut, borany, gal, german, kobalt, wspominany węgiel koksujący, fluoryt, hafn, ciężki i lekkie metale ziem rzadkich, ind, magnez, grafit naturalny, kauczuk naturalny, niob, fosfor, skand, krzem metaliczny, tantal, wolfram, wanad, platynowce i fosforyt.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
sel
A platyna nie wystrzeliła , chociaż też jest na liście, a na całym świecie wydobywa się 100 ton rocznie góra 5 tirów i jest tańsza dwa razy od złota chociaż powinna być dwa razy droższa.od złota i od palladu...
bartoszw1973
Co daje wpisanie na listę?
tomako_lunatic
Jak widać, dobre samopoczucie ;-)
daniel_1
Jastrzębie Zdrój, piękne miasto, gdzie zarobki najwyższe w Polsce a mieszkania najtańsze w Polsce (miasta powiatowe).
Proszę wyciągnąć wnioski.
PS
Tabele dostępne w necie- do sprawdzenia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
meryt
"Wiatrowy skandal w Wielkiej Brytanii"
"Dopłaty za przestój wiatraków były wyższe, niż te za efektywną pracę"
"Farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii uzyskały w 2017 roku aż 100 milionów funtów dopłat za …brak produkcji energii. Chodzi o okresy, w których – z powodu bezpieczeństwa –
"Wiatrowy skandal w Wielkiej Brytanii"
"Dopłaty za przestój wiatraków były wyższe, niż te za efektywną pracę"
"Farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii uzyskały w 2017 roku aż 100 milionów funtów dopłat za …brak produkcji energii. Chodzi o okresy, w których – z powodu bezpieczeństwa – operator systemu energetycznego nakazał ich wyłączenie. Wypłacone miliony miały formę „odszkodowania”, które w teorii rekompensowało celowe odcięcie produkcji. Tymczasem sprawa wywołała skandal – okazało się, że elektrownie zarabiały więcej za postój niż za pracę."

"Niemal 2 miliony funtów tygodniowo otrzymały firmy energetyczne z UK, które posiadały elektrownie wiatrowe. Według przeprowadzonych analiz, postój wiatraków był płatny aż 40% wyżej niż ich praca."

"Duży udział w OZE w UK wywołuje sytuację, w której szczytowe okresy mocy mocno przewyższają możliwości sieci. Brakuje magazynów energii, które doprowadziłyby do lepszego rozłożenia przepływów energii w czasie. Szacunkowo, w samej Europie tracone jest ponad 800 milionów dolarów rocznie przez problemy z dopasowaniem generacji źródeł odnawialnych do sieci elektroenergetycznej."
jacek303 odpowiada meryt
Powinni ładować wiatrakami wymienne akumulatory samochodowe. Kto wprowadzi taki system zrobi miliardy i zmniejszy emisję CO2.
tomako_lunatic odpowiada meryt
"Dopłaty za przestój wiatraków były wyższe, niż te za efektywną pracę" - to prawie tak, jak w górnictwie...

Tylko wiatrak nie idzie na wcześniejszą emeryturę, do której "dorzuca się" całe społeczeństwo. Nie wymaga też zwiększonych nakładów ze strony systemu ochrony zdrowia...
meryt odpowiada tomako_lunatic
"Nie wiadomo, co zrobić ze zużytymi turbinami wiatrowymi"
darsik
Już się Misiek Buzkowaty odezwał. Jakby to jego zasługa była.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki