REKLAMA

Sasin: PFR musi pomóc spółkom górniczym

2020-09-02 13:14
publikacja
2020-09-02 13:14
Sasin: PFR musi pomóc spółkom górniczym
Sasin: PFR musi pomóc spółkom górniczym
fot. Denys Kuznetsov / / Shutterstock

Polski Fundusz Rozwoju musi pomóc Polskiej Grupie Górniczej i Jastrzębskiej Spółce Węglowej - uważa wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Jego zdaniem sytuacja w górnictwie nie jest łatwa, zwłaszcza PGG jest w trudnej sytuacji finansowej - potrzebny jest program naprawczy dla tej spółki.

"Decyzje w sprawie kopalń będą zapadały wynikając z twardych, ekonomicznych konieczności. Sytuacja w górnictwie nie jest łatwa, tego nie ma co ukrywać. Szczególnie Polska Grupa Górnicza (PGG), czyli największa spółka wydobywcza w Europie, jest w trudnej sytuacji finansowej. Wynika ona z dwóch rzeczy: z ograniczenia zapotrzebowania na węgiel w związku z wchodzeniem do energetyki nowych źródeł energii i po drugie z epidemii koronawirusa" - powiedział w środę Sasin w wPolsce.pl.

Jak tłumaczył minister aktywów państwowych, odchodzenie od węgla i wchodzenie nowych paliw i źródeł energii jest "bardzo mocno przyspieszone, poprzez politykę Unii Europejskiej, narzucania polityki tzw. zielonego ładu, szybkiego dojścia do neutralności, jeśli chodzi o emisję CO2 i wysokich opłat za emisję CO2, co powoduje, że w tej chwili produkcja energii z węgla jest niezwykle droga".

"Polski Fundusz Rozwoju (PFR) musi w tej chwili pomóc spółkom wydobywczym i to nie tylko PGG, która wydobywa węgiel energetyczny, ale również Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która wydobywa węgiel koksujący" - powiedział.

Jak mówił, JSW ma problemy finansowe ze względu na epidemię koronawirusa i perturbacje z wydobyciem i sprzedażą węgla.

Sasin tłumaczył, że pomoc PFR będzie się odbywać w ramach tarczy antykryzysowej, czyli wsparcia dla tych przedsiębiorstw, które ze względu na epidemię borykają się z problemami.

"W ramach tej tarczy obie te spółki zabiegają o takie wsparcie z PFR. Jestem przekonany, że uzyskają to wsparcie" - ocenił. Zaznaczył, że będą to pieniądze z tarczy antykryzysowej. "Nie ma innej możliwości, bo w każdym innym wypadku jakiekolwiek bezpośrednie wsparcie byłoby pomocą publiczną, w ramach prawa europejskiego to jest niemożliwe" - wyjaśnił.

Minister przekazał, że jeśli chodzi o PGG, to na razie "działanie obliczone jest na krótką metę, czyli chodzi o to, żeby ta spółka przez najbliższe miesiące mogła przetrwać.

"Ale to nie oznacza, że my z założonymi rękami możemy czekać co będzie dalej. Musimy przygotować - i w tej chwili rozmawiamy ze stroną społeczną - bardzo realny i mający realne, ekonomiczne podstawy program naprawczy dla PGG. Dzisiaj mamy do czynienia nie tylko z bardzo drogim wydobyciem, więc potrzebna jest tutaj racjonalizacja tego procesu wydobycia, ale mamy do czynienia z nadprodukcją tego węgla" - tłumaczył Sasin.

W ocenie wicepremiera, "coraz bardziej się zbliżamy ze stroną społeczną, jeśli chodzi o wymianę argumentów". "Nasze dążenie do tego jest takie, żeby każde zlikwidowane miejsce pracy w górnictwie zostało zastąpione innym miejscem pracy, miejscem pracy w innych sektorach, by nie spowodować katastrofy społecznej na Śląsku" - powiedział.

Sasin przewiduje, że w długim okresie, w związku z odejściem od węgla w energetyce, proces wygaszania górnictwa będzie postępował. "Oczywiście dzisiaj rozmawiamy, jaki to będzie okres czasu. "Poruszamy się w okresie między 2040 a 2060, jako ten moment, kiedy węgiel zostanie wyrugowany z energetyki, a tym samym jego wydobycie już nie będzie celowe" - mówił.

Na początku sierpnia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys mówił, że PFR jest gotów udzielić pomocy spółkom z branży górniczej, jeśli spełnią one warunki i przedstawią wiarygodne plany, które pokażą, że są w stanie wrócić do rentowności i ustabilizować swoją sytuację finansową.

Plan naprawczy dla górnictwa ma być do końca września wypracowany przez zespół ds. transformacji górnictwa do końca września tego roku. Ma on wypracować propozycje koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (28)

dodaj komentarz
ccecu
Proponuję każdemu prywaciarzowi w tym kraju przywalić takimi podatkami jakie dźwiga górnictwo i zobaczymy czy dadzą radę to udźwignąć. Wtedy zobaczymy jakie generują zyski.
antek10
Co to za podatek? Bo ZUSów kopalnie nie płacą. - O tym podatku bełkoczesz? Skoro biznes (kopalnie) się nie opłaca to dlaczego go "reformują" juz chyba z 30-sty raz.
Odpowiem ci. Tam są Związki Zawodowe. Tysiace ludzi pasożytujących na kopalniach a nic nie robiących oprócz knucia jak dowalić opozycji..
jendreka
Pomoc? A dlatego gpw różnie jak zdechły pies, kiedy cały świat idzie w kosmos.
samsonn
to ja dam dobra i ekonomiczna rade- NIECH ZDECHNA !!!
lelo1949
Spółka generuje straty.........to nie ma nagród z zysku....to chyba normalne......opanujcie się w końcu......my inwestorzy mamy już tego dość
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
darekkk
I dlatego inwestując w takie trupy świat technologiczny nam ucieka - https://stooq.pl/mol/?id=14384
gonera691
A Bogdanka też dostanie kasę? Bo jak nie to będzie nieuczciwa konkurencja.
langdon25
Naród stanowczo sprzeciwia się utrzymywania darmozjadów górniczych z Dudą Piotrem na czele ( Kacperek jest wporzo) !

Dosyć .

Towarzyszu Sasyn - napraw to , jak tylko Ty umiesz to najlepiej w naszym kraju.
meryt
langdon25 "Naród stanowczo sprzeciwia się utrzymywania darmozjadów górniczych z Dudą Piotrem na czele"

Gałąź związków, na której siedzi przestanie utrzymywać? Dla nich darmozjadami są autorzy piszący destruktywne komentarze.

Związki zawodowe: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
langdon25 "Naród stanowczo sprzeciwia się utrzymywania darmozjadów górniczych z Dudą Piotrem na czele"

Gałąź związków, na której siedzi przestanie utrzymywać? Dla nich darmozjadami są autorzy piszący destruktywne komentarze.

Związki zawodowe: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (p. Andrzej Radzikowski), Forum Związków Zawodowych.
OPZZ:
Związek Zawodowy Górników w Polsce
Związek Zawodowy Pracowników Dołowych
Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce
Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
Federacja Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego
Porozumienie Związków Zawodowych Górnictwa

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki