REKLAMA
PIT 2023

Grupa Klepsydra pracuje nad kolejnymi akwizycjami

2023-11-29 14:00
publikacja
2023-11-29 14:00

Grupa Klepsydra pracuje nad kolejnymi akwizycjami i prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami. Celuje w przejęcia firm działających w większych miastach - poinformowali przedstawiciele spółki podczas konferencji.

Grupa Klepsydra pracuje nad kolejnymi akwizycjami
Grupa Klepsydra pracuje nad kolejnymi akwizycjami
/ Grupa Klepsydra

"Do końca roku już takiej umowy (przejęcia - PAP) nie będzie. Ale pracujemy nad tym, rozmawiamy z podmiotami. To jest długi proces. (...) Aktualnie prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami" - powiedział prezes Marek Cichewicz pytany, czy jest szansa na przeprowadzenie kolejnej akwizycji w tym roku.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że kluczowe w potencjalnych celach akwizycyjnych jest to, by nie była to firma oparta wyłącznie na właścicielu, ale by była to rozpoznawalna marka w mieście/regionie z pozycją lidera lub wicelidera, posiadająca infrastrukturę umożliwiającą wdrożenie usług grupy.

"Celujemy w większe miasta - powyżej 100-200 tys. mieszkańców" - dodał prezes.

Główny akcjonariusz oraz prezes spółki Centrum Pogrzebowe "Klepsydra" Tomasz Salski ocenił, że spółce zależy, by próg minimalny przychodów takich firm był na poziomie ok. 4 mln zł.

Strategia Grupy Klepsydra przewiduje, że do końca 2027 roku w skład grupy kapitałowej będzie wchodzić ok. 20 podmiotów działających na istotnych rynkach lokalnych w Polsce, obsługujących rocznie około 1.000 pogrzebów każdy. W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Klepsydra chce mieć do 10 proc. udziału w rynku funeralnym w Polsce. Jego wartość szacuje na 4-5 mld zł.

We wtorek Grupa Klepsydra informowała o zawarciu warunkowej umowy nabycia 100 proc. udziałów w spółce Sotor, jednego z głównych graczy na toruńskim rynku pogrzebowym oraz w całym województwie kujawsko-pomorskim. Cena za udziały została ustalona na 10 mln zł, przy czym 8 mln zł zostanie zapłacone jako świadczenie pieniężne, a 2 mln zł w postaci akcji zwykłych na okaziciela Grupy Klepsydra.

W czerwcu grupa nabyła 67,62 proc. kapitału zakładowego spółki Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie PUK.

Po przejęciu spółki Sotor w skład grupy kapitałowej będzie wchodziło pięć podmiotów.

"Widać, że te dwa przejęcia (...), spowodują wzrost usług w ujęciu ilościowym o ok. 17 proc. W ujęciu wartościowym to 45-proc. wzrost. To istotna zmiana, która będzie miała wpływ na pozostałe elementy rachunku wyników, czyli EBITDA, czy wynik netto. Na tym się skupiamy - te przejęcia będą przez kilka najbliższych lat istotnie wpływały na nasze wyniki" - powiedział wiceprezes Paweł Łapiński.

Grupa prowadzi obecnie rozmowy z inwestorami w celu pozyskania ok. 23 mln zł, które zostaną przeznaczone na przejęcia. W strategii podawano, że celem jest pozyskanie w wyniku emisji akcji ok. 30 mln zł. Do tej pory grupa pozyskała kwotę 6,75 mln zł.

"Te pierwsze akwizycje chcemy sfinansować z emisji, natomiast kolejne z wypracowanej gotówki, a w późniejszym okresie nie wykluczamy posiłkowania się długiem" - powiedział wiceprezes.

"Ewentualnie, emisje będą w ramach wymiany akcji - będą one bezgotówkowe" - dodał.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że właściciele chcą zachować pakiet kontrolny w spółce.

Obecnie główny akcjonariusz - Tomasz Salski - posiada 66,06 proc. udziału w akcjonariacie, a Marek Cichewicz 8,28 proc.

Po trzech kwartałach 2023 r. Grupa Klepsydra miała 25,3 mln zł przychodów, 4,4 mln zł EBIT, 5,4 mln zł EBITDA oraz 3,6 mln zł zysku netto.

"Rynek przez ostatnie lata był sprzyjający dla branży ze względu na pandemię. Dziś wracamy do trendów sprzed pandemii. Szacujemy, że w tym roku, do połowy października - bazując na danych GUS - zmarło 321.378 osób. Na cały 2023 r. szacowane jest 395-400 tys. zgonów" - powiedział prezes.

W 2022 r. liczba zgonów wyniosła 448 tys.

Grupa podała, że w okresie trzech kwartałów 2023 r. przeprowadziła 1.905 pogrzebów, 6.229 kremacji i 481 zleceń transportu międzynarodowego.

"Mamy do czynienia ze zmianą tendencji na polskim rynku. Obecnie 58 proc. pochówków jest w metodzie kremacji. Liczba tradycyjnych pochówków w naszej strukturze sprzedaży się zmniejsza. Zmierzamy ku temu, co jest na zachodzie. To przyspieszenie nastąpiło w pandemii, kiedy było wiele zgonów, ale wydolność cmentarzy była ograniczona, co spowodowało przyspieszenie tego procesu (...). Myślę, że to trwała tendencja" - powiedział Łapiński.

Grupa Klepsydra, w wyniku odwrotnego przejęcia notowanej na NewConnect spółki Merit SA, weszła w czerwcu na GPW jako pierwsza spółka z segmentu funeralnego.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że docelowo chcieliby przenieść notowania na główny parkiet GPW. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki