REKLAMA

Grupa Amica ma 136,8 mln zł zysku operacyjnego po III kwartałach, zgodnie z szacunkami

2020-11-27 19:12
publikacja
2020-11-27 19:12
fot. Kristi Blokhin / Shutterstock

Grupa Amica po trzech kwartałach 2020 roku ma 136,8 mln zł zysku operacyjnego - poinformowała spółka w komunikacie. Wynik jest zgodny z przedstawionymi wcześniej przez Amikę szacunkami.

Grupa Amica zanotowała w trzech kwartałach 2020 roku zbliżone w ujęciu rok do roku przychody ze sprzedaży (ponad 2,13 mld zł), co przy wzroście marży EBITDA o 1,5 pkt. proc. oznacza wypracowanie 181,1 mln zł wyniku EBITDA (+21,6 proc. rdr).

Po trzech kwartałach zysk netto grupy przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wzrósł do 102,1 mln zł wobec 70,5 mln zł przed rokiem. W trzecim kwartale zysk netto zwiększył się do 62,7 mln zł z 32,6 mln zł rok wcześniej.

W trzecim kwartale przychody ze sprzedaży wzrosły o 10 proc. (do 859,1 mln zł), zysk operacyjny o 65 proc. (do 78,3 mln zł), a zysk brutto o 80 proc. w ujęciu rok do roku (do 73,9 mln zł).

"W trzecim kwartale obserwowaliśmy na wielu rynkach ożywienie popytu po okresie lockdownu w marcu i kwietniu. Wraz z dużym reżimem kosztowym pozwoliło nam to wypracować wysokie dynamiki wzrostu wyników, które przekroczyły nasze wcześniejsze oczekiwania" - powiedział Michał Rakowski, członek zarządu Grupy Amica ds. finansowych i personalnych.

"Koniunktura rynkowa wspiera nas również w czwartym kwartale, choć oczywiście kluczowy będzie grudzień, który historycznie zawsze był okresem wzmożonej sprzedaży AGD" - dodał.

W Polsce sprzedaż Grupy Amica w okresie trzech kwartałów wzrosła o 6,6 proc. rdr. Z kolei w samym trzecim kwartale w Europie Zachodniej sprzedaż była wyższa o ponad 22 proc., co pozwoliło na odrobienie niższej sprzedaży z pierwszego półrocza.

W Europie Zachodniej spadek sprzedaży wystąpił w Wielkiej Brytanii (głównie kwestia dostępności towarów importowanych z Dalekiego Wschodu), podczas gdy wzrostowym rynkiem były Niemcy, a marże zwiększyły się zarówno w Niemczech, jak i we Francji.

W Skandynawii sprzedaż była stabilna, natomiast przesunięty w czasie względem Zachodu lockdown w Rosji spowodował spadki sprzedaży w tym kraju, których nie zrekompensowały wzrosty na innych rynkach wschodnich.

Z kolei na rynkach południowych wyższa sprzedaż w Czechach i Słowacji nie skompensowała niższej sprzedaży w Rumunii.

Producent sprzętu AGD w ramach działań optymalizacyjnych kapitału obrotowego zmniejszył wielkość zapasów. Zadłużenie z tytułu kredytów, pożyczek i instrumentów dłużnych zostało zredukowane o 35 proc., do 298,6 mln zł, a wskaźnik ogólnego zadłużenia obniżył się do 0,53.

Gotówka na koniec trzeciego kwartału wzrosła o 191 proc., do 227 mln zł, a wskaźnik dług netto do EBITDA spadł poniżej 1,2. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki