Gróbarczyk: Chiński armator zainteresowany polskimi portami

Chiński armator Cosco, jeden z największych na świecie, jest zainteresowany polskimi portami w tym możliwościami inwestycyjnymi - poinformował PAP Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

(fot. MK / Bankier.pl)

"Obecnie trwają już rozmowy z chińskim koncernem Cosco, który wyraża zainteresowanie polskimi portami jako zaangażowanie się w ramach dzierżawy terenów, czy rozbudowy portu. To jest oczywiście jeden element. Z drugiej strony trzeba zdać sobie sprawę, że Chińczycy są bardzo trudnym partnerem i te negocjacje trwają niejednokrotnie wiele lat i niczego nie przynoszą" - powiedział minister.

W środę w Warszawie podczas II Spotkania Ministrów Transportu Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w formacie 16+1 oficjalnie zainaugurowano działalność Sekretariatu ds. Morskich, którego siedziba znajduje się w Polsce. Sekretariat koordynuje prace, jest centrum, do którego spływają wszelkie projekty, inicjuje działania w zakresie kooperacji i współpracy w ramach formatu 16+1.

Minister powiedział, że posiadanie tego Sekretariatu daje Polsce znacznie lepsze możliwości w ramach przyszłych ewentualnych inwestycji w polskich portach.

Cosco jest armatorem specjalizującym się w przewozie kontenerów. Spółka informuje, że na koniec lutego 2017 roku w skład floty Cosco wchodziło 311 własnych kontenerowców, co plasuje firmę na czwartej pozycji wśród armatorów kontenerowych na świecie.

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Dorota Skrobisz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 13 samsza

Przekopuje się mierzeję, żeby uniezależnić się od Rosjan, więc trzeba w portach usadowić Chińczyka aby kontrolował i wydawał pozwolenia ???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil