Greta Thunberg nagrywała film na tle Elektrowni Bełchatów

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg kilka dni temu odwiedziła Bełchatów (Łódzkie). Nastolatka nagrała swoje wystąpienie na tarasie widokowym w Kleszczowie, skąd rozciąga się widok na odkrywkę i elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej.

(fot. PIERRE ALBOUY / Reuters)
O wizycie Thunberg w Bełchatowie poinformował w poniedziałek "Dziennik Łódzki". Według nieoficjalnych informacji gazety, nastolatka zgłosiła wcześniej do Polskiej Grupy Energetycznej chęć nagrania filmu na terenie elektrowni, ale spółka nie wyraziła na to zgody.

Jak podał "DŁ", aktywistka - z towarzyszącą jej ekipą filmową - przyjechała na taras widokowy w gminie Kleszczów. Podczas trwających około godziny nagrań nastoletniej aktywistce towarzyszył wezwany przez ochronę elektrowni patrol policji, a także sami ochroniarze.

Jak poinformowała PAP policja, miało to miejsce w ubiegły wtorek. "Wszystko przebiegło bardzo spokojnie (...). Taras widokowy jest dostępny bez ograniczeń, podobnie jak możliwość robienia z niego zdjęć czy filmowania" - zaznaczyła rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie nadkom. Iwona Kaszewska. Dodała, że trudno w tym przypadku mówić o zdarzeniu, bo - zdaniem policjantki - do żadnego zdarzenia nie doszło.

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowi tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla.

Elektrownia Bełchatów to największa w Europie jednostka zasilana węglem brunatnym, produkująca około 35 TWh energii elektrycznej, co stanowi 22 proc. krajowej energii. Moc pracujących bloków energetycznych wynosi 5298 MW. Energia elektryczna wytwarzana w elektrowni trafia do blisko 11,5 mln gospodarstw domowych. Jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni tego typu na świecie.

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 16 terminator007

No i sobie pochodziła i tylko pochodziła a tam gdzie chciała zamieszać to nie weszła i tyle. Widzę zmasowany atak lewacko-terrorystyczny próbujący sobie coś w Polsce pomieszać. Niestety ale akurat my ze wszystkich narodów Europy jesteśmy ostatni , którzy by się temu poddali. A jak widze jej tę czerwoną buźkę z tą wykrzywioną miną to jakbym widział Sorosa, Macrona, Merkel, Putina w jednym. Szkoda mi w sumie tej dziewczynki bo robią z niej kompletną utracjuszkę. Ona sobie rzeczywiście może w życiu kiedyś krzywde zrobić ( albo jej zrobią ). Jakich ja czasów dożyłem , niech to szlag ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 26 piterro1980

Niech panienka Greta nie zapomni odwiedzić ,,Aussichtspunkt Jackerath Tagebau Garzweiler Skywalk'' u naszych zachodnich sąsiadów, no chyba że ten przekaz ma dotyczyć tylko kopalni odkrywkowej u nas a nie na całym świecie. Przecież jest jedna planeta i jedna atmosfera...Odnoszę jednak wrażenie że walka o czyste powietrze i powstrzymania ocieplenia klimatu dotyczy tylko łuni jełuropejskiej i to nie w całości a tylko niektórych krajów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 35 newcommer

Media robią z niej Prezydenta Ziemi, Druga osoba po Mahomecie itd. Biedne dziecko jak opadnie kurz strzeli sobie w głowę albo przedawkuje w ciszy. Będzie wzmianka o tym w prawicowych media, lewicowe zapomną bo przykro, Super Express da na ostatniej stronie.... taki mamy klimat.

! Odpowiedz
7 48 rynkitomojapasja

Niech sobie jadą do Niemiec do nowej elektrowni węglowej, pajace!

! Odpowiedz
2 46 karbinadel

Tytuł powinien brzmieć "nawiedziła"

! Odpowiedz
8 57 jacyna2017

Nie wiem kogo mi nardziej szkoda, chorej bo autystycznej dziewczynki wrobionej w rolę 'guru', czy tych, którzy w zagubieniu, ze strachu lub w poszukiwaniu celu pójdą za każdym 'autorytetem', nawet takim, który nie ma większego pojęcia o tematach i tylko żongluje emocjami!

! Odpowiedz
38 10 krokus12

a kim pani jest ,że stawia diagnozę na odległość tego nawet nie robią dobrzy lekarze ,widzi pani chorobę na odległość a nie widzi zmian klimatu obok siebie

! Odpowiedz
7 47 yougurt

Kiedyś dzieci używali jako żywe tarcze .... ale żeby dziś.? Nowi Krzyżacy itp ???

! Odpowiedz
8 41 ajwaj

Nastepny przyklad eko-terroru,
jej starszy kumpel Al Core v.-prezydent USA (z powodu problemów mentalnych poszedl se), robil dla eko-kolonializmu. Wiescil koniec swiata i gorzej, wszystko sciema. Ale mld. $ zarobili.

Teraz juz z dziecmi wyciskaja lzy, zeby w/w mld. €, a nawet 1 bln. €+ > von der Leyen wykonczylo "panstwa na dorobku".
Monopol starych-bylych mocarstw bez kolonii juz, ma byc fejkem CO2 itd. utrzymany

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 15 pazdzioch_indastries

Abstrahując od Grety to władze pge pokazały jakim są betonem w kolorze czerwieni.Mogli tą sytuację obrócić na swoją korzyść ale ich niechęć można tylko tłumaczyć jako "jesteśmy winni obecnego stanu gospodarki energetycznej polski"
Do póki w takich spółkach będą siedzieć towarzysze i ich pociotki dopóty w Polsce nie będzie możliwe osiągniecie neutralności klimatycznej, nawet jeśli jest to tylko totalna bzdura.
Brawo pge przestraszyliście się małej dziewczynki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil