REKLAMA

Grekom kończy się gotówka, ale jej nie dodrukują

Michał Żuławiński2015-07-03 09:53analityk Bankier.pl
publikacja
2015-07-03 09:53
Grekom kończy się gotówka, ale jej nie dodrukują
Grekom kończy się gotówka, ale jej nie dodrukują
/ FORUM

Mimo zapewnień polityków sytuacja greckich banków jest dramatyczna. Jak wynika z informacji „The Telegraph”, ich zapasy gotówki spadły do zaledwie 500 mln euro. Grecy teoretycznie mają możliwość samodzielnego drukowania euro, lecz taki krok byłby równoznaczny z „wypowiedzeniem posłuszeństwa” Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

Aleksis Cipras i Janis Warufakis zgodnie zapewniają, że banki w Grecji otwarte zostaną we wtorek, a kontrola przepływów kapitałowych potrwa krótko. Wiarę w te obietnice podważa relacja reportera „The Telegraph”, Ambrose’a Evansa-Pritcharda, który od Constantina Michalosa, szefa Greckiej Izby Handlu dowiedział się, że „greckim bankom zostało zaledwie 500 mln euro w gotówce”.  Według rozmówcy brytyjskiego korespondenta, taka ilość gotówki zostałaby wypłacona przez klientów w mniej niż godzinę po ewentualnym otwarciu banków.

Według ostatnich oficjalnych danych (za maj),  wartość depozytów ulokowanych w greckim systemie bankowym przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa spadła w maju do 135,6 miliardów euro. Dokładniejszy rozmiar „wyrwy” która powstała w greckich bankach poznamy jednak dopiero pod koniec lipca. Obecne szacunki mówiły, że tylko w pierwszych dwóch tygodniach Grecy wybrali 8 mld euro, a przecież druga połowa miesiąca była pod tym względem o wiele bardziej „gorąca”.

Decyzja o zakazie transferu kapitału za granicę, zamknięciu banków i ograniczeniu wypłat z bankomatów do 60 euro dziennie na osobę została podjęta przez grecki rząd po załamaniu się negocjacji w sprawie pakietu pomocowego dla Aten. Jak się okazuje, faktyczny limit wypłat w wielu urządzeniach (wśród tych, które w ogóle mają jakąkolwiek gotówkę) wynosi 50 euro, a to z powodu braku banknotów o niższych nominałach.

Grecy drukują 20, Niemcy i Austriacy 500

Grecki bank centralny dysponuje technologią pozwalającą drukować banknoty euro, jednak podjęcie takiego kroku bez porozumienia z EBC stanowiłoby jawne naruszenie zasad unii monetarnej. O tym ile banknotów ma zostać wydrukowanych oraz które kraje zajmą się ich emisją decyduje wspólnie Rada Prezesów EBC. Analogiczna zgoda potrzebna jest do bicia monet.

- Gdyby Bank Grecji rozpoczął drukowanie euro bez uzgodnienia tego z EBC, byłby to taki sam krok, jak gdyby zdecydowali się drukować dolary amerykańskie czy franki szwajcarskie – obrazuje sytuację „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Od 2002 r. Grecy „tradycyjnie” byli odpowiedzialni za drukowanie banknotów o nominale 20 euro – tylko dwukrotnie (2009 r. i 2013 r.) Bank Grecji otrzymał polecenie zlecenia produkcji banknotów o nominale 50 euro. Największe nominały produkują zazwyczaj kraje z „twardego jądra” strefy euro czyli Niemcy, Luksemburg i Austria.

Według opublikowanego już planu na 2016 r. Grecy, wspólnie z Irlandczykami, Francuzami i Hiszpanami mają odpowiadać za produkcję banknotów o nominale 10 euro. Najwyższy przewidziany na przyszły rok nominał – 100 euro – dostarczą Austriacy.

Co ciekawe, według słów ministra finansów, Grecja nie posiada już matryc drukarskich pozwalających drukować drachmy w wersji sprzed wejścia do strefy euro.

Jak rozpoznać greckie euro?

Banknoty, których emisję zlecił Bank Grecji można rozpoznać po literze Y widniejącej w kodzie seryjnym. Z kolei banknoty wydrukowane przez sam Bank Grecji (Grecy zlecali druk także wytwórniom w Austrii, Holandii, Niemczech) rozpoznać można po literze N w kodzie drukarni, który na każdym banknocie znajduje się w innym miejscu.

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~ps
A kto sprawdzi czy drukują czy nie ?? nie takie numery już robili
~shalom
Ale EU drukuje na cztery zmiana i rozdaje tylko POsłusznym , którzy zrobili ze swego narodu niewolników. Dziękuję bardzo za takie pieniążki bez POkrycia.
~llll
Jestes dupkiem na etacie. Kto ci placi?. Wszyscy politycy to banda zlodziei. Najwyrazniej jestes z przeciwnego obozu i martwisz sie ze nie bedziesz mial co krasc.
~skoczek
A co się stanie jeżeli przyparci do muru Grecy jednak zaczną drukować własne Euro? Będzie to niewątpliwie szok dla całego świata, ale właściwie kto Grekom może tego zabronić i jak ich ukarze? Jeżeli minister Varoufakis, spec od game theory, wydedukuje że to się opłaci, to premier Tsipras mając jaja w kroku i nóż na gardle nie będzie A co się stanie jeżeli przyparci do muru Grecy jednak zaczną drukować własne Euro? Będzie to niewątpliwie szok dla całego świata, ale właściwie kto Grekom może tego zabronić i jak ich ukarze? Jeżeli minister Varoufakis, spec od game theory, wydedukuje że to się opłaci, to premier Tsipras mając jaja w kroku i nóż na gardle nie będzie się długo zastanawiał.
~walsie
Drukować mogą tylko pejsy z FED-u i ich kolesie z EBC. Cała reszta ma patrzeć i klaskać.
~printer
Print print print virtual money.
~Prasa_drukarska
Jak nie dodrukują jak dodrukują? Przecież głośno o tym nikt nie powie.
~hahaa
Zatrudnię Greczynkę do porządków w domu. CV koniecznie z pełnym zdjęciem.
~jui
na arzie to polak może sprzątać u nich hotel oni są bogatsi a my to biedacy
~spoko
Drukować pieniądze mogą tylko kraje niepodległe. Ciekawe czy NBP musi pytać o pozwolenie na drukowanie ?

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki