Gospodarcze mrzonki nazistów

III Rzesza miała trwać tysiąc lat, skończyło się na kilkunastu. Choć pozostawiła po sobie zniszczone wojną i wysiłkiem kontynenty, to w dyskusji politycznej wciąż naziści bywają przywoływani jako gospodarczy wizjonerzy. Na czym polegały gospodarcze sukcesy Niemiec lat 30. XX wieku i czy polityka fiskalna państwa była na dłuższą metę do udźwignięcia? Między innymi o tym opowiada prof. Wojciech Morawski z Katedry Historii Gospodarczej SGH.

Gospodarcze mrzonki nazistów


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~andrzej40z


ciekawe bo On to już w XIX wieku przewidział http://www.almoc.pl/img.php?id=2893

! Odpowiedz
0 2 ~skoczek

Dla pełnego obrazu należałoby wspomnieć o certyfikatach MEFO (MEtallurgische Forschungsgesellschaft) - pseudo walucie emitowanej przez III Rzeszę w celu obejścia ograniczeń w emisji pieniądza nałożonych na Reichsbank przez państwa Ententy. To właśnie w certyfikatach MEFO otrzymywali płatność wykonawcy wielkich inwestycji zamawianych przez rząd: autostrad, budynków mieszkalnych, sprzętu zbrojeniowego itd. Było to coś w rodzaju obligacji, które były honorowane przez banki komercyjne i dyskontowane w Reichsbanku, a po 5 latach wymieniane na reichsmarki. W ten sposób tow. Adolf Hitler "z powietrza" wytworzył gigantyczny wolumen ekwiwalentu pieniądza, za który udało mu się rozpędzić niemiecką gospodarkę, ale ceną był gigantyczny wzrost długu, przez co na dzień 1.IX.1939 III Rzesza była de-facto bankrutem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~Janek

poproszę o podobny wywiad poruszający kwestię gospodarki ZSRR przed wojną i jeżeli byłaby taka możliwość to może też coś o DDR by się udało przedstawić w podobnym tonie. Super materiał. Oby więcej takich informacji na bankierze.

! Odpowiedz
0 1 ~rtr

Stalinowski ZSRR nie musiał się bawić w MEFO, bo był już na dalszym etapie rozwoju totalitaryzmu - zwyczajnie mógł część własnej populacji przygłodzić, a część zamknąć w GUŁAGach. Gdy Hitler cementował władzę i w jakimś stopniu musiał kokietować społeczeństwo, to przez ZSRR już dawno przejechał pierwszy czekistowski walec (1917-1921). No i jest jeszcze różnica kulturowa - tradycja braku praworządności zaszczepiona w Moskwie przez Tatarów i Mongołów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~spostrzegawczy

Unia Europejska też miała być projektem na 1000 lat , a skończy marnie jak III Rzesza.I jedna i druga odcięła się od chrześcijańskich korzeni na rzecz utopijnych socjalizmow. UE padnie pod dyktaturą politycznej poprawności i zalewem obcych kulturowo uchodźców.

! Odpowiedz
0 4 ~analizujący

UE padnie z tego samego powodu co III Rzesza. Powody o których pisałeś to jedno. Druga sprawa to to, że kontynuacja nieudolnego projektu, którego istnienie w drodze "ewolucji" podtrzymuje się w chwili obecnej nie przez bomby i czołgi ale kasę w dalszym horyzoncie czasowym jest skazana na porażkę. Nie ma jednej Europy pod przewodnictwem Niemiec. Jest jedna Europa wielu narodów, które mogą i chcą żyć ze sobą w zgodzie a nie pod jarzmem niebieskiego okupanta, która narzuca nam swoje prawa, zabierając suwerenność itp. itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~polaczek

Nie takie mrzonki. W sumie kondominium stworzone przez współczesne Niemcy na terenie Wisłolandu są ukoronowaniem nazistów. Nawet nagrody są podobne, bo za wiernopoddańczość wobec Niemców gubernatorowie zarządzający danym kondominium dostają nagrody w postaci marionetkowych stanowiskami z wysokimi apanażami. Wojna nigdy nie jest celem samym w sobie. konsekwencją wojny jest uzależnienie gospodarcze kraju pobitego by jego gospodarka zaspokajała potrzeby najeźdźcy, oraz by podpity naród produkował dla najeźcy towary po dużo niższych cenach pracownikami bez ochrony zrdowia i bez emerytur

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Gniew

To oczywiste jest że gospodarka która jest ustawiona tylko na przemysł zbrojeniowy. Musi w końcu użyć uzbrojenia ponieważ dojdzie do sytuacji takiej że mamy podaż a nie ma popytu na arsenał, ponieważ arsenał który już został wytworzony się nie zużywał. Dlatego gospodarki takie jak Iran, Korea północna nie mają prawa bytu w dłuższej perspektywie. I albo doprowadzą do wojny, albo zbankrutują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbig77

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~Absolwent_SGH

Profesor Morawski - jak zwykle bardzo ciekawy!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil