REKLAMA

Gorzów Wlkp.: miasto planuje obniżenie lokalnych podatków i opłat

2016-11-21 13:22
publikacja
2016-11-21 13:22

Władze Gorzowa Wlkp. zdecydowały się na obniżenie stawek podatków i opłat lokalnych. Prezydent miasta Jacek Wójcicki przedłoży projekty uchwał w tej sprawie na sesji Rady Miasta 29 listopada br. - poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Ewa Sadowska-Cieślak.

fot. / / YAY Foto

Chodzi o trzy projekty uchwał dotyczących stawek za podatek od nieruchomości, od środków transportowych i opłaty targowej.

Jeśli radni przyjmą na tej sesji nowe regulacje, niże stawki zaczną obowiązywać z początkiem 2017 roku - poinformowała PAP Sadowska-Cieślak.

Podjęte działania są przede wszystkim podyktowane wnioskami mieszkańców, radnych, przedsiębiorców oraz innych zainteresowanych środowisk. To odpowiedź na oczekiwania gorzowian i najlepszy dowód na to, że miasto to ludzie. Więcej pieniędzy w kieszeniach gorzowian przełoży się na uruchomienie aktywności mieszkańców oraz zwiększenie ich dochodów. To z kolei poprawi jakość życia i pobudzi dalszy rozwój - powiedziała skarbnik miasta Agnieszka Kaczmarek.

We wszystkich trzech zaproponowanych projektach uchwał stawki podatkowe ulegną obniżeniu, żadna nie wzrośnie. W związku z powyższym wpływy do budżetu w 2017 r. zmniejszą się o 2,4 mln zł - tyle pieniędzy zostanie w portfelach mieszkańców i podatników.

Zgodnie z wyliczeniami w odniesieniu do podatku od nieruchomości wpływy do budżetu pomniejszą się o około 1,5 mln zł. Największe obniżenie stawki będzie dotyczyło budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stawka w roku 2017 obniży się w stosunku do br. o 82 grosze za metr kwadratowy.

Polityka fiskalna miasta w tym obszarze ulegnie złagodzeniu. Liczymy, że przełoży się to na stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, obniżenie kosztów prowadzonej działalności i rozwój podmiotów. Temu służą także podjęte w końcu czerwca br. uchwały o pomocy regionalnej dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatków" - powiedziała Kaczmarek.

W przypadku podatku od środków transportowych, po obniżeniu stawek wpływy do budżetu zmniejszą się o około 470 tys. zł prognozują urzędnicy. Będzie to kolejny rok, począwszy od roku 2012, obniżania stawek podatkowych w tym obszarze.

Działania te mają doprowadzić do dalszego zwiększenia liczby pojazdów rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. i stanowiących przedmiot opodatkowania, z którego wpływ zasili kasę miasta.

W 2017 roku stawki podatku od środków transportowych będą kształtować się na poziomie stawek minimalnych lub zbliżonych do minimalnych.

"Liczymy, że w perspektywie czasu miasto zyska jako organ podatkowy stwarzający przyjazne warunki dla przedsiębiorców z branży transportowej - wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Sebastian Pieńkowski. Dodał, że potwierdzają to dane dotyczące rosnącej liczby aut rejestrowanych w Gorzowie Wlkp. przez firmy leasingowe. W 2012 r. było ich 2435, a w tym roku 4035 pojazdów.

Projekt uchwały w sprawie opłaty targowej, w części dotyczącej stawek, ulegnie znacznemu uproszczeniu, a stawki obniżeniu w poszczególnych obszarach od 25 do nawet 74 proc. Te zmiany uszczuplą wpływy do budżetu miasta o ok. 350 tys. zł.

Jak tłumaczą służby prezydenta, obniżenie opłat targowych i uproszczenie procedur związanych z drobnym handlem ma skutkować większą aktywnością w tym obszarze, co finalnie, w perspektywie kilku lat, ma przełożyć się na zwiększenie dochodów miasta z tego źródła. (PAP)

mmd/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~tato
Okazuje się,że są miasta w Polsce gdzie władze lokalne myślą!! Te obniżki wpłyną na rozwój przedsiębiorczości mieszkańców i nie tylko.
~endi
można ? - można ! trzeba tylko chcieć , a co na to inne miasta ?
~niepelnosprawny_org
inni drżą, bo dziura budzetowa sie zwiekszy, a jednostki maja darmowe relamy i wieksze wpływy z obnizki...

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki