Górnicze firmy liczą na kontrakty w Indiach

Jastrzębska Spółka Węglowa liczy na współpracę z indyjską spółką węglową Coal India Limited m.in. przy odmetanowaniu jednej z tamtejszych kopalń. Projekt jest wśród potencjalnych przedsięwzięć, przy realizacji których polskie firmy górnicze chciałyby współpracować z indyjskimi partnerami.

(fot. REUTERS/Peter Andrews / FORUM)

Perspektywy bliższej współpracy m.in. w dziedzinie górnictwa są jednym z tematów rozpoczętego w poniedziałek w Kalkucie indyjsko-polskiego forum biznesu. Polskiej delegacji przewodniczą wiceministrowie: spraw zagranicznych Marek Magierowski i energii Grzegorz Tobiszowski.

Jak relacjonowali w poniedziałek na Twitterze przedstawiciele Ministerstwa Energii, w swoim wystąpieniu podczas forum wiceminister Tobiszowski podkreślił wieloletnie tradycje i doświadczenie polskich firm w wydobywaniu surowców energetycznych.

Konsekwentnie rozwijamy nowoczesne górnictwo. To jeden z fundamentów budowania stabilnych relacji gospodarczych z zagranicznymi partnerami - mówił Tobiszowski, wyrażając przekonanie, że polski przemysł górniczy może z powodzeniem konkurować na międzynarodowym rynku. Ma ku temu potencjał podkreślił wiceminister.

Według Tobiszowskiego, strona polska może zaoferować indyjskim partnerom m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.

Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia ich pozycji na arenie międzynarodowej - ocenił Tobiszowski.

O możliwość realizacji wspólnych z indyjskimi firmami przedsięwzięć zabiega m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i firmy okołogórnicze, z którymi JSW od lat współpracuje. Polscy partnerzy chcieliby wesprzeć indyjskie górnictwo w rozwiązaniu problemów, z którymi będzie musiało uporać się m.in. podczas planowanej budowy kopalń głębinowych w tym kraju.

Największy tego typu problem dotyczy ogromnej ilości metanu, który pojawia się przy schodzeniu z eksploatacją do niżej położonych pokładów węgla. Polacy mają w tej dziedzinie ogromne doświadczenie, zarówno jeśli chodzi o projektowanie, wdrożenie odmetanowania wraz z budową służącej temu infrastruktury, jak i gospodarczego wykorzystania metanu.

Grupa Kapitałowa JSW przy współpracy ze swoim wieloletnim partnerem - spółką ZOK z grupy EXME Berger Group - będzie zabiegać o kontrakt z fimą Coal India Limited, która zamierza wdrożyć odmetanowanie w jednej ze swoich kopalń. Chodzi o kopalnię głębinową zaprojektowaną i zbudowaną przez Polaków jeszcze w latach 60. XX wieku w pobliżu miejscowości Ranchi.

To kopalnia zaprojektowana przez Polaków; teraz chcemy wejść na ten rynek z polską myślą techniczną. JSW i EXME Berger Group współpracują od wielu lat, wiele podobnych projektów wspólnie już zrealizowaliśmy i z chęcią przeniesiemy nasze bogate doświadczenia na rynek hinduski. Tu jesteśmy niekwestionowanym liderem - skomentował w poniedziałek prezes JSW Daniel Ozon.

Celem Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest zwiększenie obecności na rynku hinduskim, a także rozwijanie współpracy m.in. w zakresie wykorzystania metanu. Szansą na to jest przetarg organizowany właśnie przez Coal India Limited.

Indyjski projekt został rozpisany na 9 lat i obejmuje wykonanie modelu złoża gazu, dobór i zaprojektowanie systemu odmetanowania wraz z gospodarczym wykorzystaniem metanu, dostawę i montaż niezbędnych urządzeń, a także wdrożenie systemu odmetanowania wraz z jego późniejszą obsługą.

Chodzi nam o wejście na rynki zagraniczne, a zwłaszcza na rynek hinduski. Widzimy ogromną szansę zarówno dla JSW, jak i firm okołogórniczych, do których my także się zaliczamy - powiedział prezes spółki ZOK Jerzy Berger.

W ramach tego projektu planowane jest nie tylko wdrożenie odmetanowania, ale również wykorzystanie gospodarcze metanu. Przedsięwzięcie jest szansą także dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych oraz Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, które mogłyby uczestniczyć w dalszym etapie prac.

Spółka ZOK należąca do grupy EXME Berger Group jest największą firmą w Polsce zajmującą się kompleksowo odmetanowaniem górotworu kopalń węgla kamiennego, projektowaniem technologii odmetanowania, projektowaniem i budową obiektów oraz urządzeń dla odmetanowania, podziemnymi robotami wiertniczymi oraz zagadnieniami naukowo-badawczymi związanymi z oceną i likwidacją zagrożeń metanowych.

Rozpoczęte w poniedziałek indyjsko-polskie forum w Kalkucie jest kolejnym w ostatnim czasie spotkaniem środowisk gospodarczych obu krajów. W końcu listopada podobne forum odbyło się w New Delhi. Wówczas m.in. katowicki Węglokoks podpisał porozumienie, ustanawiające spółkę przedstawicielem polskich firm okołogórniczych w Indiach. Umowa umożliwia też tworzenie konsorcjów z wieloma firmami, działającymi na rynku okołogórniczym i w handlu surowcami.

Listopadowemu posiedzeniu Polsko-Indyjskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej oraz Polsko-Indyjskiemu Forum Gospodarczemu towarzyszyła seria spotkań z przedstawicielami indyjskich ministerstw: stali, energii, górnictwa oraz węgla. Podczas tamtej wizyty nastąpiło podpisanie dwóch memorandów o współpracy w zakresie szukania nowych rozwiązań na rynku stalowym i węglowym.

W czasie ubiegłorocznej wizyty w Indiach przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, firmy Pebeka i Węglokoksu podpisali listy intencyjne o współdziałaniu z firmami indyjskimi. Deklaracje obejmowały ofertę usług polskich firm, takich jak specjalistyczne roboty montażowe czy współpraca w drążeniu tuneli, budowie metra i budowie kopalń "pod klucz" - łącznie z dostawą, remontami i dzierżawą maszyn górniczych. Natomiast indyjski producent stali Essar Steel, który od ośmiu lat korzysta z koksu wytwarzanego w koksowniach grupy JSW, zadeklarował w listopadzie chęć dalszych zakupów tego surowca, nawet do 2030 r.

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz

mab/ amac/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ajwaj

I OK - tam gra muzyka i kasa dzwoni
BRIKS (Indie I-od BRICSa) razem, potega, której tylko PISio programowo nie zauwaza :)

! Odpowiedz
0 3 manmark

razem z BMC ponoć

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.