REKLAMA

Górnicy organizują demonstrację

2020-09-24 08:30
publikacja
2020-09-24 08:30
fot. Maciej Jarzebinski / FORUM

Nastroje wśród górników nadal wzburzone. Związkowcy z Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego zapowiedzieli demonstrację w Rudzie Śląskiej. 

Na 25 września 2020 roku zapowiedziano masowy protest w Rudzie Śląskiej. "Nasz protest spowodowany jest polityką transformacji energetycznej tak rządu, jak i Unii Europejskiej. Ruda Śląska padnie jej największą ofiarą. To najbardziej górnicze miasto w Unii Europejskiej. Zamkną nam trzy nasze kopalnie, zamkną Hutę Pokój. Pracę stracą nie tylko górnicy i hutnicy, ale pracownicy spółek zależnych i kooperujących. Upadnie handel, usługi. Ruda Śląska powstała z węgla i na węglu. To w żyłach miasta płynie węglowa krew. Wiele inwestycji miasto poczyniło właśnie z pieniędzy od kopalń", piszą organizatorzy w swoim biuletynie. 

Związkowcy apelują, aby Ruda Śląska nie była drugim Wałbrzychem lub Bytomiem. Nie chcą, aby na Śląsku odbywały się dramaty społeczne, aby nie powstawały "getta biedy i slumsy".

Demonstracja rozpocznie się w piątek 25 września zbiórką o godzinie 15:30 przed KWK "Pokój" przy ul. Niedurnego 13. Przed urzędem miasta odbędzie się wiec.  

Przypomnijmy, że ostatnio podjęto decyzję, aby Polska przyjęła niemiecki, długofalowy model transformacji górnictwa. O uzgodnieniu kierunku transformacji poinformowali po zakończonej w nocy ze środy na czwartek kolejnej rundzie negocjacji wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń i szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. 

"Najważniejszą rzeczą jest to, że zdecydowaliśmy się na to, iż transformacja sektora będzie miała model podobny jak miało to miejsce w Niemczech. Czyli pracujemy nad tzw. modelem niemieckim długookresowej transformacji sektora. Udało nam się też wstępnie ustalić pewne elementy inwestycji w nowoczesne technologie” – powiedział po trwających z przerwami blisko 11,5 godziny negocjacjach Dominik Kolorz, pisaliśmy na łamach Bankier.pl. 

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
bankster-kreator
Górnicy to terroryści. Grożą, że będą palić opony i robić rozróby i wyłudzają od państwa pieniądze publiczne czyli moje, twoje nasze. To zorganizowana grupa przestępcza i powinno się ich karać właśnie z tego artykułu! Proponuję strajk antygórniczy! Sponsoring tego nierentownego przedsięwzięcia musi się w Górnicy to terroryści. Grożą, że będą palić opony i robić rozróby i wyłudzają od państwa pieniądze publiczne czyli moje, twoje nasze. To zorganizowana grupa przestępcza i powinno się ich karać właśnie z tego artykułu! Proponuję strajk antygórniczy! Sponsoring tego nierentownego przedsięwzięcia musi się w końcu skończyć bo inaczej pociągnie finanse publiczne i inne firmy państwowe na dno. Niech ten górniczy tytanic sam sobie idzie na dno razem z tymi hałdami najdroższego węgla na świecie.
po_co
Czy ktokolwiek z was zastanowił się nad dalekosiężnymi konsekwencjami zamknięcia kopalń ?
Co w sytuacji gdy Europę dopadną mrozy albo kryzys energetyczny, będziemy wtedy szybko wszystko odkopywać ?

W tym i zeszłym roku przekonaliśmy się, że w momencie gdy Chiny odetną kurek to mamy problem nawet z podstawowymi
Czy ktokolwiek z was zastanowił się nad dalekosiężnymi konsekwencjami zamknięcia kopalń ?
Co w sytuacji gdy Europę dopadną mrozy albo kryzys energetyczny, będziemy wtedy szybko wszystko odkopywać ?

W tym i zeszłym roku przekonaliśmy się, że w momencie gdy Chiny odetną kurek to mamy problem nawet z podstawowymi lekami. W Europie już nic się nie produkuje, pora wyciągnąć wnioski z błędów które popełnia zachód.

Co powiecie dzieciom w mrozy ? Przepraszam was ale byłem ślepy i głosowałem za zamknięciem przemysły, a teraz musimy palić meble i spać przy świecach.
max5000
Japonia, która należy do G7 ma energetykę opartą na węglu. A w Europie UE poprzez wyśrubowane normy emicji CO2 zarzyna przemysł ciężki. Już bardziej opłaca się importować stal z Rosji i Chin zamiast produkować ją w Polsce bo polskie huty muszą płacić podatek od emisji CO2.
bankster-kreator
Po likwidacji górnictwa kupić większe zapasy tańszego węgla z zagranicy i go składować w razie cięższych czasów i nie trzeba będzie palić mebli ani dokładać do polskiego górnictwa które jest studnią bez dna. Wyjdzie taniej ekonomiczniej i lepiej dla wszystkich. Jak się kiedyś okaże jakimś cudem, że nasze górnictwo Po likwidacji górnictwa kupić większe zapasy tańszego węgla z zagranicy i go składować w razie cięższych czasów i nie trzeba będzie palić mebli ani dokładać do polskiego górnictwa które jest studnią bez dna. Wyjdzie taniej ekonomiczniej i lepiej dla wszystkich. Jak się kiedyś okaże jakimś cudem, że nasze górnictwo stanie się rentowne to będzie można je ponownie uruchomić. Na dzień dzisiejszy to chyba górnictwo kosmiczne byłoby tańsze niż te polskiej zorganizowanej terrorystycznej grupy górniczej.
po_co odpowiada bankster-kreator
Wszystko świetnie tylko zastanów się dlaczego nasze górnictwo jest nierentowne. Jeżeli sądzisz, że to przez system emerytalny czy też barbórkę lub trzynastkę to dałeś się dobrze zmanipulować.

Wszyscy w Europie mają problem z górnictwem i produkcją przez nacisk na normy, między innymi CO2 które podnosi koszty
Wszystko świetnie tylko zastanów się dlaczego nasze górnictwo jest nierentowne. Jeżeli sądzisz, że to przez system emerytalny czy też barbórkę lub trzynastkę to dałeś się dobrze zmanipulować.

Wszyscy w Europie mają problem z górnictwem i produkcją przez nacisk na normy, między innymi CO2 które podnosi koszty życia do tego stopnia, że w Europie powoli nie opłaca się nic produkować.
W Rosji czy Chinach takie normy są wyśmiewane dzięki czemu po pierwsze ludzie giną tam każdego dnia (poczytaj raporty dotyczące wypadków w Chińskich kopalniach) po drugie nie dba się kompletnie o normy środowiskowe.

Dla atmosfery to bez znaczenia czy wygenerujemy 300 mln ton CO2 w Polsce czy 10000 mln ton CO2 w Chinach (czyli 33 razy więcej) lub 1600 mln ton CO2 w Rosji - efekt jest ten sam, po prostu Ty poczujesz się lepiej że mniej zatruwasz atmosferę. Natomiast pamiętaj u nas sprawdza się emisję i dba o to aby odbywała się zgodnie z zapotrzebowaniem, a w Chinach mają to w nosie, jak będzie trzeba to zaczną emitować dwa razy więcej bo nie normują ich żadne zobowiązania.

Interesujące jest też to czy ktokolwiek ma jakiś pomysł na to skąd Europa ma brać pieniądze na te zakupy na zapas. Skoro u nas nie opłaca się produkcja oraz nie ma źródeł energii to pomyślałeś o tym, że w przeciągu następnego półwiecza nie będzie gdzie pracować ?
Wszystko pięknie wygląda na papierze, ale w praktyce odzież, leki, jedzenie, produkcja wszystkiego zaczyna być zlecana poza granice UE.

Wiele osób zakłada, że to jest dobra droga - nic bardziej mylnego, mam taki zawód, że spotykam się z technologią każdego dnia, robię zamówienia na kwoty których przeciętny Polak w życiu na oczy nie zobaczy, a Chiny już teraz traktują Europejski (a w moim przypadku Amerykański) przemysł z dużą dozą nonszalancji. Robimy wszystko aby dać im kolejne argumenty, że bez ich wsparcia nie przetrwamy nawet zimy.
mkx odpowiada po_co
Dlatego wymyślono pojęcie "śladu węglowego" w importowanych produktach. Po odpowiednim ocleniu tego, eksporter się zastanowi dwa razy, czy oby zmiana technologii produkcji nie wyjdzie taniej. Tyle, że w EU jest duży opór przed wprowadzaniem ceł węglowych. Ciekawe dlaczego. Pytanie Dlatego wymyślono pojęcie "śladu węglowego" w importowanych produktach. Po odpowiednim ocleniu tego, eksporter się zastanowi dwa razy, czy oby zmiana technologii produkcji nie wyjdzie taniej. Tyle, że w EU jest duży opór przed wprowadzaniem ceł węglowych. Ciekawe dlaczego. Pytanie retoryczne.
bankster-kreator odpowiada po_co
To idźcie strajkować do unii europejskiej odnośnie certyfikatów CO2 a nie terroryzować polski rząd i doić pieniądze kolejny raz od polskich podatników. Nierentowne to nierentowne! Zamykać i tyle!
masekrut555
Nie rozumią, szkoda gadać.
Przyszłość to Azja, UE i USA idą na dno i to widać już gołym okiem mimo że media udają co innego
po_co odpowiada bankster-kreator
Jak czytam takie głupoty to aż chce mi się płakać.
Te zmiany w pierwszej kolejności dotkną Ciebie rozumiesz ? To Tobie podniosą ceny towarów, to Ty będziesz płacił więcej za energię, uzależnienie od obcego dostawcy powoduje, że to on reguluje ceny.

Stracisz na tym przede wszystkim Ty, Twoja rodzina, Twoi
Jak czytam takie głupoty to aż chce mi się płakać.
Te zmiany w pierwszej kolejności dotkną Ciebie rozumiesz ? To Tobie podniosą ceny towarów, to Ty będziesz płacił więcej za energię, uzależnienie od obcego dostawcy powoduje, że to on reguluje ceny.

Stracisz na tym przede wszystkim Ty, Twoja rodzina, Twoi znajomi. Już raz to przeżywaliśmy, a Niemcy śmiali się nam w twarz, zapomniałeś początek lat 2000 ? Cała europa zarabiała na stali, głównie Niemcy, a my za ich rozkazem zamykaliśmy huty.
tysiak35 odpowiada max5000
Ale Japonia nie ma górników którzy działają de facto w zorganizowanej grupie przestępczej wymuszającej haracze , podpalają opony i gwiżdżą pod parlamentem .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki