Górnicy demonstrowali pod siedzibą Polskiej Grupy Górniczej

Ok. 200 górników z kopalń Polskiej Grupy Górniczej demonstrowało w piątek przed siedzibą tej spółki w Katowicach. Niezrzeszeni w organizacjach związkowych pracownicy domagali się podwyżek pensji o 1 tys. zł.

(fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

Odpalano petardy, wyły syreny, pod adresem zarządu kierowano niecenzuralne słowa. Górnicy skarżyli się na niskie zarobki i mobbing ze strony przełożonych.

"Chcemy porozmawiać z przedstawicielem PGG - najlepiej z prezesem – i poruszyć kwestię wypłaty. Okazuje, że PGG ma pieniądze na organizację różnych imprez sportowych, ma pieniądze na sponsorowanie klubów sportowych, na nagrody policjantów, ale nie dla nas. Wczoraj otrzymaliśmy tzw. premię uznaniową w wysokości 1200 zł, lecz żeby zapłacić nam te premie, zarząd obciął nam dwie poprzednie wypłaty o 500 zł, więc możemy to tylko w cudzysłowiu nazwać premią uznaniową" – powiedział organizator i przewodniczący zgromadzenia Sebastian Darul.

Przedstawicieli zgromadzonych zaproszono do siedziby firmy na rozmowy, PGG reprezentował jeden z dyrektorów. Odebrał postulaty związkowców i - według przekazanych przez nich informacji - zapowiedział, że firma odniesie się do nich pisemnie.

Po spotkaniu PGG przekazała mediom pisemny komunikat w związku z demonstracją. Poinformowała, że wyjaśniono organizatorowi obowiązujące przepisy prawne, określające sposób postępowania w przypadku pojawienia się problemów na linii pracodawca – pracownik: powinno odbywać się to w drodze współdziałania pracodawcy i działających w zakładzie organizacji związków zawodowych. Nie ma możliwości prawnych prowadzenia indywidualnych negocjacji z pojedynczymi pracownikami. Wyjaśniono także, że w spółce zatrudniającej prawie 42 tys. osób, z uwagi na kwestie organizacyjne, nie ma możliwości spotykania się indywidualnie z każdym pracownikiem, a pierwszym, podstawowym miejscem rozwiązywania jego problemów jest macierzysta kopalnia.

"Niezależnie od powyższego, spółka jest zawsze otwarta i gotowa do rozwiązywania problemów pracowników" – głosi oświadczenie PGG. 

autorka: Anna Gumułka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 jes

Kolejna roszczeniowa grupa, która żyła jak pączusie za komuny a strajkowała tylko dbając o własne interesy (jak bony towarowe za komuny). Resztę narodu mieli w d...
Ale jedno mają rację. W jakim celu kopalnia sponsoruje kluby sportowe. Dla reklamy?
Oczywiście pytam o ekonomiczne uzasadnienie bo dlaczego to robi to każdy wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 15 search

Nauczycielom proponowali 500+ i zrobienie sobie dziecioka. Wiec moze niech strugna sobie blizniki lub co rok prorok w dwa lata i juz maja 1000. Tu nie jestem oryginalny i ukradlem pomysl z Palacu prezydenckiego. Ostatecznie moga jeszcze popatrzec z dolu jak strajkuja na samolot ogrodnika.

! Odpowiedz
24 4 szlachta-nie-pracuje

nie dziwię im się skoro posłowie wprowadzają dla siebie 600 zł podwyżki to i im może się wydawać że się należy

! Odpowiedz
28 28 michal741

Jedynym rozsądnym posunięciem jest zamknięcie kopalń, węgiel tańszy jest nawet w porcie w Holandii niż w Polsce co siedzimy na węglu. Bezsensu utrzymywać trupa i dopłacać z pieniędzy podatników. Pstryczek związkom, nierobom dobrze zrobi, wreszcie chwycą się uczciwej pracy i wytworzą jakiś dochód dla gospodarki

! Odpowiedz
28 23 carlito1

W biedronce jest praca ...

! Odpowiedz
71 48 trybuch

Socjalizm wrócił towarzysze z PiS o to zadbali.

! Odpowiedz
74 77 mikolaj01

Zamknąć nierentowne kopalnie. Spółki na giełdzie szorują po dnie a wydobycie węgla i cena droższe niż od sąsiadów. Po co ten cyrk z wydobyciem węgla w Polsce? Rozumiem kupowanie głosów ale to już przegięcie trochę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil