REKLAMA

Gigantyczny strajk odnośnie wieku emerytalnego we Francji rozlewa się na prowincję

2023-01-31 17:36
publikacja
2023-01-31 17:36

Protesty we Francji przeciwko reformie emerytalnej trwają i się rozlewają po całym kraju. Na ulice wyszli nie tylko mieszkańcy miast, ale także rolnicy. Zdaniem związkowców takiego strajku kraj dawno nie widział. 

Gigantyczny strajk odnośnie wieku emerytalnego we Francji rozlewa się na prowincję
Gigantyczny strajk odnośnie wieku emerytalnego we Francji rozlewa się na prowincję
fot. Adrien Nowak / / Hans Lucas Agency

Według agencji Reutera oceny liderów central związkowych nie potwierdzają wstępne dane dotyczące liczby uczestników protestów, np. w sektorze kolejowym, w którym strajkuje o 10 proc. mniej osób niż podczas poprzedniej akcji protestacyjnej.

Związkowcy liczą na powtórzenie sukcesu z 19 stycznia, kiedy w ogólnokrajowej akcji protestacyjnej uczestniczył ponad milion pracowników. "Jest lepiej niż 19 (stycznia). To prawdziwy sygnał dla rządu, który mówi, że nie chcemy emerytury (w wieku) 64 lat" - powiedział szef największej francuskiej centrali związkowej CFDT Laurent Berger.

Małe miasta na równi z dużymi

AFP zwraca uwagę, że tym razem protesty ogarnęły nawet małe miejscowości, jak miasteczko Mende na południu kraju, gdzie na 12 tys. mieszkańców w strajku bierze udział 2 tys. osób. "W średnich i małych miastach skrystalizowało się dość powszechne niezadowolenie z polityki (prezydenta) Emmanuela Macrona" - powiedział agencji AFP Antoine Bristielle szef Obserwatorium Opinii Publicznej Fundacji Jean-Jaures, think tanku powiązanego z Partią Socjalistyczną.

W Paryżu na czele marszu protestacyjnego, który ruszył po południu, stanęli przywódcy ośmiu głównych central związkowych. Stawili się też politycy Partii Komunistycznej, socjalistów i radykalnie lewicowej formacji Francja Nieujarzmiona.

Dopiero początek? 

Frederic Souillot z centrali związkowej FO zapewnił w rozmowie z AFP, że wtorkowy strajk to tylko początek akcji protestacyjnych, których "rytm przyspieszy".

Przyczyną protestów jest proponowana reforma systemu emerytalnego, która zakłada, że wiek emerytalny (obecnie 62) zostanie stopniowo podwyższony o 24 miesiące - do 64 lat.

Badania opinii publicznej pokazują, że większość Francuzów jest przeciwna reformie, a 62 proc. popiera akcje protestacyjne, jednak rząd zapowiada, że się nie ugnie. Próg 64 lat - jak powiedziała premier Elisabeth Borne - "nie podlega negocjacjom".(PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (8)

dodaj komentarz
tonycairoli
Bo lewicowe rzady sa tylko lewicowe z nazwy. To co mamy w wiekszej czesci EU, to jest raczej etatyzm i wspieranie korporacji. Przecietny obywatel, czlonek klasy pracujacej stal sie niemile widzianym petentem. Europejskie elity naczytaly sie bzdur o przeludnieniu i klimacie i najchetniej wyludnilyby Europe zupelnie.
zene
Czas na Pania Le Pen,
wszystko wróci do normy
Francja juz byla poza NATO
i Microny nie sa jej potrzebne
jenak
Francuz już wie, co się święci. Bo oni są troszkę przed nami w deformach.


Do miast nie wjedziesz z dieslem, ba za niedługo tylko elektrykiem, na którego będzie stać 1/10.

To tak tylko na przykład.


Poczytać sobie na angielskich stronach, gdzie w całym Londynie burmistrz Kahn chce zabronić wjazdu Vanów
Francuz już wie, co się święci. Bo oni są troszkę przed nami w deformach.


Do miast nie wjedziesz z dieslem, ba za niedługo tylko elektrykiem, na którego będzie stać 1/10.

To tak tylko na przykład.


Poczytać sobie na angielskich stronach, gdzie w całym Londynie burmistrz Kahn chce zabronić wjazdu Vanów z dieslem (ok.50 tys., w posiadaniu małych firm) lub wprowadzić ostre opłaty.

Ludzie mówią, że firmy od 3 pokoleń właśnie plajtują.

To gdzie tu doczekać do emerytury, która się oddala?
wazne_pytania
czy Francuzi są skazani na poziom życia zależny już tylko od własnej pracy?
mirek6504
Ja wam powiem tak króliczki abyście nie doznali szoku w niedalekiej przyszłości.,, Nam się wszystkim skończy nie tylko Francji a to z powodu wojny na Ukrainie I kosmicznego długu USA ktory chca przezucic na europe tylko patrzcie jak wiek emerytalny zostanie przesunięty pod 90 my na razie nie kumamy ale zakumamy jak będziemy spoczywać Ja wam powiem tak króliczki abyście nie doznali szoku w niedalekiej przyszłości.,, Nam się wszystkim skończy nie tylko Francji a to z powodu wojny na Ukrainie I kosmicznego długu USA ktory chca przezucic na europe tylko patrzcie jak wiek emerytalny zostanie przesunięty pod 90 my na razie nie kumamy ale zakumamy jak będziemy spoczywać jeden posiłek dziennie !!!
_xyz
Kończy się państwo dobrobytu. Kolonii nie ma, kolorowi obywatele jakoś do pracy się nie garną, a socjal rośnie, konkurencyjność gospodarki spada, a tym łiłikwikwi leniuszkom też nie chce się dłużej pracować.
matka_stiflera
Jankesi się znów wkurzyli na coś.
carlito1
Wszystkie komentarze usunięte.... pięknie cenzura trwa w najlepsze.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki