REKLAMA

GetBack w ciągu "małych kilku lat" chce wrócić na rynek, by finansować zakupy wierzytelności

2018-05-09 13:42
publikacja
2018-05-09 13:42

GetBack w ciągu "małych kilku lat" chce wrócić na rynek, by finansować zakupy nowych portfeli wierzytelności - poinformowali przedstawiciele spółki. Dodali, że wszystkie środki pozyskane z serwisowania obecnych portfeli zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Wszystko co uzyskamy z serwisowania wierzytelności przeznaczymy na spłatę zobowiązań. Wszystkie nowe zakupy, moim zdaniem, będą pokryte z zewnętrznego finansowania" - powiedział na konferencji Przemysław Dąbrowski, członek zarządu GetBacku.

"Żeby spółka windykacyjna normalnie funkcjonowała musi kupować nowe portfele wierzytelności. Zakładamy, że w ciągu małych kilku lat spółka wróci na rynek finansowania, prawdopodobnie najpierw będzie to finansowanie equity, a potem dłużne" - dodał.

Zarząd GetBack złożył w 2 maja w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. We wniosku spółka podała, że suma wierzytelności GetBacku wynosi 2,82 mld zł, z czego suma wierzytelności objętych układem z mocy prawa wynosi 2,72 mld zł.

Spółka w propozycjach układowych podała, że wierzyciele pierwszej grupy mają zostać spłaceni w 65,36 proc., a pozostałe 34,64 proc. zadłużenia ma zostać zaspokojone w drodze konwersji na akcje.

Pierwsza grupa wierzycieli obejmować ma obligatariuszy spółki, posiadających niezabezpieczone papiery wyemitowane przez GetBack oraz wierzycieli, którzy udzielili spółce kredytów niezabezpieczonych na majątku spółki. Grupa druga obejmuje wierzycieli publicznoprawnych, a trzecia pozostałych wierzycieli. Grupa trzecia wierzycieli również ma zostać zaspokojona w 65,36 proc., a grupa druga - w całości.

Interwencja Bankier.pl

Redakcja Bankier.pl na bieżąco przygląda się sprawie GetBacku. Pod adresem interwencja@bankier.pl czekamy na kontakt zarówno od posiadaczy obligacji, akcji, jak i pracowników.

Przypominamy też, że na naszym Forum trwa dyskusja o spółce.

W wyniku konwersji części wierzytelności grupy pierwszej na akcje, kapitał zakładowy spółki ma zostać podwyższony o 4,12 mln zł, poprzez emisję ok. 82.399.394 akcji serii F. Cena emisyjna pojedynczej akcji ma wynieść 8,63 zł, a łączna cena emisyjna wszystkich akcji nie mniej niż 711,1 mln zł.

“Firma działa normalnie. To co się nie będzie działo, to - w najbliższym czasie nie będą się odbywały zakupy nowych wierzytelności. Zakupy portfeli zostaną wstrzymane na co najmniej sześć miesięcy” - powiedział .

Dodał, że spółka stara się, by poziom odzyskiwanych wierzytelności utrzymywał się na dotychczasowym poziomie, mimo że “sytuacja medialna nie pomaga”.

Na pytanie o możliwość przejęcia przez inny podmiot Dąbrowski odpowiedział: “Rozważamy taki scenariusz. Ale ta firma chce kupić nasze portfele. Nie przejmie naszego długu. Pytanie o wycenę”.

“Masowa wyprzedaż aktywów nie różni się od scenariusza upadłościowego. Pozyskane środki posłużyłyby na spłatę obligatariuszy, ale akcjonariusze nie dostaliby nic” - dodał Mariusz Brysik, członek zarządu GetBacku.

Pod koniec kwietnia Michał Zasępa, członek zarządu firmy windykacyjnej Kruk poinformował, że Kruk jest potencjalnie zainteresowany wszystkimi aktywami GetBacku.

GetBack oszacował we wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego, że poziom zaspokojenia wierzycieli w przypadku postępowania upadłościowego nie przekroczy 25 proc. wierzytelności objętych układem.

W marcu i kwietniu walne zgromadzenie GetBacku uchwaliło dwie emisje akcji: do 20 mln akcji oraz do 50 mln akcji.

“Upoważnienie do emisji obowiązuje. To musi być zaadresowane podczas postępowania układowego. By obligatariusze, którzy zostaną akcjonariuszami, nie mieli obaw związanych z potencjalną emisją” - powiedział Dąbrowski.

“Poważne rozmowy nie mają obecnie sensu. Dzisiaj nie ma szans, zanim nie rozpoczniemy postępowania układowego, zanim nie opublikujemy raportu, by przeprowadzić jakąś emisję” - dodał.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że zwołane na 22 maja NWZ GetBacku ma zdecydować o zmianach w radzie nadzorczej i dopiero wówczas może zostać podjęta decyzja w sprawie ewentualnego powołania prezesa spółki.

Obecnie w zarządzie GetBacku są trzy osoby, wszystkie na stanowisku członka zarządu. W poniedziałek rezygnację z zajmowanych funkcji złożył Kenneth William Maynard, przewodniczący rady nadzorczej, który od 16 kwietnia pełnił obowiązki prezesa.

Z wypowiedzi Dąbrowskiego wynika, że decyzja sądu w sprawie otwarcia postępowania powinna zapaść w środę, 9 maja. (PAP Biznes)

mj/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
janek43
podobno Marcin Plichta jak wyjdzie to też chce reaktywować AmberGold i obiecuje że tym razem wszystko będzie OK. A tym razem da nie tylko 13 ale 18% rocznie !! Myślę że należy dawać drugą szansę bo przecież wy też chcielibyście dostać drugą szansę ;)
gerth
Mam pytanie, które nieco brzydko pachnie - ile złych kredytów kupił Getback od Getinu/Noble/Idea Banku i spółek z nimi powiązanych?
Być może nie wszyscy w tej sprawie są smutni...
obligatariusz
Fałszywy trop. Sprzedaż GetBack przez LC to był fire-sale z uwagi na konieczność dokapitalizowania GNB. Wycena była na 1,2 mld, sprzedaż z dyskontem za 0,85 mld zł. LC potrzebował kapitału na core-business (bank i leasing)

Wiem, że to niepopularne ale takie są fakty
and00 odpowiada obligatariusz
Co nie zmienia że warto było by sprawdzić.
LC miewa dobre pomysły...
specjalnie_zarejstrowany1
Wlasnie wracam ze strony eurorating ktora zmienila swoja opinie o GetBacku w mniej niz miesiac ze "dobra inwestycja" do "bankrut". Polecam zwlaszcza zakladke "o nas" sekcja "nasze atuty" i ostatnie trzy paragrafy na ich stronie.
mhm
Łżesz, jaka „dobra inwestycja”? EuroRating od początku dawał GetBackowi spekulacyjny rating BB.

Warto te raporty czytać, np. już w styczniu 2017 r. pisali o ryzykach:
„Krótka historia działalności: GetBack S.A. działa od 2012 roku i w ciągu ostatnich lat spółka bardzo szybko zwiększała skalę działalności.
Łżesz, jaka „dobra inwestycja”? EuroRating od początku dawał GetBackowi spekulacyjny rating BB.

Warto te raporty czytać, np. już w styczniu 2017 r. pisali o ryzykach:
„Krótka historia działalności: GetBack S.A. działa od 2012 roku i w ciągu ostatnich lat spółka bardzo szybko zwiększała skalę działalności.”

„Duży lewar finansowy: Spółka finansuje dynamiczny rozwój głównie za pomocą kapitału obcego – kupując pakiety wierzytelności z odroczonym terminem płatności, a także zaciągając coraz wyższe zobowiązania finansowe (dotychczas o dość krótkich okresach spłaty)”

„Coraz wyższe uzależnienie od finansowania na rynku kapitałowym: najistotniejszym źródłem finansowania kapitałem zewnętrznym są dla Grupy GetBack obligacje, które stanowią obecnie niemal 90% długu oprocentowanego. Spółka jest więc podatna na ewentualne wahania awersji inwestorów do ryzyka.”

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki