GUS znów prognozuje katastrofę demograficzną

GUS po raz kolejny opublikował zatrważające prognozy dotyczące demograficznej przyszłości Polski. Już za niespełna 15 lat dwie na trzy gminy będą w ponad 20 proc. zamieszkane przez osoby w wieku przekraczającym 64 lata. Dziś jest to raptem jedna na 25 gmin.

W 2016 r. odsetek osób w wieku 65 i więcej lat był wyższy niż 20 proc. w zaledwie 107 (ok. 4 proc.) gminach. Gminy te były położone przede wszystkim w województwie podlaskim oraz lubelskim. W 2030 r. taka sytuacja będzie już miała miejsce w dwóch trzecich gmin w Polsce, praktycznie na terenie całego kraju, za wyjątkiem Małopolski i Pomorza.

Gminy, w których odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej przekracza 20 proc.: stan w 2016 r. po lewej i prognoza 2030 r. po prawej
Gminy, w których odsetek ludności w wieku 65 lat i więcej przekracza 20 proc.: stan w 2016 r. po lewej i prognoza 2030 r. po prawej (GUS)

GUS zaznacza również, że na koniec ubiegłego roku w 1185 gminach spośród 2478 gmin w Polsce było więcej osób w wieku przedprodukcyjnym (poniżej 18 roku życia) niż poprodukcyjnym (mężczyźni w wieku 65 i więcej lat, kobiety w wieku 60 i więcej). Za 13 lat liczba takich gmin zmniejszy się do  zaledwie 160.

Gminy o większej liczbie osób w wieku przedprodukcyjnym niż poprodukcyjnym: stan w 2016 r. po lewej i prognoza 2030 r. po prawej
Gminy o większej liczbie osób w wieku przedprodukcyjnym niż poprodukcyjnym: stan w 2016 r. po lewej i prognoza 2030 r. po prawej (GUS)

Tymczasem już teraz system emerytalny musi być regularnie uzupełniany środkami z budżetu, by był w stanie wypłacać świadczenia osobom uprawnionym. Równocześnie systematycznie rośnie długość życia Polaków, a w październiku w życie wejdzie obniżka wieku emerytalnego. Z kolei pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy przy oferowanych przez nich poziomach wynagrodzenia.

GUS pokazuje, jak wygląda polska katastrofa demograficzna

Z okazji Dnia Matki GUS opublikował specjalną infografikę. Niestety, z zamieszczonych na niej danych wyłania się fatalny obraz stanu polskiej demografii.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
34 43 blumen110

PiS po jedno zło ....

! Odpowiedz
10 36 fortunap

Przy takiej perspektywie demograficznej "mądre" rządy PO faktycznie likwidują kapitałowy filar systemu emerytalnego, filar odporny na zmiany demograficzne. "Mądry" rząd PIS obniża wiek emerytalny, zwiększa wydatki socjalne o wątpliwej efektywności demograficznej i w sytuacji niskiego bezrobocia i wzrostu PKB dalej planuje deficyt i zwiększanie długu publicznego. Za 15-20 lat związek między wielkością zarobków i wysokością odprowadzanych składek na ZUS a wysokością emerytury będzie czystą fikcją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 noddam

Masz rację, ale PO zwiększając wiek emerytalny postąpiło niezgodnie z prawem, ponieważ zmieniło warunki umowy zawartej między obywatelem a państwem, bez zgody obywatela. To co zrobiło PIS, to jedynie przywrócenie prawidłowych warunków umowy. Ja nie chciałbym znaleźć się w sytuacji, gdy teraz zawarłem umowę z ZUSem, że będę pracował 65 roku życia po czym przejdę na emeryturę i nagle pojawi się rząd, który zmieni mi warunki na np. 85 rok życia. To jest bezprawie.

Zgadzam się z Tobą, że ZUS to piramida finansowa, która przy obecnym niżu demograficznym musi upaść, ale warunków umowy nie wolno zmieniać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 jurnydziadek

Ha ha! A Gdynia juz teraz jest domem starcow! A podobno jest najlepszym miejscem do zycia w Polsce. Chyba dla emerytow! Ha ha ha!

! Odpowiedz
5 8 luckow

No właśnie . U nas Na każdym kroku tylko wózki z dziećmi i kobiety w ciąży , to jeszcze mało tych dzieci ?

! Odpowiedz
28 15 kryptochrom

Uwolniłbym medycynę rozrodczości z zacofanych ograniczeń niekompetentnych decydentów.Każda kobieta w tym samotna powinna mieć dostęp do banku nasienia (spełniającego normy i wolnego od chorób genetycznych) tak jak to jest w wielu krajach zachodu.Należałoby przy tym ochronić prawnie dawców od alimentów bo czemu mają płacić za pomoc skoro nie było pożycia.Dobrowolnie sami powinni pomagać jeśli zechcą. Z drugiej strony jak w UK dawca jeśli chce powinien mieć prawo zostania oficjelnie rodzicem.
Poza tym urlopy dla matek na czas karmienia piersią, żłobki ,przeczkola. Pomoc finansowa państwa dla pracujących matek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 62 jer65

Oj tam oj tam , wystarczy podnieść wiek emerytalny , ceny leków , utrudnić dostęp do lekarzy i wszystko się wyrówna .

! Odpowiedz
1 61 polityk_przy_korycie

lataj całe życie na umowe o pracę by za kilka dekad okazało się że t woje pieniadze zostały już dawno roztwonione :)

! Odpowiedz
14 70 kiko707

wina smieciowych zarobkow.

! Odpowiedz
26 28 open_mind

To znaczy że to wszystko przez "Biedroniowatych? To chcieliście napisać?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl