REKLAMA

GUS potwierdza – PKB w górę o 0,8 proc.

2013-08-30 10:04
publikacja
2013-08-30 10:04

Według wstępnych danych GUS, w drugim kwartale 2013 r. PKB Polski zwiększył się o 0,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Odczyt jest z godny ze wstępnym szacunkiem typu „flash” z 14 sierpnia, przez co spełnił oczekiwania ekonomistów.

W ujęciu kwartalnym PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym i był wyższy niż przed rokiem o 1,1 proc.

PKB Polski (rdr)
źródło: GUS

Szybsze niż w I kwartale tempo wzrostu gospodarczego związane było z silniejszym wzrostem eksportu (+5,4 proc. wg danych wyrównanych sezonowo) oraz wydatków publicznych (3 proc.). Spadły natomiast wartości importu (0,9 proc.) i popytu krajowego (-1,7 proc.)

OPIS
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych GUS

W podziale na sektory działalności gospodarczej, największy wzrost odnotowano w kategorii "informacja i komunikacja" (+3,7 proc.). Dane GUS potwierdzają załamanie w budownictwie (-18 proc.), które było jedynym kruczącym się sektorem.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Entuzjazm byłby mocno przesadzony


Przyspieszenie dynamiki PKB odnotowane w drugim kwartale jest niewątpliwie pozytywną informacją, potwierdzającą bardzo delikatne ożywienie w polskiej gospodarce. Jednak już struktura tego przyspieszenia jest co najmniej wątpliwa.

Po pierwsze, popyt krajowy skurczył się piąty kwartał z rzędu, a tempo jego spadku było rekordowo silne (-1,7% rdr). Inwestycje zmalały o 4,4% rdr (wszystkie dane podaję wyrównane sezonowo), czyli znacznie mocniej niż w i tak bardzo słabym pierwszym kwartale. Spory udział w wygenerowaniu pozytywnej dynamiki PKB (+0,7 pkt. proc.) miało spożycie publiczne, czyli po prostu wyższe niż rok wcześniej wydatki państwa. Bez tego czynnika nie byłoby przyspieszenia dynamiki polskiego PKB.

Po drugie, przed formalną recesją znów uratował nas handel zagraniczny, który wniósł aż 2,5 pkt. proc. do wzrostu PKB. To zasługa bardzo silnego eksportu, którego wartość zwiększyła się o 5,4%. Równocześnie słabość popytu konsumpcyjnego doprowadziła do spadku importu o 0,9% (wyrównane sezonowo).

Krótko mówiąc: ledwo zauważalne przyspieszenie dynamiki PKB w drugim kwartale było zasługą wzrostu eksportu i wyższych wydatków rządowych. Natomiast sytuacja zwykłego zjadacza chleba nie uległa poprawie, o czym świadczy stagnacja konsumpcji.

II kw. 2013 I kw. 2013
PKB
0,8
0,5
sprzedaż ogółem
1,0
-0,1
- spożycie indywidualne
0,2
0
nakłady na środki trwałe
-3,8 -2
popyt krajowy
-1,9
-0,9
wartość dodana brutto
0,9
0,6
- przemysł
3,4
-0,3
- budownictwo
-20,3 -12,4
eksport
5,1
1,3
import -0,6
-1,7

/mz

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dandys123
ożywienie widzimy w transporcie, z danych Finder S.A. - operatora systemu monitorującego ok 40 tys firmowych pojazdów - wynika że ich przebiegi w ciagu ostatnich 3 miesięcy wzrosły o ponad 6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (http://blog.finder.pl/wordpress/ozywienie-na-drogach-gospodarka/). Czyli ożywienie widzimy w transporcie, z danych Finder S.A. - operatora systemu monitorującego ok 40 tys firmowych pojazdów - wynika że ich przebiegi w ciagu ostatnich 3 miesięcy wzrosły o ponad 6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku (http://blog.finder.pl/wordpress/ozywienie-na-drogach-gospodarka/). Czyli firmy rzeczywiście mają więcej zleceń, co jest dobrym znakiem dla całej gospodarki
~kierowca
niekoniecznie. wynika to z tego iz robia dodatkowe kilometry w zwiazku z objazdami remontowanych i naprawianych nowo wybudowanych drog i atostrad.
~rt odpowiada ~kierowca
Poza tym nie wiele osób wie i pamięta że esport nie jest opodatkowany VAT-em i nie daje żadnych korzyści budżetowi - a wręcz wygląda to tak jak dotowanie taniego exportu kosztem naszego budżetu który nic nie ma z tego exportu. Czy to jest powód do optymizmu i trąbienia na lewo i prawo że już będzie lepiej i mamy ożywienie?Poza tym nie wiele osób wie i pamięta że esport nie jest opodatkowany VAT-em i nie daje żadnych korzyści budżetowi - a wręcz wygląda to tak jak dotowanie taniego exportu kosztem naszego budżetu który nic nie ma z tego exportu. Czy to jest powód do optymizmu i trąbienia na lewo i prawo że już będzie lepiej i mamy ożywienie? Nie sądzę, konsumpcja prywatna w dół, inwestycje w dół, za chwile zabraknie kasy na wydatki publiczne, bo już w zeszłorocznym budżecie był ogromny deficyt a nie mówiąc już o tegorocznym (przed chwilą mieliśmy cyrki z progami i zmianą obecnego budżetu 2013r.)
~Koki odpowiada ~rt
VATu z eksportu rzeczywiście nie ma, ale do budżetu i tak wpływają z tego tytułu pieniądze, chociażby z tytułu podatku dochodowego. Pieniądze z eksportu w dużej mierze też wydawane są w kraju, więc szybko rosnący eksport to akurat moim zdaniem duży plus.
~kartoflana polska odpowiada ~Koki
jakoś Chinom nie przeszkadza rosnący eksport a chińczycy robią za jeszcze mniej niż polacy. Co za maaaatoły w tym pisie............
~Iwona
Żeby nie niewolnicz apraca naszych rodaków za 1600 brutto, tudzież jeszcze mniej na różnych śmieciówkach, eksport nie byłby już taki opłacalny. Fajnie, zdusić tych w Polsce, żeby tylko wyeksportować taniej i więcej na zewnątrz i miec się czym przechwalać.
~~PKB234235
Teraz Tusku i jego partia będzie gadać że PKB wzrosło, a o dużo? Dla mnie te 0,8 to jak 0 ...
Podwyżki i tak nie będą bo rząd postara się o nowe podatki lub je podwyższy.
~Tomasz
Klakierzy Tuska i on sam zresztą też, oczywiście będą trąbić jak to się w Polsce poprawiło z gospodarką. Oczywiście nikt z tych matołów nie będzie zgłębiał się Panie Krzysztofie w analizę struktury tego niewielkiego wzrostu, którą na łamach "Bankiera" często Pan dokonuje. Oczywiście zrobią tak aby Klakierzy Tuska i on sam zresztą też, oczywiście będą trąbić jak to się w Polsce poprawiło z gospodarką. Oczywiście nikt z tych matołów nie będzie zgłębiał się Panie Krzysztofie w analizę struktury tego niewielkiego wzrostu, którą na łamach "Bankiera" często Pan dokonuje. Oczywiście zrobią tak aby tylko powiedzieć, że Polska oparła się recesji, a oni są niejako sprawcami tego niebywałego sukcesu. Tymczasem gdyby znów nie eksport netto to zeszlibyśmy i w tym podanym teraz II kw. 2013 w strefę recesji. No ale co się nie robi dla propagandy.
~tomi
JEDNO PYTANIE , DO CZEGO TO ZMIERZA?????????????

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki