GUS: cena energii rośnie, ale zużywamy jej coraz więcej

Między 2003 a 2013 rokiem ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych rosły rocznie średnio o 2,5 proc. Jednocześnie gospodarstwa domowe zużywają jej coraz więcej - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego o efektywności energetycznej.

Udział zużycia energii w gospodarstwach domowych w finalnym zużyciu energii (obliczanego zgodnie z metodologią Eurostatu/IEA) wyniósł w 2013 r. 33 proc. Gospodarstwa domowe były jej największym konsumentem - wynika z opracowania GUS o efektywności wykorzystania energii w latach 2003 - 2013.

Na wzrost zużycia wpływ miały - zdaniem analityków Urzędu - wzrost liczby mieszkań, fakt, że są one większe oraz zmiana stylu życia, co oznacza, że w naszych domach jest coraz więcej sprzętu AGD i RTV.

W strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych największą część stanowi ogrzewanie pomieszczeń; w 1993 r. było to 73,1 proc., w 2012 spadło, ale nadal jest to podstawowa pozycja - wyniosła 68,8 proc. Ogrzewanie wody to 14,9 proc. w 1993r., w 2012 - 14,8 proc.

Przygotowanie posiłków w 1993 r. pochłaniało 7,1 proc. zużywanej przez gospodarstwa domowe energii, w 2012 r. było to 8,3 proc. W stosunku do 1993 r. w 2012 spadł nieco udział oświetlenia z 1,6 do 1,5 proc. Zdecydowanie za to wzrósł udział energii, jaką zużywają urządzenia elektryczne z 3,3 proc. w 1993 do 6,6 proc. w 2012 r.

Jak zauważają analitycy GUS, spadek zużycia energii na ogrzewanie związany jest z instalacją bardziej wydajnych urządzeń gazowych i elektrycznych, zauważalny jest także wpływ termomodernizacji oraz bardziej restrykcyjnych norm budowlanych.

W 2013 roku zużycie energii na mieszkanie wyniosło 1,47 toe (czyli tony oleju ekwiwalentnego). Jest to jednostka tzw. paliwa umownego. 1 toe to równoważnik 1 tony ropy naftowej o wartości opałowej 41,866 KJ na kg lub 11 MWh - PAP) i było 3,6 proc. wyższe w porównaniu do 2003 r.(PAP)

drag/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~okradany

Podobno jesteśmy w unii ,czytamy że wszędzie energia tanieje,a na folwarku P.O i PSL ,wszystko drożeje.

! Odpowiedz
1 4 ~Szofer

PO chce byśmy wrócili do świeczek.

! Odpowiedz
3 5 ~powskiemedia

Efekt 8 letnich rządów peowskich złodziei i oszustów nie dbających o Polskę i Polaków,... POtem choćby ziemia spalona lub potop , a co im tam ........kasy się dorobili...by żyło się lepiej.

! Odpowiedz
0 9 ~jasiu

A zgodnie z zasadą podazy o popytu, gloszona przez ekonomistów powinno byc inaczej. Ktos tu kłamie.

! Odpowiedz
0 16 ~JM

Przecież połowa rachunku to są tak zwane "opłaty stałe " , więc oszczedzanie
energii się nie opłaca . Tak to wymyślono , a państwo , zainteresowane tylko
POdatkami , radośnie to akceptuje , mając obywateli tam , gdzie zawsze.

! Odpowiedz
0 8 ~aaaaaa

To może wprowadźmy kolejny pakt klimatyczny?

! Odpowiedz
0 9 ~jerry

Bo chodzi o to by szybciej, wiecej, drożej. Nie liczy się żaden zdrowy rozsądek, ekologia itp. Tylko KASA, KASA I JESZCZE RAZ KASA.No, bo biedna Grecja czeka na to łełuro.

! Odpowiedz
6 18 ~osa

Obłuda i tyle. Polska już nic nie produkuje nie ma fabryk i przemysł ma znikomy. Urządzenia AGD w domach są już głównie z klasą A+ więc przestańće pisać takie bzdury peowskie ... Jak były polskie elektrownie było ok a teraz mamy niemieckie i wszystko jasne.

! Odpowiedz
4 7 ~kaktus

Noi co z tego,że urządzenie jest z klaśą A+,jak taka pralka czy zmywarka ma grzałkę ,która musi być zasilona prądem żeby wodę podgrzała ,a współczesne odkurzacze,których moc przekracza 2000 W,czy duże telewizory o przekątnej 50",tak więc nie sugeruj,że współczesne sprzęty agd zużywają mniej energii,a wręcz przeciwnie !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~wito

Gdzie Ty masz te niemieckie elektrownie? Podaj, proszę, nazwy, bo jakos ich nie potrafię znaleźć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne