REKLAMA

Dietl: GPW jest otwarta na kolejne przejęcia po armeńskiej giełdzie

2022-08-03 11:10
publikacja
2022-08-03 11:10
Dietl: GPW jest otwarta na kolejne przejęcia po armeńskiej giełdzie
Dietl: GPW jest otwarta na kolejne przejęcia po armeńskiej giełdzie
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

GPW dzięki zakupowi 65 proc. udziałów w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych liczy na możliwość ekspansji usług i technologii w regionie południowego Kaukazu - poinformował PAP Biznes prezes Marek Dietl. GPW jest otwarta na kolejne przejęcia w regionie, chociaż nie ma gotowego kandydata.

"Nie wykluczamy realizacji kolejnych międzynarodowych projektów. Monitorujemy sytuację rynkową i jesteśmy otwarci na propozycje i rozmowy dotyczące współpracy, w tym współpracy kapitałowej. Rozważamy transakcje M&A w obszarach, w których mamy kompetencje, więc naturalnym wyborem są dla nas inne giełdy lub spółki technologiczne, a także dostawcy danych ESG" - powiedział PAP Biznes prezes GPW Marek Dietl.

Pytany o spekulacje medialne dotyczące możliwości przejęcia przez GPW giełdy w Gruzji prezes odpowiedział: „Interesujący rynek kapitałowy, ale są tam dwie giełdy, które są małe i przynoszą straty, ich struktura własnościowa jest rozproszona. To bardzo trudne przedsięwzięcie".

Marek Dietl potwierdza natomiast zainteresowanie przejęciami innych giełd z regionu Euroazji, chociaż na dzisiaj nie widzi gotowego kandydata.

"Sądząc po tym, że różni doradcy pytają nas o to, czy bylibyśmy zainteresowani kolejnymi transakcjami, widać, że przejęcie giełdy w Armenii zrobiło wrażenie" - powiedział.

Pod koniec czerwca Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podpisała umowę nabycia 65,03 proc. akcji w Armenia Securities Exchange. Całkowita cena wynosi ok. 9,6 mln zł i będzie płatna w dwóch transzach. W wyniku transakcji GPW objęła również pośrednio kontrolę nad Central Depository of Armenia - centralnym depozytem papierów wartościowych w Armenii - w którym AMX ma 100 proc. udziałów.

Prezes Dietl wymienia wiele obszarów, w których GPW może wesprzeć rozwój rynku kapitałowego w Armenii. Najważniejszym z nich jest cyfryzacja i automatyzacja procesów, które są podstawowym elementem giełd w krajach rozwiniętych. Wskazuje, że przejęcie AMX pozwoli na ekspansję usług oraz przyspieszenie realizacji strategii GPW. Z drugiej strony dla armeńskiej giełdy jest to możliwość skorzystania z know-how grupy kapitałowej GPW.

"Gdy rozmawiamy z różnymi giełdami o potencjalnej współpracy, to reklamujemy się tym, że mamy ludzi z doświadczeniem 20-25 lat, którzy pamiętają czasy, gdy mieliśmy 5-10 spółek, a teraz jesteśmy rynkiem rozwiniętym. Chcemy z Armenii stworzyć swego rodzaju „modelowy i pokazowy wzór”, żeby pokazać, że potrafimy pomóc rozwijać rynek kapitałowy" - powiedział.

"Naszym celem jest odtworzenie wspólnymi siłami rynków kapitałowych Armenii i rozszerzenie naszej działalności w regionie, rozwój infrastruktury rynków kapitałowych, stworzenie przedsiębiorstwom możliwości pozyskiwania trwałego i niedrogiego kapitału oraz umożliwienie inwestorom i oszczędzającym bardziej profesjonalnego zarządzania oszczędnościami i inwestycjami w ramach szerszej gamy produktów i możliwości inwestycyjnych, czego ten region zdecydowanie potrzebuje" - dodał.

Dietl zwraca uwagę, że GPW patrzy na tę inwestycję jako na długoterminowe partnerstwo. O ile geopolityka nie przeszkodzi, GPW i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przygotowały konkretny plan rozwoju ormiańskiego rynku kapitałowego.

"Rynek w Armenii jest niezwykle przyjazny i ma bardzo określone cele, które chcą osiągnąć i które zapisaliśmy w strategii stworzonej wspólnie z EBOR. Mamy zrealizować 17 inicjatyw, które mają wiele wymiarów, ale jeden jest dla nas bardzo istotny - to aktywizacja diaspory ormiańskiej, żeby więcej inwestowała w swojej ojczyźnie. Wierzymy, że umiędzynarodowienie giełdy w Erywaniu jest jak najbardziej możliwe" - powiedział prezes Dietl.

"W Armenii wiele rzeczy zostało rozwiązane lepiej niż u nas: mają zintegrowany rachunek emerytalny, system do elektronicznego głosowania na walnych zgromadzeniach, wszystko jest przechowywane w centralnym depozycie, co wyklucza pranie brudnych pieniędzy. Na bardzo wysokim poziomie są usługi korporacyjne. To, czego tam brakuje i przydałoby się zaimplementować to produkty informacyjne, nie są na przykład liczone żadne indeksy. Nadzór nad sesją jest tam robiony ręcznie, gdyż mają mało notowanych spółek, nie mają know-how jeśli chodzi o instrumenty pochodne. Właśnie w tym zakresie chcemy podnosić ich kompetencje, by rynek naturalnie się rozwijał" - dodał.

Armenia Securities Exchange będzie pracować nad nową platformą transakcyjną, w celu przechwycenia co najmniej 5 proc. bazy depozytowej o wartości 6 mld USD w Armenii, przy szacowanej liczbie deponentów około 1,1 miliona, nad platformą rejestru funduszy – FundNet, która ma umożliwić zarządzającym międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi założenie funduszu inwestycyjnego w Armenii, a także nad internetowym rynkiem OTC – rozwiązaniem umożliwiającym inwestorom indywidualnym otwarcie bezpośredniego rachunku powierniczego w CSD, a emitentom emisję bezpośrednio w CSD, podczas gdy AMX gwarantuje transakcje, rozliczenia i płatności.

Giełda w Armenii planuje też platformę crowdfundingową i sprzedaż ETF. Bazując na rozwiązaniach FinTechowych, AMX udostępni możliwości dystrybucji jednostek uczestnictwa ETF poprzez Clearstream Vestima link.

Prezes GPW chce też poprawić płynność rynku obligacji skarbowych na giełdzie w Erywaniu.

"Będziemy pracować nad tym, żeby rynek obligacji skarbowych połączyć technologicznie ze światem, ale też zapewnić rozliczenia za pośrednictwem CCP. Liczymy, że KDPW CCP będzie zainteresowany, żeby świadczyć takie usługi, co zresztą sondowaliśmy wcześniej" - powiedział.

Marek Dietl planuje też rozwinąć rynek ofert publicznych dla spółek. Wskazuje, że w Armenii jest wiele spółek międzynarodowych, np. z obszaru nowych technologii czy przetwórstwa spożywczego, które nie są notowane na giełdzie, gdyż zwyczajnie tamtejszy rynek IPO jest za mały jak na ich potrzeby.

"Nasz docelowy model jest taki, żeby iść w kierunku zintegrowanego arkusza zleceń i zaoferować inwestorom światowym z jednej strony akcje spółek z polskiego rynku, który jest rynkiem rozwiniętym, ale z drugiej strony widzimy zapotrzebowanie na akcje spółek z frontier markets. Fundusze, które operują na naszym rynku, mają dużo tańsze podłączenie do naszego rynku, więc docelowo moglibyśmy mieć segmenty rynku rozwiniętego, rozwijającego się i frontier. To dawałoby zupełnie inne podejście do segmentyzacji spółek. To bardzo dalekosiężne plany, ale uważam, że w przeciągu paru lat jest to możliwe do zrealizowania" - powiedział.

Prezes deklaruje, że jeśli giełda w Armenii będzie chciała kupić inny podmiot w regionie, to warszawska giełda jest gotowa ją dokapitalizować.

Armeńska Giełda Papierów Wartościowych jest jedynym podmiotem prowadzącym regulowany rynek papierów wartościowych w Armenii. W ramach zintegrowanej oferty giełdowej AMX zapewnia pełen pakiet usług, w tym notowania, obroty, rozliczenia, usługi informacyjne oraz rozwiązania dla rynków alternatywnych.

Jako 100 proc. udziałowiec Centralnego Depozytu Armenii, AMX zapewnia również zintegrowane rozwiązania rozrachunkowe dla klientów, w tym zarówno rezydentów, jak i nierezydentów, wykorzystując międzynarodową sieć rozrachunkową centralnego depozytu i relacje z globalnymi depozytariuszami.

AMX nie jest zadłużony, a wartość posiadanych przez spółkę środków pieniężnych netto wynosi ok. 12,8 mln zł.

Wyniki finansowe armeńskiej giełdy od 2019 roku rosły w tempie dwucyfrowym, a wartość aktywów netto podwoiła się. Na poziomie EBITDA AMX osiąga rentowność na poziomie 30 proc., a na zysku netto 23 proc. Wskaźnik EV/EBITDA dla AMX wynosi 0,3x, a P/E 4,6x.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ehud
Dietl to kolejny Żymianin na ciepłym stołku - to sprawa bez precedensu w całej Europie!
superbroker
Wygląda to nieźle, że nasza Giełda chce miec znaczenie międzynarodowe. Moim jednak zdaniem oprócz tego powinna skupić się na rozwoju funduszy ETF, które przyciągnęłyby na nasz rynek nowych inwestorów indywidualnych otwierając im tanie inwestowanie na giełdach zagranicznych. Także obiecywany w zeszłym roku rynek Global Conect wciąż Wygląda to nieźle, że nasza Giełda chce miec znaczenie międzynarodowe. Moim jednak zdaniem oprócz tego powinna skupić się na rozwoju funduszy ETF, które przyciągnęłyby na nasz rynek nowych inwestorów indywidualnych otwierając im tanie inwestowanie na giełdach zagranicznych. Także obiecywany w zeszłym roku rynek Global Conect wciąż nie został uruchomiony, a myślę, że wielu inwestorów podobnie jak ja chciałaby mieć w portfelu akcje Microsoftu lub Intela. Moim zdaniem priorytetem powinien być rynek krajowy.
ehud
Warszawski parkiet to kolejna przechowalnia znajomych królika, którzy obchodzą raczej Hanukkah niż Boże Narodzenie:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki