REKLAMA

Frank - raty niższe niż przed czarnym czwartkiem?

Michał Kisiel2015-02-24 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-24 06:00
Frank - raty niższe niż przed czarnym czwartkiem?
Frank - raty niższe niż przed czarnym czwartkiem?
fot. iStock / / Thinkstock

W ciągu miesiąca od zaskakującej decyzji banku centralnego Szwajcarii frank potaniał o 40 groszy a wskaźnik LIBOR 3M obniżył się o niemal 0,5 pp. Dla wielu kredytobiorców spłacających zobowiązania walutowe może oznaczać to powrót do poprzedniego poziomu obciążeń, tak jakby nic szczególnego na rynku się nie stało.

Jeśli utrzymają się tendencje widoczne na rynku walutowym w ostatnich dniach, będzie można powiedzieć, że frankowców po raz drugi ominęły poważniejsze kłopoty. Pod koniec 2008 roku, gdy kurs franka poszybował w górę, wzrost rat zahamował spadek wskaźnika LIBOR. Osoby spłacające zobowiązania, w których oprocentowanie ustalano w oparciu o stawki z rynku międzybankowego odczuły wzrost obciążeń, ale nie był on tak poważny, by zagrozić stabilności domowych finansów większości dłużników. Takiego szczęścia nie mieli kredytobiorcy starego portfela, gdzie oprocentowanie ustalane było przez bank.

Wydarzenia ostatniego miesiąca nieco przypominają tamten epizod. Tym razem jednak na korzyść kredytobiorców działa także drugi czynnik – frank tanieje. Trudno ocenić, czy osłabienie helweckiej waluty ma trwały charakter, ale już dziś można powiedzieć, że przepowiednie o franku kosztującym stale ponad 4 zł nie sprawdziły się.

Rata wraca do poziomu z grudnia

Harmonogramy spłat aktualizowane są przez banki w zróżnicowanym cyklu, dlatego efekty zmian rynkowych wskaźników odczuwalne są z pewnym opóźnieniem. Sprawdźmy jednak, jak zmieniły się raty przykładowego zobowiązania walutowego pomiędzy grudniem 2014 r. a bieżącym miesiącem.

Przyjmijmy, że kredytobiorca w grudniu zeszłego roku miał jeszcze do spłaty dług o równowartości 100 tys. franków. Zobowiązanie zostało zaciągnięte na 30 lat, w grudniu 2007 roku. Marża wyniosła 1,5 pp., a oprocentowanie naliczane jest w formule „LIBOR 3M CHF + marża”.

Wysokość raty równej przykładowego zobowiązania denominowanego we frankach – grudzień 2014 – luty 2015


16 grudnia 2014 r.

16 stycznia 2015 r.

20 lutego 2015 r.

LIBOR 3M CHF

-0,007%

-0,42%

-0,9 % (18.2.2015)

Kurs CHF

3,50 zł

4,33 zł

3,87 zł (20.2.2015)

Rata w CHF

428 CHF

409 CHF

388 CHF

Rata w zł

1.499 zł

1.772 zł

1.502 zł

W symulacji nie uwzględniono spreadu.

Źródło: Bankier.pl

Dla naszego przykładowego kredytu rata z lutego jest tylko nieznacznie wyższa niż ta z grudnia. Przy cenie franka niższej tylko o 1 grosz, raty grudniowa i lutowa zrównają się ze sobą. Każdy z kredytobiorców może sprawdzić, jak zmieni się jego zobowiązanie korzystając np. z kalkulatora kredytowego Bankier.pl (wpisując dane w CHF i pamiętając o podaniu odpowiedniej liczby miesięcy do końca spłaty).

Podczas, gdy politycy i eksperci przedstawiali swoje wizje ratunku dla frankowców, historia zatoczyła koło i znaleźliśmy się bardzo blisko punktu wyjścia. Koszt bieżącej obsługi zadłużenia zbliżył się do poprzedniego poziomu, ale dług wyrażony w złotych nadal pozostaje kotwicą blokującą ruchy kredytobiorców. Niewykluczone, że zanim program przewalutowania zobowiązań walutowych nabierze ostatecznych kształtów wspomnienia o dramatycznym „czarnym czwartku” zdążą się już zatrzeć.


Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (74)

dodaj komentarz
~katie
wyliczenia zakladaja aktualizacje Liboru co miesiac a w rzeczywistosci tak nie jest. 3M LIBOR jest aktualizowany co 3 mies. Wiekszosc kredytow w chf oparta jest o 6M Libor z fixingiem stawki co 6M a to zmienia postac rzeczy i wyliczenia juz tak optymistyczne nie beda. Pozdr kl
~tomasz_m
Analitycy są bardziej zmienni od pogody. Raz wróżą franka po 4,2, teraz twierdzą, że przy cenie ok. 3,9zł- nadal będzie się osłabiał :P

Patrząc realnie na świat, trzeba przyznać, że frank tanieje tylko i wyłącznie z uwagi na ujemne stopy procentowe wprowadzone przez SNB.
I warto zauważyć, że za tydzień
Analitycy są bardziej zmienni od pogody. Raz wróżą franka po 4,2, teraz twierdzą, że przy cenie ok. 3,9zł- nadal będzie się osłabiał :P

Patrząc realnie na świat, trzeba przyznać, że frank tanieje tylko i wyłącznie z uwagi na ujemne stopy procentowe wprowadzone przez SNB.
I warto zauważyć, że za tydzień Narodowy Bank Polski również obniży stopy, więc złotówka powinna się osłabić. Frank zacznie ponownie drożeć w stronę 4 PLN.

Jak dla mnie- teraz jest najlepszy moment, aby zakupić franki.
~OjNieWiem
A według mnie to nie wiadomo co będzie. Nawet jak obniżą stopy, to nasi analitycy stwierdza, że to wspiera wzrost gospodarczy i PLN się umocni. W dzisiejszych czasach zasady klasycznej ekonomii nie działają, nagle mamy ujemne stopy procentowe :)
~0rtwk
niższe to one chyba są tylko w symulacjach, a ten artykuł się ma tak do rzeczywistości jak deklaracje banków do faktycznego postępowania.
~mm
a tu jak naprawdę wyglądają teraz spready w e-kantorach, stacjonarnych no i w bankach:

http://blog.kurencja.com/kursy-walut-w-kantorach-internetowych-stacjonarnych-i-w-bankach-w-lutym-2015-r/
~BB
Kisiel skończ pan z tym słodkim pierdzeniem. Rata niższa za chwilę rata wyższa. Pisz pan prawdę o systemie bankowym w Polsce. Banki działają niezgodnie z prawem. Okradają kredytobiorców. Sądy wydają niekorzystne wyroki dla banków. ZBP chce zlikwidować rejestr klauzul zakazanych.
~Futurysta
Jak tak dalej pójdzie to Wam przewalutują te kredyty przymusowo i się skończy.
~erl
W swoim ostatnim artykule autor pomylił ratę malejącą ze stałą. Teraz w lutym policzył ujemny LIBOR(tabelka) mimo, że nikomu z 550 tys. zadłużonych we CHF bank tego nie uwzględnił. Takim pismakiem robiącym błędy w każdym kolejnym artykule może być osoba bez wykształcenia ekonomicznego. Równie dobrze mogę robić W swoim ostatnim artykule autor pomylił ratę malejącą ze stałą. Teraz w lutym policzył ujemny LIBOR(tabelka) mimo, że nikomu z 550 tys. zadłużonych we CHF bank tego nie uwzględnił. Takim pismakiem robiącym błędy w każdym kolejnym artykule może być osoba bez wykształcenia ekonomicznego. Równie dobrze mogę robić to ja, wyjdzie redakcję trochę taniej.
~janek
Jesteś w dużym błędzie mnie 26 stycznia bank zgodnie z harmonogramem aktualizacji oprocentowania obniżył z 1.41% na 0.45%(libor -0.95)
~dzyszla
Mam nadzieję, że banki nie zgodzą się na wydawanie MOICH pieniędzy dla kogoś, komu w ogóle to nie potrzebne!

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki