Franczyzobiorcy niepewni podatku od handlu

Czy sklepy franczyzowe działające pod wspólnym szyldem zostaną objęte podatkiem od handlu detalicznego na tych samych zasadach jak duże sieci handlowe? Wkrótce mają zostać przedstawione dwa nowe projekty ustawy o podatku od handlu. I choć prawdopodobnie zostaną w nich uwzględnione postulaty kupców, to obawy franczyzobiorców nie nikną.

Pierwotny projekt ustawy przewidywał sumowanie obrotów wszystkich sklepów wchodzących w skład danej sieci franczyzowej i naliczanie podatku od całej uzyskanej kwoty. Najbardziej dotknęłoby to małe i średnie przedsiębiorstwa, które rozliczano by tak samo jak korporacyjne molochy. A przecież sklepy franczyzowe, choć działają pod wspólną marką, to są odrębnymi podmiotami gospodarczymi zaznacza w rozmowie z serwisem infoWire.pl Radosław Owczarczyk z sieci franczyzowej Pakersi.

Traktowanie sklepów franczyzowych jako jeden podmiot oznaczałoby poważny krok w tył dla polskiego handlu. Mali przedsiębiorcy występowaliby z sieci, przez co traciliby preferencyjne warunki współpracy oraz wsparcie technologiczne i prawne. Już teraz małe firmy bazują na niskich marżach i kredytach kupieckich. Jeśli odebrano by tym przedsiębiorstwom kolejną część zysku, zaczęłyby szukać oszczędności w zwolnieniach pracowników czy nawet zamykały interes uważa rozmówca.

W najbliższym czasie mają zostać zaprezentowane dwa nowe projekty ustawy o podatku od handlu. Wtedy się okaże, jakie rozwiązania zaproponowano dla sieci franczyzowych i czy nowe przepisy będą korzystne nie tylko dla budżetu państwa.


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.