Francuski rząd wdroży reformę emerytalną za pomocą dekretów

Premier Francji Edouard Philippe poinformował w sobotę, że rząd doprowadzi do przyjęcia kwestionowanej przez opozycję oraz związki zawodowe reformy emerytalnej w drodze dekretów, tj. z pominięciem parlamentu. Deputowani oceniają to jako skandal.

(fot. Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock)

Zgromadzenie Narodowe głosowało w sobotę nad punktem rządowej reformy emerytalnej przewidującym wprowadzanie uniwersalnego systemu punktów do planów emerytalnych poszczególnych grup zawodowych, m.in. pracowników transportu publicznego. Ten element reformy ostro krytykują opozycyjne ugrupowania - socjaliści, komuniści, centroprawicowi Republikanie oraz skrajnie lewicowa Francja Nieujarzmiona (FI).

Debata na temat reformy emerytalnej trwa w parlamencie już 12 dni. Do stosownej ustawy opozycja zaproponowała 40 tys. poprawek. Zwolennicy prezydenta Emmanuela Macrona i rządowej reformy nazwali ogrom poprawek do rządowego projektu „cyniczną sztuczką mającą na celu powstrzymanie przejścia ustawy emerytalnej przez parlament”.

Philippe oświadczył w sobotę w Zgromadzeniu Narodowym zgodnie z art. 49 ust. 3 francuskiej konstytucji i po uzyskaniu upoważnienia rady ministrów, postanowił że „rząd weźmie odpowiedzialność za reformę”. Oznacza to, że reforma zostanie przyjęta w pierwszym czytaniu bez głosowania w parlamencie.

To oświadczenie premiera wywołało oburzenie deputowanych, w szczególności należących do FI oraz skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (dawniej Frontu Narodowego) Marine Le Pen. FI ogłosiła zamiar złożenia wniosku o wotum nieufności dla rządu, który jednak nie ma szans na przyjęcie.

Le Pen określiła decyzję premiera jako „zamach stanu”. „(Władze) wykorzystują niepokój Francuzów w związku z kryzysem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, rząd chce przewrotu, odmawiając referendum w sprawie reformy” - oceniła. Zapowiedziała, że jej partia podejmie wszystkie możliwe działania, by zablokować wprowadzanie reformy dekretami.

Według deputowanej socjalistów Martine Aubry użycie art. 49 ust. 3 to „skandal”. Deputowany Eric Woerth z Republikanów podsumował konflikt parlamentarzystów z rządem słowami, że „zbyt wiele dekretów zabija dekrety”.

Reforma emerytalna, przewidująca m.in. ujednolicenie ponad 42 istniejących we Francji planów emerytalnych, jest próbą wprowadzenia najpoważniejszych zmian we francuskim systemie ubezpieczeń społecznych od II wojny światowej. Spowodowała tygodnie strajków sektora publicznego i manifestacji ulicznych.

To nie pierwszy raz, gdy rząd za prezydentury Macrona sięga po art. 49 ust. 3 konstytucji, zwany „opcją atomową”, w kluczowych kwestiach społecznych. Budząca społeczny sprzeciw reforma rynku pracy również została wprowadzona z pominięciem ścieżki parlamentarnej za pomocą dekretów.

z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 16 wawrzy

nauczyli się od nas jak jeść widelcem to teraz jak łamać konstytucję

! Odpowiedz
7 46 stain

Prezydent RP powinien publicznie wyrazić swoje zaniepokojenie stanem demokracji we Francji.

Nasi francuscy przyjaciele tak bardzo troszczą się o praworządność w Polsce, ze afrontem byłoby nie odwzajemnienie tej troski

! Odpowiedz
0 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 34 max5000

To samo czeka Polaków jeśli kiedyś liberałowie znów przejmą władze w Polsce. Będzie zaciskanie pasa, prywatyzacja tego co nie zostało zprywatyzowane i wmawianie ludziom za pomocą przychylnych lewicowych mediow że jest to słuszna droga bo na nic nie ma i nie będzie pieniędzy

! Odpowiedz
19 39 kris74keh

Nie przepadam za Macronem ale taka reforma przydałaby się w Polsce.Jest tyle uprzywilejowanych grup zawodowych a do tego za silne związki zawodowe.W niektórych branżach jeden pracownik należy do kilku związków.Dyrektorzy nie wiedzą z kim gadać , bo każdy związek ma swoje postulaty.

! Odpowiedz
41 35 znawca_inwestor

Brawo Makron!

! Odpowiedz
20 64 and00

No to się zacznie:

Timermanse, Komisja Wenecka, przesłuchania w PE, art 7, TSUE
Zawieszenie wypłat środków unijnych...

No chyba że się nie zacznie bo są równi i równiejsi...
A Macron jest internacjonalista

! Odpowiedz
27 51 pstrzezek

ktoś wreszcie ma jaja by wprowadzić reformy wbrew protestom i narzekaniom
w kraju z najkrótszym godzinowym czasem pracy w tygodniu w całej EU

Ludzie protestują mimo że się widzą absurd przywilejów w wielu grupach zawodowych jak np transport. Po prostu się boją że ich to też dosięgnie.

! Odpowiedz
28 71 marcinkrakow

I oni czepiają się Polski. ... Nie żebym był zwolennikiem tego co robi PIS w sądownictwie, ale hipokryzja zachodu jest zatrważająca.

! Odpowiedz
31 25 znawca_inwestor

pewnie że jesteś zwolennikiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil