Fotowoltaika rozkwita dzięki firmom i... politykom

Lada chwila moc paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na polskich farmach i dachach przebije symboliczną granicę 1000 MW. To tyle, ile ma dostarczać nowa elektrownia węglowa Ostrołęka C - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Gazeta podaje, że panele fotowoltaiczne zamontowane są na dachach ponad 4 tys. domów. Łączna zainstalowana w ten sposób moc to ponad 12 MW, co pozwala generować 7 mln zł oszczędności rocznie – podsumowuje dla "Rz" prezes firmy ML System Dawid Cycoń.

"Budżet rządowego programu +Mój prąd+ ma wynieść 1 mld zł, a pojedynczy prosument może się ubiegać o dofinansowanie do 5 tys. zł. Przy zakładanej cenie instalacji rzędu 20 tys. zł kształtuje się rynek o wartości 4 mld zł" - wylicza Cycoń.

Gazeta przytacza opublikowane niedawno dane Polskich Sieci Energetycznych, z których wynika, że łączna moc instalacji PV w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dobija 940,9 MW, co oznacza, że zapewne jeszcze w październiku przekroczy symboliczny próg 1 GW.

"Również statystyki Urzędu Regulacji Energetyki nie pozostawiają wątpliwości: w pierwszym półroczu 2019 r. przybyło w Polsce 112 MW nowych mocy z PV (na ponad 226 MW). I będzie ich dynamicznie przybywać, bo do promocji fotowoltaiki ruszyli też kluczowi gracze – politycy" - podkreślono. (PAP)

mick/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 samsza

Gwarancja na ogniwa fotowoltaiczne to 10-25 lat, żywotność ok. 30-40 lat. Utylizacja obecnie prawie 100% choć podobno możliwe w całości, nie jest na razie opłacalne samo z siebie i wiąże się z emisją CO2 co widać... https://www.youtube.com/watch?v=Sm0MlNsQKio

! Odpowiedz
4 37 slaw007

Poziom merytoryczny "Rzeczypospolitej" to dno. Drodzy Redaktorzy, nie piszcie o sprawach, o których nie macie najmniejszego pojęcia. Elektrownia węglowa w Ostrołęce o mocy 1000 MW może co roku dostarczać prawie 8 TWh, natomiast elektrownie PV o mocy 1000 MW mogą dostarczyć co najwyżej 1 TWh (czyli 8-krotnie mniej).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne