REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Fitch obniżył część ratingów Getin Noble Bank

2020-04-14 21:52
publikacja
2020-04-14 21:52
Dodaj Bankier.pl w Google

Agencja Fitch zdecydowała o obniżeniu części ratingów Getin Noble Banku, w tym długoterminowy rating Issuer Default (IDR) został zmniejszony z poziomu B- do CCC+ - poinformował Getin Noble Bank w komunikacie.

fot. Brendan McDermid /

Agencja Fitch obniżyła ratingi Getin Noble Banku dla:

  • oceny długookresowej (Long-Term Issuer Default Rating (IDR)) z poziomu: B- do CCC+;
  • oceny krótkookresowej (Short-Term Issuer Default Rating (IDR)) z poziomu: B do C;
  • oceny długookresowej w skali krajowej (National Long-Term Rating) z poziomu: BB-(pol) do B+(pol);
  • oceny indywidualnej VR (Viability Rating) z poziomu: b- do ccc+.

Jednocześnie agencja Fitch potwierdziła utrzymanie na dotychczasowym poziomie:

  • oceny krótkookresowej w skali krajowej (National Short-Term Rating) na poziomie: B(pol);
  • oceny wsparcia (Support Rating) na poziomie: "5";
  • minimalnej oceny wsparcia (Support Rating Floor) na poziomie: "No Floor".

Jako główne czynniki podjętej decyzji o zmianie oceny ratingowej Getin Noble Banku agencja Fitch wskazała naruszenie normy kapitałowej (łącznego współczynnika kapitałowego powiększonego o dodatkowy wymóg w zakresie funduszy własnych ponad wartość wynikającą z wymogów obliczonych zgodnie ze szczegółowymi zasadami określonymi w Rozporządzeniu CRR) oraz zaraportowanie po raz kolejny straty finansowej.

Wakacje na giełdzie

Agencja podała, że naruszenie normy kapitałowej było spowodowane wzrostem wartości aktywów ważonych ryzykiem związanej bezpośrednio z aprecjacją wartości franka szwajcarskiego w połączeniu z niekorzystnym przeszacowaniem wartości portfela polskich obligacji skarbowych wywołanego wzrostem ich rentowności.

Z kolei Getin Noble Bank zwraca uwagę, iż skala zaburzeń w skali makro wywołana przez rozprzestrzenianie się koronawirusa Covid-19 przekłada się na bezprecedensową zmienność na rynkach finansowych, w tym wolatylność kursów walut i rentowność instrumentów finansowych.

"Skala tej zmienności jest na tyle istotna, iż może decydować w najbliższym czasie o wysokiej zmienności poziomu współczynnika kapitałowego banku" - napisano w komunikacie Getin Noble Banku. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
staryznajomy
I tak oprocz IdeaBanku Getin Noble to chyba jeden z najtanszych notowanych na gieldach bankow haha
Ktos kto ma jaja i kesz to zarobi w perspektywie roku, dwoch czy trzech lat setki %.
Bo cos co nawet po odpisach ma wartosc ksiegowa ponad 2,4 zl na akcje a kurs...23 grosze. Dodatkowo Czarnecki wlozyl w to ostatnio 200 mln po
I tak oprocz IdeaBanku Getin Noble to chyba jeden z najtanszych notowanych na gieldach bankow haha
Ktos kto ma jaja i kesz to zarobi w perspektywie roku, dwoch czy trzech lat setki %.
Bo cos co nawet po odpisach ma wartosc ksiegowa ponad 2,4 zl na akcje a kurs...23 grosze. Dodatkowo Czarnecki wlozyl w to ostatnio 200 mln po cenie nominalnej 2,73 zl za akcje.
tomekyy
Chciałem tylko zauważyć, że wszystkie spółki w tarapatach mają C/WK niskie. Bardziej opłaca się pociąć ją na części (budynki itp) niż kontynuowac biznes, który traci pieniądze.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki