REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Fitch: Polskie samorządy na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym

2021-12-06 15:18
publikacja
2021-12-06 15:18
Fitch: Polskie samorządy na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym
Fitch: Polskie samorządy na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Fitch umieścił 14 JST w Polsce na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - przekazała agencja ratingowa. Według ekspertów gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.

"Umieszczenie ratingów na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym odzwierciedla naszą niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej +Polski Ład+ na profile finansowe ocenianych przez nas gmin" - wskazała agencja ratingowa Fitch w poniedziałkowej informacji.

Jak przekazano, decyzja ratingowa dotyczy 14 jednostek samorządu terytorialnego: Białegostoku, Bydgoszczy, Chorzowa, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Katowic, Opola, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka, Rybnika, Szczecina, Warszawy, Zabrza.

Według agencji w wyniku wprowadzonej reformy znacznie zmniejszone zostaną dochody operacyjne w porównaniu do sytuacji, gdyby reforma nie została wprowadzona. "Reforma wpływa na dochody JST z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)" - zaznaczono. Dodano, że PIT stanowił średnio ponad 25 proc. dochodów ogółem gmin ocenianych przez Fitch.

W opinii Fitch przewidziane w znowelizowanej ustawie o dochodach JST rozwiązania będą niewystarczające, by w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z tytułu udziału w dochodach z PIT. Według agencji gminy "będą zmuszone do podjęcia działań zapobiegawczych, w postaci podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów".

Przypomniano, że polskie gminy są w trakcie uchwalania budżetów na 2022 r., natomiast działania przeciwdziałające skutkom wprowadzanej reformy są dyskutowane w radach gminnych, które powinny je zatwierdzić do końca tego roku. "Jeżeli gminom nie uda się wprowadzić działań zmierzających do złagodzenia skutków ubytku dochodów operacyjnych powstałego w wyniku reformy +Polski Ład+, ich samodzielne profile kredytowe (SCP) ulegną pogorszeniu, prowadząc do obniżenia ratingów" - wskazano.

Fitch nie spodziewa się zmian w profilach ryzyka poszczególnych JST, "ale raczej zmiany w ocenie zdolności do obsługi długu, co z kolei będzie prowadzić do zmiany ich SCP, a to może przełożyć się na zmianę ratingów IDR".

Według Ministerstwa Finansów w 2022 r., po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz rozwiązań stabilizujących i wzmacniających finanse JST, samorządy osiągną dochody z tytułu PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 149 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 10,3 proc. od dochodów prognozowanych przez same JST w wieloletnich prognozach finansowych, sporządzonych przed ogłoszeniem Polskiego Ładu. Gdy dochody z PIT i CIT w danym roku spadną poniżej ustalonego poziomu (tzw. poziom referencyjny), samorządy mają otrzymać dodatkowe pieniądze w ramach subwencji rozwojowej. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andregru
"gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych" - bo tworzą coraz więcej niepotrzebnych spółek , ciepłych stołków dla swoich , rozrasta się administracja , buduje się nowe muzea itp.
andregru
Przykład . W celu budowy trasy powstała spółka miejska która " Kraków. Trasa Łagiewnicka: Pielgrzymi będą mieli lepszy dostęp do sanktuariów. Powstaje podziemny przystanek " . Obok jest przystanek kolejowy , który świeci pustkami ale co tam kilka milionów .
1a2b
Ani słowa o obniżaniu kosztów. Ciekawe czy tacy na przykład Warszawiacy są zainteresowani żeby zatrudniać 500 radnych w tym jakieś głupawe darmozjady typu diduszki?
A co np. słychać z odszkodowaniem za spowodowanie szkód wielkiej wartości w postaci wybudowania tandetnej oczyszczalni ścieków za olbrzymie pieniądze?
Ani słowa o obniżaniu kosztów. Ciekawe czy tacy na przykład Warszawiacy są zainteresowani żeby zatrudniać 500 radnych w tym jakieś głupawe darmozjady typu diduszki?
A co np. słychać z odszkodowaniem za spowodowanie szkód wielkiej wartości w postaci wybudowania tandetnej oczyszczalni ścieków za olbrzymie pieniądze? Nikt za to nie odpowie? Zamiast tego jakieś czaskoskie fiuty będą po prostu bezczelnie domagać się więcej pieniędzy z podatków?
Powiem krótko słowami poety "wypreidlać" bezużyteczne darmozjady!!!
kriso135
Jak widzę na co wydaje pieniądze trzaskowski, to wcale mi nie żal tych samorządów
300_pala
W pisoskich gminach tez podniosą
men24a
Tak jak wcześniej pisałem, rząd daje ale nie swoje pieniądze. A potem "zakręt" się dziwi że śmieci mu drożeją.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki