REKLAMA

Fiskus zajrzy na Facebooka, Vinted czy OLX. Koniec sprzedażowego eldorado w sieci

2023-08-22 10:20, akt.2023-08-29 14:46
publikacja
2023-08-22 10:20
aktualizacja
2023-08-29 14:46

Już wkrótce wejdzie w życie nowy obowiązek dla platform internetowych umożliwiających sprzedaż albo wynajem produktów, tj. Allegro, Vinted, a nawet Facebooka i Instagrama. Fiskus otrzyma raporty dotyczące kwoty oraz liczby dokonanych transakcji. W ten sposób sprawdzi, czy dochód uzyskany np. z najmu mieszkania jest wskazany w rocznym rozliczeniu PIT.

Fiskus zajrzy na Facebooka, Vinted czy OLX. Koniec sprzedażowego eldorado w sieci
Fiskus zajrzy na Facebooka, Vinted czy OLX. Koniec sprzedażowego eldorado w sieci
fot. asiandelight / / Shutterstock

Od września platformy internetowe będą mieć obowiązek - podaje "Rzeczpospolita". Obowiązek związany jest z przekazywaniem danych: najmu nieruchomości, najmu środków transportu, sprzedaży towarów i usług świadczonych osobiście przez osobę fizyczną działającą na rzecz lub w imieniu podmiotu wykonywaną za pośrednictwem platformy na żądanie użytkownika online, lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy oraz najem środka transportu.

Sprzedaż na Vinted, Allegro i Facebooku do opodatkowania

Wśród platform, które zostaną objęte nowym obowiązkiem, znajda się między innymi klasyczne serwisy umożliwiające sprzedaż takie jak: Vinted, OLX, Allegro. Na tym nie koniec. Obowiązek dotyczy także Facebooka czy Instagrama. Za pośrednictwem obu serwisów możliwa jest sprzedaż ubrań, obuwia, mebli czy elektroniki. 

Nie wszystkie osoby wystawiające produkty za pośrednictwem platform sprzedażowych trafią do fiskusa. Zgodnie z przepisami obowiązek raportowania nie dotyczy podatników, którzy w ciągu roku wystawili mniej niż 30 ofert w danym serwisie. Ustawodawca nie nakłada obowiązku zgłaszania sprzedaży również w przypadku osób, których dochody na platformie nie przekroczyły 2000 euro rocznie (ok. 8920 zł)

Po przekroczeniu limitu trzeba zapłacić podatek

Operatorzy platform będą przekazywać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich serwisów. Wśród danych, które będą trafiały do skarbówki, są m.in. dane identyfikacyjne sprzedawcy, numer rachunku bankowego oraz kwota uzyskana w ramach transakcji

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Osoby, które sprzedają za pośrednictwem platform internetowych produkty na większą skalę (tj. przy przychodach powyżej 2,7 tys. zł brutto w przypadku tzw. działalności nierejestrowanej), powinny założyć działalność gospodarczą i opodatkować uzyskiwane dochody. Natomiast kupno używanych przedmiotów za kwotę powyżej 1000 zł budzi obowiązek uiszczenia PCC.

Implementacja przepisów UE

Zmiany w przepisach dotyczące podatkowych obowiązków sprawozdawczych nakładanych na operatorów platform cyfrowych związane są z dostosowaniem polskiego prawa do unijnej dyrektywy DAC7. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (29)

dodaj komentarz
endes
Do d..y morawieckiemu niech zajrzy!
czerwony_wiewior
Rząd PiS ma ustawiczne problemy z "implementacją" regulacji unijnych. Wyjątkiem są przepisy, które służą inwigilacji i goleniu z kasy obywateli
_aj_waj_
To Ty w końcu chcesz tych pieniędzy z KPO, czy nie, bo już się pogubiłem...
djnsd
Przecież tu nie ma żadnego podatku bo sprzedajemy głównie rzeczy które mamy ponad pół roku i sprzedajemy je poniżej ceny zakupu więc żaden podatek tutaj nie obowiązuje. Trzymajcie po prostu paragony zakupu na których jest data i kwota i to wystarczy. Poza tym kto normalny sprzedaje używane rzeczy o takiej wartości rocznie dochodu.Przecież tu nie ma żadnego podatku bo sprzedajemy głównie rzeczy które mamy ponad pół roku i sprzedajemy je poniżej ceny zakupu więc żaden podatek tutaj nie obowiązuje. Trzymajcie po prostu paragony zakupu na których jest data i kwota i to wystarczy. Poza tym kto normalny sprzedaje używane rzeczy o takiej wartości rocznie dochodu. Podkreślam dochodu nie przychodu!
zoomek
"Ustawodawca nie nakłada obowiązku zgłaszania sprzedaży również w przypadku osób, których dochody na platformie nie przekroczyły 2000 euro rocznie (ok. 8920 zł)."
Dochód to jest przychód minus koszty.
No chyba że ktoś weźmie te 8920 zł za to co UKRADŁ i nic go to nie kosztowało.
inwestor.pl
Kiedy zajrzą do mojej toalety i sprawdzą czy tam nie schowałem niezapłaconych podatków?
lebski_gosc
Eldorado? Dominisiu czy ty na głowę upadłaś?
Człowiek chce się pozbyć w większości starych rzeczy których wartość dawno spadła a tu mowa o eldorado. To nie jest koniec tylko początek biedy i kontroli.
beju
jeszcze jedna uwaga, wystawienie ogłoszenia nie jest jednoznaczne ze sprzedażą, duża część transakcji zapłaty związanych z ogłoszeniami (olx, vinted) omija platformę, pytanie - po co zajmować się taką drobnicą - , w tym samym czasie korpo unika opodatkowania na grube miliardy
zoomek
Bo to tresura i nic więcej. Zastraszanie goja.
qart
No to Jesiki handlujące ciuchami na FB czy Vinted mają problem. Ps. rzeczy używane można sprzedawać BEZ PODATKU. No i wynajem przez booking czy olx już nie przejdzie bez podatku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki