REKLAMA

Zarabiają 100 razy tyle, ile wydają na pracownika

2019-06-10 15:28
publikacja
2019-06-10 15:28

"Dziennik Gazeta Prawna" porównał wynagrodzenia prezesów z wysokością kosztów osobowych przypadających na pracownika. Na pierwszych miejscach nie ma bankowców, liderami są Janusz Filipiak oraz Maciej Wieczorek. 

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

"Dziennik Gazeta Prawna" przeanalizował 50 firm o największej kapitalizacji rynkowej na początku piątkowej sesji oraz mniej warte banki, gdzie zarobki prezesów budzą zainteresowanie. Na pierwszych miejscach listy pokazującej największe różnice między zarobkami prezesów i szeregowych pracowników, znaleźli się ci, którzy równocześnie kontrolują swoje spółki. 

Pierwsze miejsce zajął Janusz Filipiak, prezes i największy udziałowiec Comarchu, oraz Maciej Wieczorek z Celon Pharmy. Szef Comarchu, jak podaje dziennik, uzyskał 6,6 mln złotych ze swojej spółki i 5,8 mln zł z należących do grupy kapitałowej. Wynagrodzenie prezesa obejmujące dywidendę odpowiada wydatkom, jakie firma ponosi na prawie 129 przeciętnych pracowników. 

Drugie miejsce zajął Maciej Wieczorek z Celon Pharmy, który nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pracy w zarządzie, ale uzyskuje je za pośrednictwem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie posiada dwie trzecie akcji giełdowej firmy. W sumie wynagrodzenie prezesa wynosi  niemal 125-krotność średnich kosztów osobowych przeznaczonych na szeregowego pracownika. 

Wynagrodzenia prezesów jako krotność średnich kosztów osobowych na pracownika w spółce/grupie
Spółka

Krotność średnich kosztów osobowych

na pracownika w spółce/grupie

Comarch 128,5
Celon Pharma 124,9
Alior Bank 102,6
LPP 98,4
Cyfrowy Polsat 90,6
Getin Noble Bank 55,1
Ciech 54,4
Bank Millennium 52,0
Getin Holding 46,9
Echo Investment 36,9
mBank 34,7
Bank Handlowy 34,4
Idea Bank 34,3
Kęty 32,7
Dino Polska 32,1
ING Bank Śląski 29,1
CD Projekt 27,3
Santander 26,3
Żywiec  25,5
Orbis 25,0
Źródło: Dziennika Gazeta Prawna

Ponad 100 razy więcej na prezesów, niż na przeciętnego zatrudnionego przekazano w Alior Banku, jednak sytuacja jest inna niż we wspomnianych przypadkach. "Ponad 100 razy więcej na prezesów niż na przeciętnego pracownika poszło w ubiegłym roku również w Alior Banku. To jednak efekt częstych zmian personalnych. W 2018 r. spółka miała trzech szefów (w bankach do czasu zatwierdzenia przez nadzór są to formalnie p.o. prezesa). Połowę łącznej kwoty dla prezesów otrzymał Wojciech Sobieraj, który odszedł z banku dwa lata temu. W grę może wchodzić wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia, ekwiwalent urlopowy czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji, a także bonusy na 2016 r. i lata poprzednie" czytamy w artykule. 

WS

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
wind71
Jaki cel i sens ma ten artykuł? Podniecanie socjalistycznych sentymentów?
drewnoprodukt
jestem właścicielem, prezesem itd, moi pracownicy zarabiają 3,5 k netto a ja pomimo że stworzyłem od początku i tyram czasem bardziej niż oni, zarabiam tyle co ich trzech i myślę
że to jest uczciwe i nie muszę się wstydzić, a jak będą większe zyski to zatrudnię następnych
i dalej będę zarabiał dyszkę
obywateltbg
Nie, Prezes może zarabiać tyle ile chce, byle sprzątaczka zarabiała np. 1/50 tego co Prezes
johny11palcow
Głupoty gadacie jezeli wlasciciel firmy nie jest w stanie sam prowadzic interesu i potrzebuje ludzi wiec powinien zapewnic im godziwe wynagrodzebie kazdy tnie koszty by wychłapac jak najwiecej dla siebieciebie tzw. Biznesmani za dyche .Panstwo juz dawno powinno wprowadzic pensje mibimalana 3500zl i unia tez powinna taki wymog Głupoty gadacie jezeli wlasciciel firmy nie jest w stanie sam prowadzic interesu i potrzebuje ludzi wiec powinien zapewnic im godziwe wynagrodzebie kazdy tnie koszty by wychłapac jak najwiecej dla siebieciebie tzw. Biznesmani za dyche .Panstwo juz dawno powinno wprowadzic pensje mibimalana 3500zl i unia tez powinna taki wymog wprowadzic a nie ze ludzie pracuja za grosze co to ma byc wogole 21 wiek
devroo
Właściciel powinien? Państwo powinno? Unia powinna? A z czego ta powinność wynika? Właściciel firmy jest winien twojemu żałosnemu życiu? Opanuj rozegzaltowaną wyobraźnię, zanim jakaś żyłka w mózgu nie wytrzyma tego napięcia i pęknie.
markust71
Nie widzę nic zdrożnego w wynagradzaniu 120-krotnością wynagrodzenia szeregowego pracownika osoby, która zatrudnia takich "szeregowych" 6 tys. Z każdego zarobionego przez "szeregowego" tysiąca złotych "na prezesa" idzie jakieś 20 zł. 1/50! Żal d..ę ściska tylko miernocie żyjącej na koszt Nie widzę nic zdrożnego w wynagradzaniu 120-krotnością wynagrodzenia szeregowego pracownika osoby, która zatrudnia takich "szeregowych" 6 tys. Z każdego zarobionego przez "szeregowego" tysiąca złotych "na prezesa" idzie jakieś 20 zł. 1/50! Żal d..ę ściska tylko miernocie żyjącej na koszt innych z socjalu, kupowanej za cudze pieniądze co wybory i tępemu pismakowi, co w życiu nikogo nie zatrudniał. Nie mając nic do powiedzenia i pojęcia o świecie najlepiej szczuć na tych, co sobie radzą, mają poukładane w głowie i wypruwają flaki ryzykując każdego dnia wszystkim, co wypracowali przez lata. Ale czy to buractwo, mające każdego za złodzieja, to zrozumie?
prs
"Bylem"?..
W Rijo, w Bajo, na Hawajo...

"Ochlon, szkoda nerwow?" hehe, to wersja super delikatna, light-owa.. by nikogo nie urazic..

"Czy chcialbym"? Zarobiles tyle chociaz raz, znasz to uczucie?..
Za dobry plan nalezy sie nawet 1000 razy wiecej, pracownik niema tu nic do rzeczy.

"Miejsce
"Bylem"?..
W Rijo, w Bajo, na Hawajo...

"Ochlon, szkoda nerwow?" hehe, to wersja super delikatna, light-owa.. by nikogo nie urazic..

"Czy chcialbym"? Zarobiles tyle chociaz raz, znasz to uczucie?..
Za dobry plan nalezy sie nawet 1000 razy wiecej, pracownik niema tu nic do rzeczy.

"Miejsce do wyladowania nerwow"??
Bez komentarza..

Pomine biadolenie o "innych prezesach"..

Przynajmnie sie nie obraziles..
Wiekszosc stęka z rozpaczy, wyzywa, panikuje po paru gorzkich slowach prawdy ktore madra osoba obraca w swoj sukces..
skasowane_konto
prs.. ochłoń. Szkoda nerwów. Dla mnie to miejsce do ich rozładowania.

Byłem szefem firmy wiem jaka to praca. Zdaję sobie sprawę, że za tak ciężką pracę i odpowiedzialność należy się dużo wyższa wypłata. Natomiast czy chciałbym zarabiać 100x więcej od pracownika ? nie. Dla mnie liczy się firma jako całość.
prs.. ochłoń. Szkoda nerwów. Dla mnie to miejsce do ich rozładowania.

Byłem szefem firmy wiem jaka to praca. Zdaję sobie sprawę, że za tak ciężką pracę i odpowiedzialność należy się dużo wyższa wypłata. Natomiast czy chciałbym zarabiać 100x więcej od pracownika ? nie. Dla mnie liczy się firma jako całość. A w niej pracownik ma bardzo ważną rolę. Nie byłbym na tyle pyszny by uwierzyć, że cała moja ciężka praca jest aż 100x większa od szeregowego pracownika. To przesada.

Dlatego niektórzy prezesi jak pszczółki skaczą ze spółki w spółkę i tylko szybko się nachapać a za sobą zostawiają burdel.
po_co
Po 26 latach budowania marki i firmy prezes ma pełne i uzasadnione prawo do tego aby zarabiać 100 razy więcej od swojego pracownika. Zresztą nie ma żadnego porównania bo co to oznacza 129 przeciętnych pracowników ?

Comarch zatrudnia 6000 pracowników czyli prezes zarabia 100 z / 200 zł miesięczni na każdym pracowniku,
Po 26 latach budowania marki i firmy prezes ma pełne i uzasadnione prawo do tego aby zarabiać 100 razy więcej od swojego pracownika. Zresztą nie ma żadnego porównania bo co to oznacza 129 przeciętnych pracowników ?

Comarch zatrudnia 6000 pracowników czyli prezes zarabia 100 z / 200 zł miesięczni na każdym pracowniku, co przy obliczeniu średniej pensji daje 2% marży - umówmy się że wyżej ceni się nawet warzywniak.

Tutaj działa prawo skali i porównywanie jednego z drugim to śmiały ale kuriozalny i bardzo populistyczny manewr, jak widać działa on nawet na byłych "szefów firm".
Wydaje mi się, że z tym szefowaniem trochę jednak zmyśliłeś, bo do tego potrzeba dosyć otwartego umysłu, a Ty dałeś się porwać artykułowi pisanemu czysto pod gusta Kowalskiego z minimalną krajową (bo nawet ludzie ze średnią mają już wystarczająco dużo oleju aby wyłapać to o czym pisałem).
prs
~skasowane_konto

A gdzie bys chcial pracowac??

Pewnie nalezysz do tych ktorzy zalozyliby firme z mysla by pracownicy zarabiali lepiej od szefa rozumiem..

Pewnie myslisz tez, ze szef ma obowiazek placic wiecej niz stawka pracownika na danym stanowisku, co..

Czy moze otwiera sie firme, pracuje jako szef
~skasowane_konto

A gdzie bys chcial pracowac??

Pewnie nalezysz do tych ktorzy zalozyliby firme z mysla by pracownicy zarabiali lepiej od szefa rozumiem..

Pewnie myslisz tez, ze szef ma obowiazek placic wiecej niz stawka pracownika na danym stanowisku, co..

Czy moze otwiera sie firme, pracuje jako szef 24 na dobe, swiatki, piatki i niedziele, bez urlopu, pod telefonem, po godzinach, w domu, z pelna odpowiedzialnoscia za pracownikow, negocjuje, wymysla, opracowuje kontrakty, strategie marketingowe, slowem zarzadza - charytatywnie, co?

Na tym portalu jest tyle osob co narzekaja, obwiniaja, plotkuja, stekaja ze az sie rzygac od tych bezmozgow czlowiekowi chce..

Mam ochote napisac pod kazdym z tych durnych komentarzy by zadali swoim rodzicom trzy pytania.

Czy byli chciani?
Czy matka/ojciec, chcieliby, by oni byli jak ich rodzice?
I dlaczego nie postarali sie bardziej?

I wiesz co - znam wszystkie odpowiedzi ich rodzicow..
A wiesz dlaczego?
Poniewaz co by ich rodzice nie odpowiedzieli, wszystko sie sklania do jednej rzeczy...

Spieprzyli ich wychowanie na maksa!!!!

Tak wiec..
Nie zadawaj sie z nieudacznikami czlowieku.
Mysl o sobie, o swoich sprawach, i dzialaj.
Niewazne ile masz lat - poprostu dzialaj.

Nie bedziesz miec czasu na pisanie takich glupot..

Chcesz sie uczyc od nieudacznikow czy, z grzecznosci podpowiem, kogos kto naprawde wie jak zarobic miliony?.

Portal bankierski...
Pffff....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki