REKLAMA

FedEx dostarczył zmartwień inwestorom

2019-03-19 22:12
publikacja
2019-03-19 22:12
FedEx dostarczył zmartwień inwestorom
FedEx dostarczył zmartwień inwestorom
/ YAY Foto

Globalna firma kurierska ostrzegła inwestorów przed pogorszeniem sytuacji makroekonomicznej i słabszym wzrostem światowej wymiany handlowej. Federal Express rozczarował też wynikami kwartalnymi i całoroczną prognozą finansową.

W handlu posesyjnym akcje Federal Express taniały o ponad 5% w reakcji na publikację raportu kwartalnego. Spółka traktowana jako barometr światowej koniunktury gospodarczej nie tylko rozczarowała niższym niż rok temu zyskiem netto, ale także poziomem sprzedaży. Rynek spodziewał się 17,6 mld USD przychodów, a spółka zaraportowała "jedynie" 17 mld USD, czyli o 3% mniej niż przed rokiem.

Inwestorów z Wall Street nie zachwyciła także całoroczna prognoza finansowa zarządu. FedEx spodziewa się wypracować 15,10-15,90 USD zysku na akcję - a więc nieco poniżej prognoz większości analityków, którzy średnio liczyli na 16,03 USD.  Przypomnijmy, że FedEx obniżył prognozy finansowe także w poprzednim kwartale, powołując się na "niepewność gospodarczą" w Europie i Azji.

 - Nasze wyniki za trzeci kwartał (roku obrotowego - przyp. red.) były niższe od naszych oczekiwań i jesteśmy skoncentrowani na inicjatywach poprawiających nasze osiągi - posypał głowę popiołem prezes FedEx-u Frederick W. Smith.

Jednakże FedEx tłumaczył się także pogorszeniem globalnej koniunktury, od której wyniki transportowej spółki są mocno uzależnione.

- Pogarszające się warunki międzynarodowe i trend słabszego wzrostu światowego handlu są kontynuowane, co jest widoczne w malejących w ujęciu rok do roku przychodach FedEx Express osiąganych za granicą - powiedział  Alan B. Graf, Jr., wiceprezes FedEx Corp. i dyrektor finansowy spółki.

Jeśli o trwającym trendzie spowolnienia globalnego handlu mówi tak duża i globalna firma jak FedEx, to sytuacja jest raczej poważna. To kolejne ostrzeżenie przed postępującą deglobalizacją, rozumianą jako spadek udziału międzynarodowego handlu w światowym PKB. To także potwierdzenie najgorszych obaw, że amerykańsko-chińska wojna handlowa już zdążyła zaszkodzić globalnej gospodarce i że poniesionych szkód nie uda się odrobić.

Tym bardziej, że FedEx już teraz przygotowuje się na "gorszą pogodę" w branży, zapowiadając cięcie kosztów w klasycznie recesyjnym wydaniu.

- Uruchomiliśmy program dobrowolnych odejść pracowniczych, ograniczyliśmy zatrudnianie nowych pracowników, limitujemy wydatki uznaniowe i rozważamy dodatkowe działania mające na celu ograniczenie wpływu trendu słabszych od oczekiwań przychodów - poinformowała spółka w komunikacie dla inwestorów.

KK

Źródło:
Tematy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
hatlik1
a jak w Polsce będzie ??????
kimdzongtusk
Ostrzeżenie takiej firmy jasno pokazuje, że spowolnienie gospodarcze już jest. Oderwane od rzeczywistości rynki i tak będa szły na północ, bo ważniejsze od twardych danych makroekonomicznych jest to, w którym miejscu FED postawi przecinek w swoim komunikacie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki