REKLAMA

Fed obserwuje inflację, stan gospodarki USA ocenia jako dobry

2017-10-15 16:37
publikacja
2017-10-15 16:37

Szefowa banku centralnego USA Janet Yellen powiedziała w niedzielę, że bank bacznie obserwuje stosunkowo niską inflację, ale ogólnie amerykańska gospodarka ma się dobrze, zatem Fed rozważa dalsze stopniowe podnoszenie stóp procentowych.

fot. Gary Cameron / / Reuters

"Będziemy się bacznie przyglądać danym na temat inflacji w najbliższych miesiącach" - powiedziała Yellen podczas międzynarodowego seminarium bankowego w Waszyngtonie. "Moja ocena jest taka, że te słabsze dane (dotyczące inflacji) są przejściowe, a wraz z postępującym umacnianiem się rynku pracy, oczekuję, że inflacja wzrośnie w przyszłym roku" - dodała

"Nadal oczekujemy, że obecne wzmacnianie się gospodarki uzasadni stopniowe podnoszenie (...) stóp procentowych, aby zachować zdrowy rynek pracy i utrzymać inflację w pobliżu naszego długoterminowego celu - 2 procent" - powiedziała.

Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - w sierpniu wyniósł jedynie 1,4 proc. rdr, tyle samo ile w lipcu. W ujęciu bazowym wskaźnik spadł do 1,3 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej. Odczyt bazowego PCE był najniższy od listopada 2015 r. Cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2 proc.

Szefowa Fed oceniła w niedzielę, że ciągle mocna gospodarka USA uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych "w takim tempie, by podtrzymać dobrą sytuację na rynku pracy i ustabilizować inflację wokół 2-proc. celu".

Yellen powiedziała, że wzrost płac w USA jest "umiarkowany" oraz "zasadniczo zbieżny z zacieśniającym się rynkiem pracy, jeżeli wziąć pod uwagę niesatysfakcjonujący wzrost wydajności w ostatnich latach".

Wynagrodzenia godzinowe w USA wzrosły we wrześniu o 0,5 proc. mdm i 2,9 rdr. (0,2 proc. mdm i 2,7 proc. mdm miesiąc wcześniej). W ujęciu mdm to największy wzrost od 2008 r. Stopa bezrobocia spadła do 4,2 proc. z 4,4 proc.

W najbliższych miesiącach interpretacja odczytów inflacji oraz pozostałych wskaźników makroekonomicznych z USA będzie utrudniona z uwagi na wpływ huraganów (Maria, Irma, Harvey), które nawiedziły USA w sierpniu i wrześniu.

Yellen już wcześniej zapowiadała, że Fed rozważa dalsze podniesienie stóp procentowych ze względu na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki i solidne dane z rynku pracy. Analitycy oczekują, że najbliższa podwyżka nastąpi w grudniu.

Fed zaczął podnosić stopy procentowe w grudniu 2015 roku po siedmiu latach nadzwyczajnej polityki polegającej na utrzymywaniu ich na poziomie bliskim zera, by podtrzymać uzdrowienie gospodarki po kryzysie finansowym.

Yellen nazwała go "najgorszym światowym kryzysem oraz recesją od czasów wielkiego kryzysu (z lat 30. XX wieku)".(PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jendreka
Inflacją to tylko gra banków dla zwiększania zysków i bicia po kieszeni ludzi.
kolumb1234
W 2007 tez tak zapewniali
open_mind
Ciekawe kiedy za tą koterią zostaną rozesłane nakazy aresztowań. Jak długo ludzkość będzie to tolerować?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki