REKLAMA

Fałszywe certyfikaty szczepień. Premier podejmuje kroki

2021-11-25 11:58
publikacja
2021-11-25 11:58
Fałszywe certyfikaty szczepień. Premier podejmuje kroki
Fałszywe certyfikaty szczepień. Premier podejmuje kroki
fot. WHYFRAME / / Shutterstock

Wydałem dodatkowe polecenia i do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą procederu wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 – poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier na konferencji prasowej był pytany, jak rząd kontroluje proceder wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19.

Szef rządu zwrócił uwagę, że fałszywe certyfikaty covidowe to problem całej Europy.

"Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z kilkoma premierami, także poruszaliśmy te tematy. Wiem niestety, że kwitnie rynek fałszywych certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo taka osoba naraża inne na zakażenie, a w związku z tym na najbardziej tragiczne konsekwencje" – podkreślił Morawiecki.

"W związku z tym wydałem dodatkowe polecenia do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą tego procederu" – poinformował Morawiecki.

Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia prowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem unijnych certyfikatów covid (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty, twierdziła, że wykradziono im dane do logowania.

Dwuetapowe logowanie oznacza, że do zalogowania nie wystarczy już tylko znajomość loginu i hasła, lecz także konieczne jest wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.

Duża grupa użytkowników aplikacji świadomych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa samodzielnie wymusiła podawanie kodu z SMS-a przy logowaniu, zmieniając ustawienia własnego konta w profilu zaufanym.

Gabinet.gov to bezpłatna aplikacja umożliwiająca wystawianie m.in. e-recept i e-skierowań oraz unijnych certyfikatów covid. Logowanie do niej możliwe jest przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

Procederu fałszowania certyfikatów covidowych stanowczo potępiła m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

"Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19" – podkreślono w opublikowanym na początku listopada komunikacie.

"Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej" – dodano.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
piwic
Hej premier, wyłączcie prąd w Europie na pół roku wtedy zniknie problem fałszywych zertyfikatów, bo nie będzie jak załadować smartfona z fałszywym zertyfikatem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
3456
ha ha ha szczepy , a co na Horban
samsza
Obecną falę roznoszą szczepionkowcy, bo są zwolnieni z kwarantanny, to oczywiste.
Nieważne czy prawdziwi po nieskutecznej szczepionce, czy fałszywi... szczepionkowcy!
krrzysiek2
Za proceder z zabierzowa powinno się paru powiesić dla przykładu , reszcie po 30 patoli kary za fałszywy certyfikat. Dobrze by się niejeden przygłup antyszczepionkowiec zastanowił zanim by spróbował oszukać...
midas69 odpowiada krrzysiek2
Skąd wy kowidiańskie oszołomy się bierzecie? Segregacja sanitarna i dyskryminacja jest wbrew Konstytucji, i rozporządzenia przestepcy niedzielnego niczego tutaj nie zmienią. W KAŻDYM sądzie nie nie będzie nawet rozprawy.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki