REKLAMA

Facebook z zakazem przetwarzania danych z WhatsAppa w Niemczech

2021-05-12 10:20
publikacja
2021-05-12 10:20
Facebook z zakazem przetwarzania danych z WhatsAppa w Niemczech
Facebook z zakazem przetwarzania danych z WhatsAppa w Niemczech
fot. Bennography / / Shutterstock

Facebook tymczasowo nie może przetwarzać danych użytkowników komunikatora WhatsApp – orzekł we wtorek niemiecki urząd ochrony danych osobowych. Niemiecki regulator obawia się manipulacji przedwyborczych.

Facebook otrzymał trzymiesięczny zakaz przetwarzania treści otrzymanych od aplikacji WhatsApp dotyczących danych użytkowników. Powodem decyzji jest wprowadzenie nowego regulaminu dla osób korzystających z komunikatora WhatsApp, który wejdzie w życie od 15 maja. "Treść (regulaminu - przyp. red.) jest myląca i wykazuje znaczne sprzeczności" – podkreśla Johannes Caspar, szef ochrony danych osobowych w Hamburgu.

WhatsApp z nowym regulaminem – sprawą zajmie się UE

Nowe zasady korzystania z komunikatora WhatsApp dotyczą przekazywania danych o użytkownikach przez aplikację do Facebooka. Będą to informacje m.in. o lokalizacji, historii zakupów i płatności, numerze telefonu, spisie połączeń, adresie e-mail, numerze telefonu. Więcej na temat zmian w regulaminie pisaliśmy w artykule pt. "WhatsApp przekaże dane Facebookowi. Nie zgodzisz się, to nie wyślesz wiadomości". Przepisy wchodzą w życie od 15 maja.

Szef ochrony danych osobowych podkreślił, że użytkownicy WhatsApp'a nie mają wyboru. Jeżeli chcą korzystać z komunikatora, muszą wyrazić zgodę na nowy regulamin. "Krytyka nowych regulacji na całym świecie powinna skłonić do ponownego, fundamentalnego przemyślenia tego mechanizmu" – mówił Caspar oraz dodał, że urząd chce uniknąć wykorzystywania danych i "wpływania na decyzje wyborców w celu manipulowania demokratycznymi wyborami". W tym roku 26 października w Niemczech odbędą się wybory parlamentarne.

Niemiecki urząd skierował sprawę do unijnych organów zajmujących się ochroną danych osobowych.

WhatsApp wskazuje na "niezrozumieniu celu"

WhatsApp zaprzeczył orzeczeniu, twierdzi, że aktualizacja warunków korzystania z usługi nie wiąże się z rozszerzeniem wymiany danych między komunikatorem a Facebookiem. Firma podkreśla, że nowe regulacje dotyczą jedynie komunikacji między indywidualnymi użytkownikami a klientami biznesowymi.

WhatsApp wskazał, że decyzja hamburskiego regulatora jest błędna i nie wpłynie na wdrażanie aktualizacji, która miała wejść w życie już kilka miesięcy temu. "Nakaz opiera się na fundamentalnym niezrozumieniu celu i efektu aktualizacji WhatsAppa i dlatego nie ma uzasadnionej podstawy" – czytamy w oświadczeniu firmy WhatsApp

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
infinum
Skoro korporacja pokazuje środkowy palec poważnemu podobno państwu, to jaką pozycję ma w tym wszystkim obywatel? Facebook powinien dostać ostro po łapach za takie podejście.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki