Eurostat: w Polsce najwięcej dokumentów pobytowych w związku z pracą

W 2016 r. Polska wydała najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych dla obywateli spoza UE w związku z pracą - podał w czwartek Eurostat. Polska jest też drugim po Wielkiej Brytanii krajem w UE z bezwzględną liczbą zezwoleń wydanych cudzoziemcom.

(materiały dla mediów)

Dane opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny dotyczą cudzoziemców z państw spoza Unii Europejskiej i obejmują zezwolenia pobytowe (w tym wizy długoterminowe - powyżej trzech miesięcy) wydane po raz pierwszy na terenie UE.

W zestawieniu Polska zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby dokumentów wydanych cudzoziemcom z powodu chęci podjęcia pracy - wydała dokumenty 494 tys. osób, czyli 58 proc. wszystkich zezwoleń związanych z pracą wydanych w UE.

Największy odsetek w tej grupie stanowią obywatele Ukrainy (513 tys., 87,5 proc.), Białorusi (28 tys., 4,8 proc.) oraz Mołdawii (8 tys., 1,3 proc.).

Największa liczba pozwoleń w związku z podjęciem nauki została wydana w Wielkiej Brytanii (366 tys., 53 proc.). W pozostałych krajach Unii dominują zezwolenia pobytowe wydane z powodów rodzinnych.

Najwięcej zezwoleń pobytowych w całej Unii wydała w 2016 r. Wielka Brytania (866 tys., 25,8 proc.), następnie Polska (586 tys, 17,5 proc.), Niemcy (505 tys., 15 proc.), Francja (235 tys., 7 proc.), Włochy (222 tys., 6,6 proc.), Hiszpania (212 tys., 6,3 proc.) oraz Szwecja (147 tys., 4,4 proc.).

Obywatele Ukrainy dominują pod względem liczby zezwoleń otrzymanych w związku z pracą (589 tys., z czego 87 proc. w Polsce). Ze względu na podjęcie nauki najwięcej pozwoleń wydano obywatelom Chin, natomiast obywatele Maroka i Turcji korzystają z największej liczby zezwoleń w ramach łączenia rodzin.

gpal/ ndz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 ajwaj

Tak na marginesie patrzac na w/w liczby :)
Japonia (chyba na dzien dzisiejszy jeszcze nie rezim, a demokracja?) przyjela w 2016 cale 130 ludzi jako azylanci

! Odpowiedz
9 35 camaroooo

A PO i Nowoczesna chca nam jeszcze cala dzicz z Afryki i Azji dorzucic.

! Odpowiedz
61 30 inwestor-gpw

taka masa Ukrainców to przegięcie, bo zabierają chleb i pracę Polakom i zaniżają wynagrodzenia.

! Odpowiedz
19 33 trooper

Nie dziwota, że mamy rządy jakie mamy, mając takich 'ekonomistów' jak Pan powyżej

! Odpowiedz
10 23 matpoz1 odpowiada trooper

Według raportu NBP, napływ Ukraińców do Polski hamuje wzrost płac.

! Odpowiedz
4 16 fred_

Z tym zabieraniem pracy bym nie przesadzal az tak. Zdolni, pracowici i placacy podatki emigranci z krajow podobnych kupturowo nie sa zadnym zagrozeniem.

! Odpowiedz
9 45 hdrvn

I mamy jeszcze importować Afrykanów?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.