Etat lepszy od umowy-zlecenia? [Ankieta]

Projekt nowego Kodeksu pracy wzbudza wiele emocji. Jego zasadniczą rolą ma być ograniczenie zawierania umów cywilnoprawnych w momencie, w którym zatrudniony powinien otrzymać umowę o pracę. W najnowszej ankiecie chcielibyśmy zapytać o Wasze zdanie na temat proponowanych zmian oraz tego, jakie cechy umów-zleceń oraz umów o pracę są najważniejsze dla czytelników Bankier.pl . 

Projekt Kodeksu pracy przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną kładzie silny nacisk na zatrudnienie pracownicze. W zamian zaproponowano wprowadzenie elastycznych typów umów o pracę dotyczących prac krótkoterminowych. Ta elastyczność ma być szczególnie ważna w stosunku do pracowników wykonujących prace trudne do zaplanowania, a za zgodą związków zawodowych, także w innych przypadkach. 

W projekcie zaproponowano następujące typy umów: umowa o pracę dorywczą, sezonową oraz nieetatową umowę o pracę, których różnica prezentuje poniższa tabela. 

Nowe typy umów o pracę (praca sezonowa, dorywcza oraz nieetatowa)

Typ umowy

Charakter pracy

Czas trwania umowy

Umowa o pracę na czas wykonywania pracy dorywczej

Praca nieregularna i krótkoterminowa

Czas trwania takiej umowy wynosi maksymalnie 30 dni i może zostać zawarta maks. 6 razy w ciągu roku

Umowa o pracę na czas wykonywania pracy sezonowej

Praca związana z okresowym zapotrzebowaniem na pracę, silnie związana z warunkami atmosferycznymi, cyklami produkcji rolnej i ogrodniczej lub związana z okresowym zapotrzebowaniem nakreślone  produkty

Czas trwania takiej umowy wynosi maksymalnie 150 dni w roku kalendarzowym i może zostać zawarta maks. 3 razy w ciągu roku

Nieetatowa umowa o pracę

Praca okazjonalna, której częstotliwość wykonywania jest nieregularna

Maksymalnie 20 godzin w tygodniu

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl

Przy okazji zapowiedzi zmian w Kodeksie pracy chcemy zapytać o doświadczenia Czytelników Bankier.pl związane z umowami-zleceniami. Zachęcamy do wzięcia udziału w krótkim anonimowym badaniu. Jeśli nie widzisz okna z ankietą poniżej, przejdź do niej tutaj.

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 23 nostsherlock

W jednej z poprzednich prac (ta był etatowa) jedyne co sprawdzano to czy prauję dokłądnie 8 godzin. Nikogo nie obchodziło że w około 4 godziny wszystko było zrobione, po prostu dorzucali mi zaległości z innych działów. Premii żadnej za to nie dostawałem, a jak w ciągu miesiąca 3 razy się spóźniłem o 2 minuty z logowaniem do systemu to nawet dostawałem wypłatę bez premii. Jak już wiedziałem że nie ma w tamtej firmie przyszłości to zacząłem pracować baaardzo wolno (pracę na jeden dzień wykonywałem w 2 dni), nikomu to nie przeszkadzało, po prostu zatrudnili kolejną osobę na asystenta. Jedyne co się liczyło, to czas logowania i wylogowania z systemu. dlatego wolę pracę na zlecenie, po kilku miesiącach wprawy praca idzie znacznie szybciej i wypłata rośnie adekwatnie do wykonanej pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne