Energa spodziewa się negatywnego wpływu pandemii na wyniki

2020-05-29 12:52
publikacja
2020-05-29 12:52
fot. energa / materiały dla mediów

Energa spodziewa się negatywnego wpływu trwającej pandemii na wyniki grupy - poinformowali przedstawiciele zarządu Energi.

"Mamy świadomość, że pandemia będzie mieć wpływ na gospodarkę i, w konsekwencji, na nasze przychody i parametry, co wynika z niższego zapotrzebowania na energię i niższej produkcji ze źródeł konwencjonalnych, Ostrołęka B pracuje w trybie wymuszenia" - powiedział podczas wideokonferencji wiceprezes Energi Marek Kasicki.

Dodał, że trudno ten wpływ ostatecznie oszacować, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Energa poinformowała, że w I kwartale tego roku, wpływ trwającej pandemii na EBITDA grupy m.in. w postaci zmniejszenia wolumenu sprzedaży i dystrybucji energii oszacowano na około 27 mln zł.

W prezentacji spółka podała, że 2020 rok będzie pod silnym wpływem czynników rynkowych i regulacyjnych.

Spółka poinformowała, że w segmencie dystrybucji wpływ na wyniki będzie mieć: wzrost Wartości Regulacyjnej Aktywów do 13 mld zł w taryfie na 2020 rok, spadek WACC rdr z 6,015 proc. na 5,507 proc., presja płacowa oraz ryzyko braku realizacji wolumenu dystrybucji założonego w taryfie na 2020.

W segmencie wytwarzania z OZE spółka przewiduje potencjalnie gorsze warunki hydrometeorologiczne (spodziewana susza w kraju) i uruchomienie dodatkowej produkcji z nowej farmy wiatrowej Przykona. Z kolei na wyniki wytwarzania w Elektrowni w Ostrołęce wpływ mogą mieć zmniejszenie sposobu dysponowania blokami przez PSE w ramach pracy w wymuszeniu oraz niższa ceny sprzedaży energii elektrycznej i produktów pochodnych.

Na wyniki w obszarze sprzedaży wpływ będzie mieć poziom taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE dla gospodarstw domowych na 2020 rok, spadek wolumenu sprzedaży detalicznej w obliczu sytuacji epidemicznej w Polsce oraz konieczność wyprzedaży ze stratą nadmiarowej energii na rynku.

Grupa Energa szacuje, że miała w I kwartale 2020 r. 568 mln zł EBITDA wobec 554 mln zł rok wcześniej.

W 2019 roku EBITDA grupy wyniosła 2,04 mld zł zysku EBITDA wobec 1,88 mld zł rok w 2018 r.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki