REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Energa ogłasza wejście na giełdę

2013-11-04 12:09
publikacja
2013-11-04 12:09

Energa ogłosiła zamiar przeprowadzenia oferty publicznej w czwartym kwartale 2013 roku. Oferta obejmie do141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki - poinformowała Energa w komunikacie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, oferta publiczna akcji Energi nie wiąże się z emisją nowych akcji.

Oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych uprawnionych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (w Stanach Zjednoczonych wyłącznie do kwalifikowanych nabywców instytucjonalnych), a jej przeprowadzenie jest planowane jeszcze w tym kwartale, w zależności od warunków rynkowych.

» Ipopema wycenia akcje Energi

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce pod względem wolumenu energii dystrybuowanej do odbiorców końcowych. Grupa prowadzi dystrybucję energii elektrycznej do ponad 2,9 miliona klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 193 tysięcy kilometrów. Obejmuje ona swoim zasięgiem obszar blisko 77 tysięcy kilometrów kwadratowych, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju.

Energa jest jednym z największych w Polsce sprzedawców energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. W 2012 r. 36 proc. zielonej energii produkowanej w Polsce trafiło do sieci dystrybucyjnej grupy. Zielona energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych oraz w instalacjach spalających biomasę.

Zainstalowana w elektrowniach grupy Energa moc wytwórcza jest oparta na zdywersyfikowanych źródłach energii, takich jak węgiel, woda, wiatr i biomasa. Całkowita moc wytwórcza zainstalowana w elektrowniach Grupy wynosi 1,3 GW.

W 2012 r. sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych przez Grupę wyniosła 20,5 TWh, podczas gdy wolumen energii elektrycznej sprzedanej na rynku hurtowym wyniósł 7,8 TWh. W tym okresie produkcja energii elektrycznej Grupy wyniosła 4,1 TWh brutto. W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 września 2013 r. sprzedaż energii elektrycznej przez Grupę do odbiorców końcowych oraz na rynku hurtowym wyniosła, odpowiednio, 13,6 TWh oraz 9,1 TWh, a produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 3,8 TWh.

W 2012 roku grupa Energa miała przychody w wysokości 11,2 mld zł, EBITDA w wysokości 1,6 mld zł oraz zysk netto w wysokości 456 mln zł. W okresie dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2013 r. przychody grupy wyniosły 8,5 mld zł, EBITDA wyniosła 1,5 mld zł, a zysk netto 598 mln zł. (PAP)

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Debiut Energii z dawna oczekiwany


Debiut akcji ostatniego nienotowanego jeszcze na giełdzie państwowego producenta energii od dłuższego czasu zapowiadano na końcówkę 2013 roku. Sukces IPO PKP Cargo zapewne tylko zmotywował Skarb Państwa do działania. Jednak to sama wielość spółki nie przesądza, czy będzie ona atrakcyjna dla inwestorów. Kluczowym parametrem jest cena, jaką za akcje energetycznej spółki zażyczy sobie Skarb Państwa.

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~ab
Zgadzam się , że to najsłabsza spółka energetyczna wśród konkurentów.
~FineWine
to jaka będzie cena waszym zdaniem na wejściu?
~atlanticteam
Napiszcie coś co z akcjami pracowniczymi serii B i C bo piszą tylko o serii AA i nie mam pojęcia co to oznacza dla nas malutkich...
~Jan
trzeba podejść do CDM, skąd otrzymaliśmy akcje i wymienić na serię AA
~db70 odpowiada ~Jan
20zł za akcję to drogo
~były pracownik
Jak pięknie Pan Prezes się chwali. Tylko zapomniał ilu ludzi skrzywdził, ile ma GK Energa spraw w sądzie pracy. Przesuwa ludzi do spółek i wyrzuca. Jak kolesiów na stołki powsadzał jedna osoba jest prezesem, prokurentem i w radzie nadzorczej tylko w różnych spółkach.
~as pik
to najsłabsza spółka wśród konkurentów.
~kris136
Energi nie można porównać z innymi firmami z branży obecnie notowanymi na GPW, gdyż jako jedyna jest po kosztownej restrukturyzacji, poza tym ok. 80 proc jej przychodów pochodzi z dystrybucji, a nie produkcji prądu. Wspomnę jeszcze o dywidendzie, która jest 4 razy większa w przeliczeniu na jedną akcję niż np Enea.
~seth
ta firma chyli się ku upadkowi

pzdr

Powiązane: Energa idzie na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki