REKLAMA

Elektrotim liczy na poprawę wyników w drugim półroczu 2022 r.

2022-09-27 13:44
publikacja
2022-09-27 13:44

Elektrotim przewiduje, że wyniki w drugim półroczu 2022 roku zostaną poprawione - poinformował prezes Ariusz Bober. Grupa rewaloryzuje ceny na kontraktach budowlanych w związku ze wzrostami cen materiałów.

Elektrotim liczy na poprawę wyników w drugim półroczu 2022 r.
Elektrotim liczy na poprawę wyników w drugim półroczu 2022 r.
fot. Robert Gardziński / / FORUM

„Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o drugie półrocze, te wyniki będą zdecydowanie poprawione. Drugie półrocze będzie wolne od uciążliwości wzrostu cen materiałów. Jednak trudno też sobie wyobrazić, że ceny materiałów będą w nieskończoność rosły – jesteśmy po kilkudziesięcioprocentowym wzroście przez trzy kwartały, więc można przewidywać kilkunastoprocentową korektę nawet pomimo wysokiej inflacji, która podnosi cenę. Spadek popytu może nieco redukować tę cenę" - powiedział Ariusz Bober podczas wtorkowej konferencji prasowej.

"Informowałem rynek, że możemy sobie wyobrazić 2-3 krotny przyrost wyników w stosunku do normalnego, stabilnego roku i to podtrzymujemy. Zdecydowanie ten wynik powinien być lepszy na koniec roku. Spółka ma duże oczekiwania, duże nadzieje, ale też dużą pewność, że drugie półrocze będzie zdecydowanie odmienne od pierwszego, gdzie nałożyło nam się kilka niekorzystnych procesów i zjawisk rynkowych” - dodał.

W pierwszym półroczu 2022 r. skonsolidowane przychody Elektrotimu wyniosły 128,9 mln zł, czyli były na poziomie porównywalnym do zeszłorocznych. Strata EBIT wyniosła prawie 5 mln zł, wobec 3,5 mln zł zysku przed rokiem, a strata EBITDA 2,3 mln zł, wobec 6,2 mln zł zysku rok wcześniej. Strata netto j.d. wyniosła 4,7 mln zł, wobec 1,6 mln zł zysku przed rokiem.

W ocenie prezesa, Elektrotim jest w bardzo ważnym procesie rewaloryzacji cen na kontraktach budowlanych.

"To co się zdarzyło do tej pory - w ostatnich dwóch kwartałach - jest zjawiskiem, którego nie obserwowaliśmy nigdy. Tak dynamiczny i szybki wzrost cen materiałów budowlanych powoduje, że marże kontraktów, które mieliśmy w portfelach, zdecydowanie uległy pogorszeniu" - powiedział.

Prezes dodał, że za wzrostem cen materiałów nastąpił wzrost cen wynagrodzeń i podwykonawstwa. Teraz jest trzecia fala tj. wzrost cen energii, co również przekłada się na wzrost kosztów grupy w kontraktach budowlanych.

"Mówimy o kontraktach pozyskanych w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. W czwartym kwartale ten wzrost już się zaznaczał" - powiedział.

W marcu spółka informowała o zawarciu ze Skarbem Państwa - Komendantem Głównym Straży Granicznej - umowy na zaprojektowanie i wybudowanie bariery elektronicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na granicy polsko-białoruskiej na odcinku Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej o długości ok. 202 km.

„Realizacja kontraktu granicznego będzie miała pozytywny wpływ na wynik drugiego półrocza. Jeśli chodzi o etap realizacji tego projektu, jesteśmy na etapie montażu i kończenia prac na większości odcinków prac ziemnych" - dodał prezes.

Wskazał, że grupa jest zależna od trzech elementów, które wpływają na tempo realizacji projektu. Po pierwsze nie wszystkie odcinki do realizacji zostały przekazane przez Straż Graniczną w czerwcu tego roku. W związku z tym niektóre odcinki tworzono np. dopiero w lipcu czy w sierpniu, co w sposób oczywisty przesuwa termin skończenia prac.

Po drugie Elektrotim jest zależny od terminów dostaw urządzeń i całej infrastruktury, którą ustawiono na granicy z Białorusią. Po trzecie na podstawie doświadczeń i obserwacji działalności służb białoruskich, funkcjonowania bariery fizycznej – Straż Graniczna wystąpiła o modyfikacje funkcjonalności, co zmodyfikowało charakter zamówień sprzętowych oraz zmodyfikowało rozwiązania projektowe. Grupa ocenia, że drugie półrocze 2022 r., to jest czas, w którym kontrakt ze Strażą Graniczną zostanie zrealizowany.

Prezes pytany o rentowność zawartych kontraktów, powiedział: "w kontraktach, które podpisujemy pojawiają się dwa nowe elementy. Odnosimy się już do nowego poziomu cen materiałów, dodatkowo staramy się wprowadzić klauzulę rewaloryzacyjną. To są dwa elementy, które mają podnieść marże na tych kontraktach. Oczywiście jest to jakiś kompromis między próbą zabezpieczenia ryzyk grupy Elektrotim i ryzyk naszych klientów. Natomiast na dzień dzisiejszy oceniamy marżowość pozytywnie".

"Te kontrakty mają rentowność taką jak za dobrych czasów, czyli sprzed szaleństwa cenowego. To są marże charakterystyczne dla swojego segmentu. Marże te dawały Elektrotimowi rozsądny, przyzwoity wynik na koniec roku, więc teraz potrzebujemy tylko albo wygaszania inflacji, albo odrobiny korekty cen materiałów i opamiętania się rynku pracy z wynagrodzeniami" - dodał członek zarządu Artur Więznowski.

Pytany o plany na przyszłość, prezes wskazał, że Elektrotim będzie się skupiał również na obszarze systemów informatycznych. Chce być spółką ciężkiej energetyki, ale też ciężkiej instalacji, gdzie skupiają się wszystkie systemy bezpieczeństwa, sterowania, automatyki, wizualizacji, pomiaru itd. W nowej strategii grupa najbardziej definiuje obszar wynikający z transformacji energetyki, bo tu odnajdują największy, tworzący się potencjał.

„Pracujemy nad nową strategią. Jesteśmy na etapie analiz rynkowych podsumowujących oraz na etapie definicji cyfr i planów finansowych dla każdego z pionu, dla każdego segmentu. Tam gdzie jest potencjał chcemy urosnąć więcej, tam gdzie tego potencjału nie ma chcemy utrzymać zasoby, utrzymać kompetencje. Dzięki kontraktowi granicznemu wskakujemy na półkę przychodów 400-500 mln zł. Zadaniem będzie w tej chwili nie wyskakiwać wyżej, nie byłoby to korzystne dla spółki, ale na pewno powinniśmy starać się ten poziom przychodów, który osiągniemy w 2022 r. utrzymać” - dodał prezes. (PAP Biznes)

alk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki