REKLAMA

EBI proponuje fundusz gwarancyjny o wartości 25 mld euro w związku z pandemią

2020-04-03 19:09
publikacja
2020-04-03 19:09

Rada Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zaproponowała w piątek utworzenie funduszu gwarancyjnego o wartości 25 mld euro, aby umożliwić EBI zwiększenie wsparcia dla przedsiębiorstw w 27 państwach UE nawet o dodatkowe 200 mld euro.

fot. / / Shutterstock

Propozycja ma zostać omówiona na zaplanowanej na 7 kwietnia wideokonferencji unijnych ministrów finansów.

„Potrzebujemy ogólnoeuropejskiej odpowiedzi na pandemię. Potrzebujemy, aby ta reakcja była ambitna i potrzebujemy jej szybko” - powiedział w piątek prezes EBI Werner Hoyer. „Firmy w całej Unii Europejskiej potrzebują ogromnego wsparcia. Potrzebują więcej linii kredytowych, pożyczek pomostowych i kapitału obrotowego, aby sprostać temu niespotykanemu dotąd wyzwaniu" - dodał.

Rada Dyrektorów EBI składa się z jednego przedstawiciela z każdego państwa członkowskiego oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Ogólnoeuropejski fundusz gwarancyjny służyłby jako tarcza ochronna dla europejskich firm borykających się z niedoborami płynności. EBI wskazuje, że można go ustanowić przy pomocy wkładów państw członkowskich i mógłby być otwarty na udział innych instytucji UE.

Opierając się na istniejących programach gwarancyjnych EBI, fundusze można byłoby wykorzystać w bardzo krótkim czasie. Program byłby wdrażany przez EBI i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), które tworzą grupę EBI, w ścisłej współpracy z krajowymi bankami, Komisją Europejską i innymi partnerami finansowymi. Miałoby to stworzyć równe warunki działania dla małych i średnich przedsiębiorstw we wszystkich państwach członkowskich.

"Wykorzystanie funduszy za pośrednictwem grupy EBI zapewniłoby każdemu państwu członkowskiemu skorzystanie z ratingu AAA EBI" - napisał EBI, podkreślając, że fundusz gwarancyjny uzupełniałby środki krajowe.

„Fundusz gwarancyjny byłby skuteczną, terminową i prawdziwie europejską odpowiedzią na bezprecedensowy kryzys. Chcemy teraz walczyć z ekonomicznym wpływem Covid-19, wyprzedzając go i zmniejszając obciążenie realnej gospodarki, zamiast radzić sobie z sytuacją później. Podział obciążeń między państwa członkowskie pozwala uniknąć zwiększania zadłużenia w tych krajach, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu i znajdowały się pod największym wpływem wydatków zdrowotnych” - dodał Hoyer.

Rada Dyrektorów zatwierdziła również pożyczkę w wysokości 5 mld euro, obejmującą wszystkie państwa członkowskie UE, w ramach pakietu reagowania kryzysowego, którego celem jest szybkie uruchomienie finansowania dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji w nadchodzących tygodniach do kwoty 40 mld euro.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki