REKLAMA

EBI po raz pierwszy wspiera finansowo projekt budowy farm słonecznych w Polsce

2020-05-27 10:52
publikacja
2020-05-27 10:52
EBI po raz pierwszy wspiera finansowo projekt budowy farm słonecznych w Polsce
EBI po raz pierwszy wspiera finansowo projekt budowy farm słonecznych w Polsce
fot. Tom Fisk / / Pexels

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zatwierdził swój pierwszy w Polsce kredyt na rzecz przedsiębiorstwa budującego i eksploatującego elektrownie fotowoltaiczne. Beneficjentem finansowania w wysokości 82 mln zł (około 18 mln euro) jest Energy Solar Projekty.

Środki zostaną przeznaczone na budowę i eksploatację 66 niewielkich, niezależnych elektrowni fotowoltaicznych. Każda z nich będzie miała średnią moc nieprzekraczającą 1 MW, co oznacza, że łączna moc wszystkich instalacji wyniesie około 65,6 MW. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej w ramach projektu będzie wystarczająca do zasilenia 19 tys. gospodarstw domowych.

Operacja jest objęta gwarancją z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest filarem finansowym planu inwestycyjnego dla Europy, realizowanego pod wspólnym nadzorem EBI i Komisji Europejskiej. EBI współfinansuje projekt razem z DNB Bank Polska.

Elektrownie fotowoltaiczne powstaną w północnej części Polski, na obszarach województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Jak podał EBI, szacuje się, że całkowita moc zainstalowana wszystkich elektrowni słonecznych w Polsce osiągnęła na koniec 2019 roku poziom 1,3 GW.

„Podpisana dzisiaj umowa o dofinansowanie budowy elektrowni słonecznych to znakomita wiadomość zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla środowiska. Europejski Zielony Ład będzie bardzo istotnym elementem naszych wysiłków na rzecz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa, a Polska powinna nadal korzystać ze wszelkiej oferowanej przez Unię Europejską pomocy” - powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni.

"Jest to pierwszy konkretny projekt finansowany przez EBI w ramach zatwierdzonego w 2018 roku kredytu programowego na rzecz energetyki słonecznej w Polsce. Mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości pojawią się kolejne takie inicjatywy” - powiedziała wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska, która nadzoruje działalność Banku w Polsce.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. W 2019 roku wartość finansowania Grupy EBI w Polsce wyniosła 5,4 mld euro, co odpowiada ponad 1 proc. polskiego PKB.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki