Dziś dowiemy się, ile i gdzie będą zbudowane stopnie wodne na Odrze

Ponad dwadzieścia stopni wodnych trzeba zbudować na Odrze, żeby udrożnić tę rzekę dla transportu wodnego. Tak wynika z analizy zleconej przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

(YAY Foto)

Dokładną liczbę i lokalizację stopni poznamy dzisiaj w Szczecinie podczas konsultacji z samorządami. Jak wyjaśnia szef resortu Marek Gróbarczyk, będzie to "ostateczny i niepodważalny kształt udrożnienia Odry". Analiza wskaże liczbę stopni wodnych oraz fragmenty żeglowne przez większą część roku.

Minister Gróbarczyk podkreśla, że stopni wodnych będzie więcej, niż początkowo planowano. W poprzedniej analizie przygotowanej przez resort środowiska przewidywano kilkanaście stopni wodnych. Zdaniem Marka Gróbarczyka, zakładała ona zbyt duże spiętrzenie wody, które mogło mieć negatywny wpływ na dopływy Odry.

W maju, jak zapewnia ministerstwo, otwarty będzie stopień wodny w Malczycach na Dolnym Śląsku. Jeszcze w tym roku resort planuje rozpoczęcie prac projektowych na kolejnych stopniach wodnych w okolicy, czyli w Lubiążu i Ścinawie. Od marca ministerstwo czeka także na analizę transportu śródlądowego w Polsce. Później potrzebne będą raporty oddziaływania poszczególnych inwestycji na środowisko. Bez nich nie uda się pozyskać pieniędzy z Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 marekzu

A co z hydroelektrowniami ??? Aż się prosi o budowę czystych elektrowni wodnych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil