Dziesięć największych rosyjskich firm zgromadziło 116 mld dol. w 2018 r.

2019-11-13 08:38
publikacja
2019-11-13 08:38

Dziesięć największych w Rosji firm, m.in. główne banki państwowe oraz koncern Gazprom, zgromadziły pod koniec 2018 roku 7,5 bln rubli (ok. 116 mld dol.) - podał w środę portal RBK, powołując się na dane służb statystycznych i raporty finansowe tych firm.

/ fot. Vladimir Smirnov / TASS
Kwoty zgromadzone przez firmy to suma ich środków pieniężnych i ekwiwalentów znajdujących się na kontach przedsiębiorstw.

Na pierwszych miejscach pod względem wielkości zgromadzonych funduszy wśród wszystkich firm znalazły się: największy państwowy bank - Sbierbank i druga instytucja finansowa - Gazprombank. Zgromadziły one odpowiednio 2,3 bln rubli (ok. 35 mld dol.) i 1 bln rubli (15 mld dol.). Kolejny bank, WTB (VTB), znalazł się na trzecim miejscu - posiadał 929,3 mld rubli, czyli ponad 14 mld dol.

Jeśli jednak nie brać pod uwagę banków, które potrzebują większych zapasów pieniężnych, to najbogatszą firmą jest Gazprom, na którego kontach znajdowało się pod koniec 2018 roku 849,4 mld rubli (13,2 mld dol.).

Na kolejnych miejscach znalazły się wielkie koncerny energetyczne: Rosnieft i Łukoil oraz kolejny bank, Alfa. Naftowa spółka Gazpromu, Gazprom Nieft, zajęła miejsce dziewiąte, a wyprzedził ją Surgutnieftiegaz. Pierwszą dziesiątkę zamyka jedyne przedsiębiorstwo spoza branży gazowo-naftowej i ścisłej bankowości: Rosyjska Poczta (Poczta Rossii).

Znaczne zasoby zgromadziło także metro moskiewskie i Rosyjskie Koleje (RŻD). Znalazły się one w pierwszej dwudziestce najbogatszych firm.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
and00
"Dziesięć największych rosyjskich firm zgromadziło 116 mld dol. w 2018 r"

Jedna z największych firm w USA Apple inc zgromadziło 250mld USD

Dziękuję Rosjo, dobranoc
marxs
masz racje tez mi cuś do podziwiania,polskie największe firmy energetyczne za ostatnie 4 lata nierządów PIS straciły po 70-80 % wartości i są w tej chwili w zasadzie w stanie bankructwa i to jest PISowskie osiągnięcie na miarę całego świata
ajwaj
Najdrozszy GAZPROM uruchamia wlasnie Sile Syberii, TurkishStream, NordStream2

Tranzyt gazu przez Ukraine konczy sie 31.12
NAFTOHAZ skarzy sie, ze Rosjanie nie chca przedluzyc umowy tranzytowej.
A zima ma byc zimna
_jasko
Napisz nam ajwaj czy w Twojej pięknej i bogatej Matuszcze Rosiji funkcjonuje coś takiego jak ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) (ang. environmental impact assessment).
Czy ktokolwiek ocenił oddziaływanie tych wielkich przedsięwzięć na środowisko?
Jestem pewny, że jedynymi kryteriami wyznaczania tych tras rurociągów
Napisz nam ajwaj czy w Twojej pięknej i bogatej Matuszcze Rosiji funkcjonuje coś takiego jak ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ) (ang. environmental impact assessment).
Czy ktokolwiek ocenił oddziaływanie tych wielkich przedsięwzięć na środowisko?
Jestem pewny, że jedynymi kryteriami wyznaczania tych tras rurociągów był jak najkrótszy czas i jak najniższa cena, prawda?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki