REKLAMA

Dziadek: Dyskusja o modelu dystrybucji funduszy jeszcze się nie skończyła

2020-01-16 14:06
publikacja
2020-01-16 14:06
Dziadek: Dyskusja o modelu dystrybucji funduszy jeszcze się nie skończyła
Dziadek: Dyskusja o modelu dystrybucji funduszy jeszcze się nie skończyła
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Ewolucja modelu dystrybucji funduszy zmierza we właściwym kierunku, ale w dalszym ciągu wymaga on zmian. Powinniśmy zmierzać w kierunku modelu luksemburskiego - ocenił wiceprezes Investors TFI Piotr Dziadek na spotkaniu z dziennikarzami.

"Rynek potrzebuje czytelnego modelu, w którym wszyscy jego uczestnicy będą mieli pewność, że robią to prawidłowo i ich rozliczeń z dystrybutorami nie zakwestionuje regulator. Uczestnicy rynku, a także Komisja Nadzoru Finansowego, zdają sobie sprawę, że do takiego modelu musimy dojść" - powiedział wiceprezes Investors TFI Piotr Dziadek podczas spotkania z dziennikarzami.

Problem z rozliczeniami na linii dystrybutorzy-TFI pojawił się na krajowym rynku po przedstawieniu w grudniu 2018 roku stanowiska przez Komisję Nadzoru Finansowego, dotyczącego zasad dystrybucji funduszy, po wejściu przepisów unijnej dyrektywy MIFID II. W ocenie uczestników rynku bardzo wąski katalog kosztów, zakreślony w stanowisku, które dystrybutorzy mogli sobie zrekompensować opłatami od TFI i brak możliwości pobierania marży sprawiły, że sprzedaż funduszy przestała być opłacalna dla części działających na rynku podmiotów. W szczególności ucierpieć miały na tym niezależne TFI, usytuowane poza dużymi grupami finansowymi.

Dopiero dwie modyfikacje stanowiska KNF - z września i grudnia 2019 roku - regulujące możliwość pobierania marży przez dystrybutorów i poszerzające katalog kosztów uwzględnianych w rozliczeniach między dystrybutorami i TFI, poprawiły sytuację na rynku.

"Zmiany idą w dobrym kierunku, ale dyskusja o modelu dystrybucji jeszcze się nie skończyła. Powinniśmy zmierzać w kierunku modelu luksemburskiego" - dodał Dziadek.

Model luksemburski to rozwiązanie postulowane przez TFI i dystrybutorów, do którego starają się przekonać KNF. Zakłada ono, że część opłaty za zarządzanie pobierana przez TFI trafia do dystrybutorów. To, jaka jest to część, zależy od zakresu usługi oferowanej na rzecz klienta przez sprzedawcę funduszy. Przed implementacją dyrektywy MIFID II udział w opłatach za zarządzanie był głównym źródłem przychodów dystrybutorów, ale nowe przepisy wyeliminowały tego rodzaju rozliczenia.

Z punktu widzenia Investors TFI, największego niezależnego towarzystwa na rynku (wg Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami na koniec listopada miało 7,4 mld aktywów w funduszach rynku kapitałowego), czytelne zasady rozliczeń z dystrybutorami są bardzo istotne. W zeszłym roku TFI miało ujemne saldo sprzedaży. Z funduszy odpłynęło 480 mln zł, choć menedżerowie nie winią za to modelu dystrybucji.

"Zadecydowały o tym przede wszystkim pierwsze miesiące 2019 roku, kiedy inwestorzy wycofywali się z ryzykownych aktywów. Stopniowo saldo sprzedaży się poprawiało i w grudniu byliśmy już na plusie. Chcemy utrzymać ten trend" - powiedział prezes Investors Zbigniew Wójtowicz. Zaznaczył jednocześnie, że jego firma nie ma ściśle określonego celu sprzedażowego na 2020 roku.

"Na pewno chcemy silnie zaznaczyć swoją obecność w II etapie programu PPK" - dodał Wójtowicz.

W I etapie, w którym Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, Investors podpisało umowy z niemal 120 podmiotami, zatrudniającymi łącznie ok. 78 tys. pracowników. TFI szacuje, że składki na rachunki w PPK będzie odprowadzać ok. 25 tys. pracowników, co daje stopę partycypacji na poziomie 32 proc.

Drugi etap wdrażania PPK ruszył z początkiem roku. Do 24 kwietnia 2020 r. firmy zatrudniające między 50 a 249 pracowników mają czas na podpisanie umowy o zarządzanie programem. Według Polskiego Funduszu Rozwoju takich firm jest około 20 tys. i zatrudniają 2 mln osób. (PAP Biznes)

tj/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki