REKLAMA

Duże ożywienie na rynku debiutantów giełdowych. Polska spółka w światowej czołówce [Raport]

2021-10-06 11:15
publikacja
2021-10-06 11:15
Duże ożywienie na rynku debiutantów giełdowych. Polska spółka w światowej czołówce [Raport]
Duże ożywienie na rynku debiutantów giełdowych. Polska spółka w światowej czołówce [Raport]
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Trzeci kwartał br. był najbardziej aktywnym okresem dla debiutantów giełdowych i w Europie na świecie od 20 lat. Polska spółka InPost znalazła się w światowej czołówce debiutantów - wynika z badania EY Global IPO Trends

Motorem wzrostu były rynki regionu EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie i Afryka). W Polsce zadebiutowały 3 podmioty o wartości 261 mln USD. W końcówce roku spodziewana jest dalsza podaż spółek pomimo rosnącego ryzyka – informują autorzy badania.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r. zadebiutowało 1 635 firm, a wartość debiutów przekroczyła 330 mld USD, co oznacza wzrost odpowiednio o 99 proc. rok do roku. Aktywność po trzecim kwartale przewyższyła ilość i wartość debiutów giełdowych w całym 2020 r. Europa stanowiła prawie jedną czwartą światowego rynku debiutantów giełdowych. Na europejskich giełdach zadebiutowało 316 spółek, to wzrost o 320 proc. rok do roku.

Działający w Polsce InPost (spółka IPO o wartości 3,9 mld USD) wciąż jest wśród największych tegorocznych światowych debiutów – po trzech kwartałach jest piąty na liście. W skład największych 10 debiutantów giełdowych w tym roku wchodzą ponadto 7 spółek chińskich i dwie koreańskie.

Debiuty spółek wywodzących się w Polski miały wartość ponad 4740 mld USD po trzech kwartałach (dane te obejmują wartość debiutu giełdowego InPostu). Na warszawskim parkiecie zadebiutowało osiem spółek o wartości 1 695,4 mln USD w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 r. (w dane te nie wlicza się spółek przechodzących z NewConnect) W trzecim kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia z trzema debiutami na GPW o wartości 261,2 mln USD. To dużo więcej niż wartości z analogicznego okresu ubiegłego roku i inwestorzy mają apetyt na więcej - informuje badanie.

"Szereg spółek złożyło już prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego i spodziewam się, że będą chciały wykorzystać unikalną koniunkturę giełdową, jeśli inwestorzy wycenią je w sposób dla nich satysfakcjonujący. To podmioty z sektorów, które wygrały na pandemii koronawirusa (technologie czy medycyna), lub notują silne odbicie w post-pandemicznym świecie (budownictwo). Tradycyjnie widzimy podaż podmiotów z silnego w Polsce sektora gier oraz firm, które oportunistycznie będą realizować IPO, jeśli trafią na okno transakcyjne" - skomentowała Partner EY odpowiedzialna za rynek debiutów giełdowych (IPO) Anna Zaremba.

autorka: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki