REKLAMA

Drogi prezent na komunię trzeba zgłosić fiskusowi

2019-05-13 06:23
publikacja
2019-05-13 06:23

Rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek od cenniejszych upominków - poinformował w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

"Biżuteria, rowery, laptopy czy konsole do gier - to najpopularniejsze prezenty na pierwszą komunię świętą. Nie każdy wie, że te droższe trzeba opodatkować" - przypomniano w "Rz".

"Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek" - ocenił doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. Zwrócił uwagę, że "istnieją zwolnienia, ale nie trudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny".

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznaczono.

"Daninę wyliczamy według skali, która jest w art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn" - czytamy w "Rz".

Jako przykład "Rz" podała dziadka, który przekazał wnuczkowi 50 tys. zł (jest to tzw. zerowa grupa). Ten prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, darowiznę trzeba zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Po drugie, pieniądze muszą wpłynąć na rachunek bankowy. "Rz" napisała, że "jeśli małoletni nie ma swojego, wydaje się, że to może być konto rodziców".

Według "Rz" jeśli wartość prezentu "nie przekracza 9637 zł nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani płacić skarbówce". Jednak autorzy artykułu w "Rz" zwracają uwagę, że trzeba pamiętać "o sumowaniu darowizn z pięciu lat" od tej samej osoby.

Drugim przykładem w "Rz" jest sprezentowanie przez ciotkę bratanicy łańcuszka za 15 tys. zł. Jest to, wg "Rz", darowizna w II grupie podatkowej, dla której limit wynosi 7276 zł. "Fiskusowi trzeba oddać 541 zł. Termin na złożenie deklaracji jest krótszy (...), wynosi tylko miesiąc" - czytamy w "Rz".

Według "Rz", jeśli prezent przekazuje osoba niespokrewniona (tzw. III grupa), np. niespokrewniony z dzieckiem ojciec chrzestny - limit zwolnienia wynosi 4902 zł. Deklarację trzeba złożyć w ciągu miesiąca.

"Weryfikacja wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatków od spadków i darowizn może następować w toku czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych" - informuję Ministerstwo Finansów, cytowane w "Rz", dodając, że "nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku".

"Od takiej ujawnionej dopiero w trakcie kontroli darowizny grozi nam 20 proc. danina" - podkreślił Paweł Satkiewicz, cytowany w "Rz".

Ekspert przypomniał, że "w podobny sposób należy rozliczać prezenty otrzymane z innej okazji, np. osiemnastki albo ślubu". 

autor: Grzegorz Janikowski

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
raficus
Co za kretyństwo!
A ileż to rodzina może dać dziecku z okazji Pierwszej Komunii Świętej? Opisane w artykuły prezenty w wysokości 12-50 tys. zł. zdążają się bardzo rzadko w biednej Polsce.
Fiskus niech lepiej obniży podatek od dywidend, to więcej ludzi będzie inwestować na giełdzie i przychód dla fiskusa się zwiększy.
czytacz
A ja nie daję roweru tylko jest on nadal mój ,a tylko daję dziecku na nim jeżdzić i trzymać u siebie w domu,To co nie mogę?Roweru się nie rejestruje to kto będzie wiedział czyj on jest w danej chwili?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
specjalnie_zarejestrowany2
I dobrze tępić małych gnoi. Prezenty zabierać, rączki ucinać. Niech pamiętają >Polski Obóz Koncentracyjny<.
szlachta-nie-pracuje
50 tys prezentu na komunie ?????? ja dostałem zegarek seiko pozłacany
zenonn
Limit zwolnienia dla ciotek wynosi 4902 zł
Zwyczajny zegarek Atlantic Seagold przekroczy limit
historykgpw
Ciekawe kiedy się w końcu ktoś zabierze za Urząd Skarbowy i jego karuzele podatkowe.
20-40% trzeba oddać od zarobionych pieniędzy, następnie przy kasie w sklepie 23% VAT
opodatkowanie mieszkania, samochodu, to wszystko gdyby zsumować włącznie z podatkami ukrytymi, to 70-85% podatków, to nie żart! jeszcze wprowadzić
Ciekawe kiedy się w końcu ktoś zabierze za Urząd Skarbowy i jego karuzele podatkowe.
20-40% trzeba oddać od zarobionych pieniędzy, następnie przy kasie w sklepie 23% VAT
opodatkowanie mieszkania, samochodu, to wszystko gdyby zsumować włącznie z podatkami ukrytymi, to 70-85% podatków, to nie żart! jeszcze wprowadzić podatek katastralny, to już całkiem zniewolą. Pierdolić taki system.
eltor
Tak to wygląda, dobrze, że coraz więcej ludzi zdaje sobie z tego sprawę.
80% to juz nie są podatki, to grabież. A zważywszy na fakt, że niewolnik ma z pozostałych 20% sam sobie kupić ubranie, jedzenie i zapewnić dach nad głową, to już się ociera o niewolnictwo.
--__hubert__---__--__--__--__-
Podatek należny został już zapłacony w postaci VAT przy zakupie / chyba że ktoś sobie zamówił w Chinach :) / . Jak by politycy myśleli i obniżyli podatki to by nikt nie kombinował .
A politycy wszystkich opcji niech mniej obiecują rozdawnictwa a więcej zaczną robić aby opłacało się pracować legalnie lub
Podatek należny został już zapłacony w postaci VAT przy zakupie / chyba że ktoś sobie zamówił w Chinach :) / . Jak by politycy myśleli i obniżyli podatki to by nikt nie kombinował .
A politycy wszystkich opcji niech mniej obiecują rozdawnictwa a więcej zaczną robić aby opłacało się pracować legalnie lub prowadzić działalność bez kombinowania. Nawet najbogatsi unikają płacenia podatków - obniżka podatków może tylko wyjść na dobre wszystkim.
jendreka
Powiem krótko, niech się fiskus goni.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki