Dopisz dłużnika - odzyskaj pieniądze

2 kwietnia rozpoczęła się 3 edycja "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" - ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Rejestru Długów skierowanej przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Akcja potrwa do 29 kwietnia. W jej ramach każdy przedsiębiorca, który w tym czasie podpisze umowę z KRD, będzie mógł bezpłatnie umieścić w Krajowym Rejestrze Długów dowolną liczbę swoich dłużników.

- Liczymy na to, że podobnie jak w poprzednich latach, co najmniej połowa przedsiębiorców biorąca udział w tej kampanii odzyska swoje pieniądze - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Tegoroczne "Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów" jest organizowane po raz trzeci. Akcja tradycyjnie skierowana jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów.

Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66% spośród nich wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju. Podobne wyniki dały analizy przeprowadzone przez Ministerstwo Gospodarki. Przy czym właściciele małych firm wskazywali zatory płatnicze, jako największy problem. Tymczasem sektor MSP wytwarza połowę Produktu Krajowego Brutto i tworzy 2/3 miejsc pracy.

- Dla małych przedsiębiorstw niezapłacona faktura na kilka tysięcy, to już problem. Gdy takich faktur jest kilka zaczyna się tragedia. Tracą płynność finansową, zaczynają zalegać z płatnościami swoim dostawcom i kółko się zamyka. Ich możliwości skutecznego skłonienia dłużnika są ograniczone, nie mają działów windykacji, ani prawników na usługach, a sprawy sądowe trwają latami. Dlatego chcemy im pomóc w ten sposób. Umieszczenie dłużnika w rejestrze powoduje, że traci on wiarygodność zarówno wobec innych obecnych i potencjalnych kontrahentów, jak i wobec firm i instytucji świadczących usługi finansowe, telekomunikacyjne, wynajmu lokali itp. - informuje Adam Łącki.

Właśnie ze względu na te konsekwencje, dłużnicy decydują się w większości na zwrot długów. Nierzadko także tych, które w sądzie zostały uznane za przedawnione, bądź zakończyły się bezskuteczną egzekucją komorniczą.

Termin "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" nie jest przypadkowy. W marcu spółki prawa handlowego kończą pisanie bilansów za poprzedni rok, w których muszą wykazać także niezapłacone należności. Natomiast w kwietniu rozliczają się z fiskusem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i do końca tego miesiąca muszą zapłacić podatek za ubiegły rok. Także od tych wystawionych faktur, za które dotychczas nie dostały pieniędzy.

- Jeśli zgodnie z planami Ministerstwa Gospodarki do końca roku zmienione zostaną przepisy regulujące umieszczanie dłużników w rejestrze, to w przyszłym roku w ramach Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów także gminy będą mogły umieścić w KRD podatników zalegających z podatkami lokalnymi. A to jest dla nich poważny problem - zapowiada Adam Łącki.

Katarzyna Torba/KRD BIG S.A.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne