REKLAMA

Donald Tusk zmienia Platformę Obywatelską od środka

2021-09-21 06:39
publikacja
2021-09-21 06:39
Donald Tusk zmienia Platformę Obywatelską od środka
Donald Tusk zmienia Platformę Obywatelską od środka
/ Platforma Obywatelska

Przyjęte w ubiegłą sobotę zmiany w statucie PO mogą doprowadzić do znacznego przemeblowania partii - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej”. Gazeta poznała szczegóły zmian, które Platforma Obywatelska dokonała w swoim statucie w trakcie ubiegłotygodniowej konwencji w Płońsku.

Dziennik podkreśla, że jest to największa modyfikacja statutu od lat. "PO znacznie poszerzyła swoje cele jako partia i zapisała w nich aksjologię" - zaznacza "Rz". Wskazuje jednocześnie, że teraz celów jest blisko dziesięć, w tym „ochrona i wzmacnianie trójpodziału władz, w tym niezależności sądów i niezawisłości sędziów”, ochrona i wzmacnianie praw człowieka, wspieranie idei samorządności czy podejmowanie i wspieranie inicjatyw dotyczących ochrony środowiska.

"Rz" przypomina, że Platforma pracowała w ostatnich miesiącach nad deklaracją ideową, ale zgodnie z opinią rozmówców gazety, nowe cele partii to pewnego rodzaju „substytut” tej deklaracji. "Co do zmian strukturalnych, to najważniejsze jest wzmocnienie roli i kompetencji prezydium PO ,czyli niejako +ścisłego zarządu+, w tym umożliwienie zawieszania członków partii" - informuje dziennik. Wyjaśnia przy tym, że w skład prezydium wchodzą m.in. przewodniczący, wiceprzewodniczący czy szef klubu Koalicji Obywatelskiej. "Zarząd po zmianach będzie liczył ok. 40 osób, prezydium – ok. 14" - podaje "Rz".

"To ma sprawić, że partia będzie sprawniej zarządzana na co dzień" – mówi jeden z rozmówców gazety. "Wiceprzewodniczących będzie maksymalnie dziesięcioro (teraz jest czworo), aby zachować parytet płci" - zaznacza "Rz". "Do tego grona wrócą Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz" - dodaje dziennik. Przypomina również, że Donald Tusk już kilka tygodni temu publicznie stwierdził, że jednym z jego zastępców będzie też Cezary Tomczyk. Tusk zapowiadał już publicznie, że Tomczyk będzie odpowiadał w przyszłości za kampanie wyborcze.

Wiceprzewodniczących powoła Rada Krajowa, najpewniej już po wyborach regionalnych w partii, które planowane są na 23 października - dodaje "Rz". (PAP)

dka/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dzo_bajden
ja mu dobrze życzę. nawet warzecha stwierdził, że woli tuska od tego co sie dzieje dzisiaj za pisu
samsza
Powstanie grupa trzymająca władzę grupy trzymającej władzę.

Tak jak społeczeństwo nie może być bez światłego przewodnictwa partii, tak sama partia musi mieć światłe przewodnictwo. Czegoś się nauczył w europejskiej partii ludowej.
mnm1
No i jest pamięć o mamusi, co na chlebku krzyżyk robiła - teraz Donek sobie to przypomniał i krzyż już mu trochę mniej obmierzłym jest ....

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki