REKLAMA

Dom Development ocenia, że sprzedaż mieszkań w kwietniu i maju jest stabilna

2022-05-23 11:54
publikacja
2022-05-23 11:54
Dom Development ocenia, że sprzedaż mieszkań w kwietniu i maju jest stabilna
Dom Development ocenia, że sprzedaż mieszkań w kwietniu i maju jest stabilna
/ Materiały dla mediów

Dom Development ocenia, że sprzedaż mieszkań w kwietniu i maju 2022 roku jest stabilna, porównywalna do średniego poziomu z I kwartału - poinformował prezes Jarosław Szanajca.

"Sprzedaż jest stabilna - powiedziałbym, że jest na porównywalnym poziomie do średniego poziomu I kwartału. Tak to mniej więcej będzie wyglądało. W ostatnie dwa weekendy mieliśmy dwie imprezy targowe, które dają taką wyprzedzającą informację na temat sentymentu, jakim rynek nas darzy. Pierwsza to była nasza własna impreza w Warszawie i jesteśmy tymi targami - poziomem zainteresowania i ruchu, jaki został tam wygenerowany - pozytywnie zaskoczeni" - powiedział podczas poniedziałkowej wideokonferencji prezes Jarosław Szanajca.

"Wczoraj zakończyły się z kolei targi w Krakowie, na których wystapiliśmy pierwszy raz i tamtejszym zainteresowaniem jesteśmy jeszcze bardziej pozytywnie zaskoczeni. W naszych biurach jest ruch i widzimy, że maj będzie raczej trochę lepszy w sprzedaży niż kwiecień" - dodał.

Sprzedaż grupy Dom Development w I kwartale 2022 roku wyniosła 758 lokali netto wobec 1.084 lokali rok wcześniej.

Grupa przekazała klientom w tym czasie 1.094 lokale wobec 1.366 lokali przed rokiem. Średnia wartość przekazanych mieszkań wyniosła 665 tys. zł, co oznacza wzrost rdr o 12 proc. Zarząd poinformował, że w tym roku spodziewa się bardziej równomiernego rozkładu przekazań i wyników pomiędzy kwartałami.

"Konsekwencją mniejszej liczby przekazań jest mniejszy wynik w I kw. 2022 roku w stosunku do I kw. 2021. Niemniej jednak nasze plany dotyczące przekazań na kolejne kwartały dają nam zarówno komfort jeśli chodzi o wynik roczny, jak i bardziej równomiernie rozkładają te wyniki pomiędzy kwartałami" - powiedział Leszek Stankiewicz, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki.

Na koniec I kwartału 2022 r. grupa miała w realizacji 6.997 lokali (+25 proc. rdr). W samym I kw. 2022 roku rozpoczęto realizację 9 inwestycji z 1.137 lokalami.

Bank ziemi grupy Dom Development obejmował na koniec I kw. 18.619 lokali, w tym 9.847 w Warszawie, 4.937 w Trójmieście, 1,904 we Wrocławiu oraz 1.931 w Krakowie.

Prezes Szanajca poinformował, że w I kw. na branżę negatywnie wpłynęła m.in. inwazja Rosji na Ukrainę i spowolnienie rynku w pierwszym etapie wojny.

"W pierwszych 2-3 tygodniach trwania wojny zaobserwowaliśmy ogólny spadek aktywności klientów, także na rynku mieszkaniowym. Rynek się jednak mocno odbudował w marcu i oceniamy, że po początkowym +szoku+, w kolejnych miesiącach roku, wpływ sytuacji za wschodnią granicą Polski nie będzie silnie oddziaływał na naszą działalność" - ocenił prezes Dom Development.

"Kolejny negatywny czynnik dla branży to wzrost inflacji i stóp procentowych, a co za tym idzie spadek dostępności kredytów" - dodał.

W jego ocenie, w najbliższych kwartałach rynek nieruchomości w Polsce wspierać będą m.in. ciągle ujemne realne oprocentowanie lokat, które zachęca do lokowania oszczędności w nieruchomości oraz bardzo dobra koniunktura na rynku najmu.

Dom Development opublikował w poniedziałek kwartalny raport finansowy. Grupa odnotowała w I kw. 2022 roku 141,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 174,5 mln zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 134,3 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 128,7-139,2 mln zł.

Deweloper miał w I kw. 173,9 mln zł zysku operacyjnego wobec 215,9 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał EBIT na poziomie 169,4 mln zł (przedział 158,4-180,6 mln zł).

Skonsolidowane przychody grupy wyniosły 727 mln zł wobec 807,9 mln zł przed rokiem. Konsensus PAP Biznes zakładał przychody na poziomie 702,2 mln zł, a prognozy znajdowały się w przedziale 670,2-737,3 mln zł.

Zysk brutto na sprzedaży spadł w I kw. do 233,8 mln zł z 262,9 mln zł rok wcześniej. Marża brutto wyniosła 32,2 proc. wobec 32,5 proc. przed rokiem.

Marża operacyjna spadła rdr do 23,9 proc. z 26,7 proc., a marża netto do 19,5 proc. z 21,6 proc.

Grupa miała na koniec marca 448,7 mln zł środków pieniężnych wobec 607 mln zł na koniec grudnia. (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
leonidia
Sprzedaż mieszkań zależy od wzrostu cen za metr kwadratowy. O ile w Centrum Warszawy, ceny te szybują mocno w górę, o tyle w dzielnicach obrzeżnych, jak na przykład Ursus, wciąż są niskie. Dlatego też polecam osiedle Ursus Factory. Deweloperem jest Victoria Dom - marka z wieloletnim doświadczeniem. Sprawdzona i doceniona zarówno Sprzedaż mieszkań zależy od wzrostu cen za metr kwadratowy. O ile w Centrum Warszawy, ceny te szybują mocno w górę, o tyle w dzielnicach obrzeżnych, jak na przykład Ursus, wciąż są niskie. Dlatego też polecam osiedle Ursus Factory. Deweloperem jest Victoria Dom - marka z wieloletnim doświadczeniem. Sprawdzona i doceniona zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki