REKLAMA

Dodatek stażowy wyłączony z płacy minimalnej. Prezydent podpisał ustawę

2019-08-07 20:28
publikacja
2019-08-07 20:28

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą, że dodatek stażowy będzie wyłączony z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę – poinformowała w środę kancelaria głowy państwa.

fot. Zbigniew Komorowski / / FORUM
Celem ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest rozszerzenia katalogu elementów składowych wynagrodzenia za pracę, które nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika – o dodatek za staż pracy.

Ustawa – jak podnosi kancelaria – wprowadza definicję dodatku za staż pracy z uwagi na różnorodność stosowanego nazewnictwa oraz odmienne zasady przyznawania dodatku za staż pracy, obowiązujące u poszczególnych pracodawców.

Dodatek za staż pracy to dodatek do wynagrodzenia, przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Ustawa zawiera rozbudowane przepisy przejściowe regulujące możliwość przeprowadzenia przez wykonawców umów zawartych przed 1 września 2019 r. negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie zmiany wynagrodzenia należnego wykonawcy. Dotyczyć one będą tych wykonawców (np. stron umów zawartych w trybie ustawy – Prawo zamówień publicznych), którzy w wyniku zmian wprowadzonych ustawą będą musieli podnieć swoim pracownikom wynagrodzenia.

Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem przepisów przejściowych, które zaczną obowiązywać od 1 września 2019 r.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wizytator
A kto dostaje ten dodatek stażowy? Chyba tylko państwowy etacik. To powinien być obowiązkowy dodatek wpisany w ustawę. A ta patola i kombinatorstwo, co by tu jeszcze upchać w podstawę wynagrodzenia to polska specyjalność. Jak za ryj nie chwycisz, nie zmusisz, to za miskę ryżu, a i tak by jeszcze płakali.
bha
Największą patolą od lat w tym kraju jest notoryczne coraz większe i szersze żerowanie tzw. dawców pracy na jak na jak tańszej sumiennej pracy innych.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki