REKLAMA

Do sklepu w Niemczech tylko po wcześniejszej rejestracji, czas zakupów ograniczony

2021-03-04 21:04
publikacja
2021-03-04 21:04
fot. Artem Beliaikin / Pexels

Od początku lockdownu w Niemczech zamknięta jest większość sklepów. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych i aptek. Z nowych rządowych rezolucji wynika, że handel detaliczny powinien pozostać zamknięty do 28 marca, są jednak pewne poluzowania, np. zakupy w sklepie po wcześniejszej rejestracji.

Księgarnie, kwiaciarnie i targi ogrodnicze mogą być ponownie otwierane od 8 marca. W pozostałych sklepach można skorzystać z umówionych zakupów pod nazwą Click & Meet, jeśli w danym kraju związkowym 7-dniowa zachorowalność na koronawirusa jest mniejsza niż 100 nowych zakażeń na 100 000 osób. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) to kryterium jest obecnie spełniane przez wszystkie kraje związkowe z wyjątkiem Turyngii.

Metoda Click & Meet jest rozwinięciem koncepcji Click & Collect, która była już dostępna w wielu sklepach w ciągu ostatnich kilku tygodni. Do tej pory klienci mogli zamawiać towary online lub telefonicznie, a następnie odbierać je na miejscu. Robiący zakupy typu Click & Meet będą mieli możliwość rozejrzenie się po sklepie i przymierzenia np. ubrań lub butów. W landach Nadrenii-Palatynatu i Saary usługa Click & Meet jest dostępna w wybranych sklepach od zeszłego poniedziałku - informuje w czwartek portal RND.

Klienci muszą najpierw umówić się na wizytę w sklepie online lub telefonicznie. Sklepy są zobowiązane do rejestrowania danych kontaktowych klienta, aby służby zdrowia mogły podjąć działania w przypadku infekcji koronawirusa. Czas zakupów jest ograniczony. Na zakupy mogą przyjść tylko osoby z jednego gospodarstwa domowego. Klienci muszą nosić maseczkę medyczną. Ponadto należy przestrzegać zasad dotyczących odległości. Sklepy mogą obsługiwać jednego klienta na 40 metrach kwadratowych powierzchni handlowej.

Kraje związkowe ze stabilną 7-dniową zapadalnością wynoszącą mniej niż 50 nowych infekcji na 100 000 mieszkańców mają możliwość całkowitego otwarcia punktów sprzedaży detalicznej, aczkolwiek z ograniczoną liczbą klientów. Obecnie tylko w Szlezwiku-Holsztynie i Nadrenii-Palatynacie 7-dniowa zapadalność wynosi nieco poniżej 50.

Dyrektor zarządzający stowarzyszenia handlu detalicznego (HDE) Stefan Genth uważa, że możliwość robienia zakupów po wcześniejszym umówieniu się większości sklepów nie pomoże, bo z reguły koszty osobowe i operacyjne są wyższe niż zyski ze sprzedaży. "Wyniki szczytu to katastrofa dla sektora handlu detalicznego” - stwierdził.

Kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli w środę decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań restrykcji w zależności od rozwoju sytuacji.

Najnowsze ustalenia ws. dalszych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa spotkały się z krytyką opozycji oraz biznesu. Twardy lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pozhoga
Oj tam. Ale to przecież w Polszcze trwa walka z faszyzmem, na jej barykadach michniczątka walczą o świetlaną, niby-tęczową przyszłość. Nie zawahają się w tym celu dać like'a na fejsiku prześladowanym przez reżym kaczystowski, albo i bohatersko podpalić kościoła.
karbinadel
Nie wiem, co bierzesz, ale skutki są naprawdę mocne
jes
Tak towarzyszu. Tylko przewodnia rola twojej lewacko-katolickiej partii zaprowadzi nas do raju (na wzór chiński).
wizytator
Tak to jest jak baby "rzondzom".
karbinadel
Biurokratyczny koszmar staje się faktem
ajwaj_
Masakrowanie Europy przyspiesza,
komunistka Merkel, chce przejac wlasnosc prywatna za friko

Hotelarstwo, gastronmia itd. zmierza w kierunku poziomu po II wojnie w 1945
jes
Widzisz jak się babina musi starać a jak Putinowi się zachce mieć jakiś biznes to zastraszy, otruje i po co tyle "zachodu".
stachsgh
Na szczęście u Nas tego nie ma i jest lepiej
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki