Do elektrycznej hulajnogi potrzebne będzie OC?

2018-12-25 07:00
publikacja
2018-12-25 07:00

Zwiększa się popularność małych elektrycznych pojazdów (np. hulajnóg oraz deskorolek). Być może już niedługo ich posiadacze będą musieli kupować OC.

/ Lime

W ostatnim czasie widoczny jest wzrost popularności różnego rodzaju pojazdów o napędzie elektrycznym. Statystyki sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce nadal wyglądają skromnie (ze względu na wysoką cenę takich aut oraz brak potrzebnej infrastruktury). Znacznie szybciej popularność zyskują małe i tanie pojazdy o napędzie elektrycznym (np. deskorolki oraz hulajnogi).

Podobna sytuacja jest widoczna na terenie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu coraz częściej pojawiają się propozycje objęcia posiadaczy małych pojazdów elektrycznych obowiązkiem wykupywania polis OC. Takie pomysły na pewno mogą wzbudzić spory opór społeczny.

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl prezentują wady i zalety objęcia obowiązkowym OC elektrycznych hulajnog.

Przepisy nie nadążają za rozwojem (małej) motoryzacji

Na wstępie warto podkreślić, że kontrowersje i problemy związane z małymi pojazdami elektrycznymi nie dotyczą jedynie tematu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przykład stanowią coraz bardziej popularne rowery elektryczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie pojazdy powinny być czasem rejestrowane jako motorowery, a ich posiadacze muszą niekiedy wykupić odpowiednie OC (takie samo jak np. w przypadku spalinowego motoroweru).

Obowiązek rejestracji występuje wtedy, kiedy dany rower elektryczny posiada przynajmniej jedną z wymienionych cech:

- silnik o mocy powyżej 250 wat,

- manetkę pozwalającą na regulację obrotów silnika elektrycznego,

- elektryczne wspomaganie działające przy prędkości powyżej 25 km/h.

O wspomnianych zasadach nie wie wielu Polaków użytkujących (moto)rowery elektryczne. „Osoby, którym szkody wyrządzili tacy nieświadomi motorowerzyści, mogą liczyć na rekompensatę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto przypomnieć, że UFG później występuje do nieubezpieczonego sprawcy wypadku z tak zwanym roszczeniem regresowym i domaga się zwrotu poniesionych wydatków oraz odsetek” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Całkowicie poza przepisami znajdują się rowery elektryczne o mocy silnika przekraczającej 4000 wat lub poruszające się z prędkością ponad 45 km/h. Takie pojazdy nie mieszczą się bowiem w definicji motoroweru. Jednocześnie nie można ich zakwalifikować do żadnej z innych kategorii. Na szczęście rowery elektryczne o tak dużej mocy wciąż stanowią w naszym kraju rzadkość. 

Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda w przypadku różnego rodzaju elektrycznych hulajnóg bez homologacji oraz deskorolek. Takie pojazdy wymykają się przepisom dotyczącym ruchu drogowego. Właśnie dlatego pewien czas temu zaproponowano wprowadzenie do prawa drogowego nowej kategorii pojazdów. Mowa o tak zwanych urządzeniach transportu osobistego, które mają szerokość do 90 centymetrów, są napędzane siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym i nie przekraczają prędkości 25 km/h.

Wedle propozycji rządu, które na razie nie zostały jeszcze wprowadzone, posiadacze urządzeń transportu osobistego przekraczających prędkość pieszego, zostaliby zobligowani do korzystania tylko z drogi dla rowerów. Taka regulacja rozwiązałaby problem widoczny w większych polskich miastach. Chodzi o konflikty pomiędzy pieszymi oraz posiadaczami elektrycznych hulajnóg i deskorolek” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kwestia OC dla „elektro-pojazdów” pozostaje otwarta

Od dłuższego czasu cyklicznie wraca dyskusja dotycząca obowiązkowych ubezpieczeń OC dla rowerzystów. Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie bardziej prawdopodobne wydaje się wprowadzenie obowiązku posiadania polis komunikacyjnych przez użytkowników różnego rodzaju małych pojazdów elektrycznych (takich jak np. e-hulajnogi).

Prawdopodobieństwo takiego rozwiązania jest największe w przypadku pojazdów rozwijających prędkość powyżej 25 km/h. „W tym kontekście można zadać sobie pytanie, dlaczego ubezpieczenie OC musi posiadać właściciel motoroweru, skoro podobna polisa nie jest wymagana od posiadacza szybkiej hulajnogi elektrycznej osiągającej nawet 50 km/h - 60 km/h. Szkody spowodowane przez kierowców obydwu pojazdów mogą być w praktyce zbliżone” - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Niektórzy posiadacze małych pojazdów elektrycznych na pewno nie będą zadowoleni z regulacyjnych zapędów Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że Komisja Europejska w ramach propozycji zmian Dyrektywy 2009/103/EC niedawno podkreśliła znaczenie problemu związanego ze szkodami wyrządzonymi przez posiadaczy pojazdów elektrycznych. Zdaniem brukselskich urzędników przepisy powinny zapewniać osobom potrąconym przez wspomniane pojazdy możliwość szybszego i łatwiejszego uzyskania rekompensaty.

Takie podejście do tematu zwiększa prawdopodobieństwo wprowadzenia jakiejś formy obowiązkowych ubezpieczeń. Na konkretne propozycje i ostateczne zmiany trzeba będzie jednak nieco poczekać. Osoby obserwujące prace legislacyjne w ramach Unii Europejskiej wiedzą, że zmiany dyrektyw zwykle są długotrwałym procesem” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
keena_t
Ja tak uwielbiam hulajnogi, ze postanowiłam sobie kupić swoją własną zamiast ciągle wypożyczać :) Wybrałam taki model http://rowerowa.bydgoszcz.pl/product_info.php?cPath=382&products_id=6237. Czekam na wiosnę, aby zacząć na niej jeździc do pracy! Super sprawa.
abcbis
jeszcze karte na hulajnogę.
paszport polsatu i karte biedronki,
karbinadel
Proponuję objąć obowiązkowym OC posłów, ministrów i ich zastępców. Szkody wyrządzone przez nich mogą być nieporównywalnie większe, niż przez elektryczne hulajnogi
czytacz
Piękna możliwośc dodawania komentarzy-wszystkie 3 przede mną zostały usunięte-dlaczego?USUNĄĆ CENZORA!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki