REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Dla większości młodych Polaków priorytetem są wysokie zarobki

2019-08-27 11:46
publikacja
2019-08-27 11:46
Dodaj Bankier.pl w Google

Dla prawie 60 proc. przedstawicieli pokolenia Y w Polsce priorytetem są wysokie zarobki i dostatnie życie - wynika z opublikowanego we wtorek badania „Global Millennial Survey 2019” firmy doradczej Deloitte. Dodano, że na świecie dla milenialsów najważniejsze są podróże.

fot. / / YAY Foto

Milenialsi, czyli osoby urodzone między styczniem 1983 r. a grudniem 1994 roku, nie są mniej ambitni od przedstawicieli poprzednich pokoleń, jednak ich priorytety są inne lub zweryfikowała je rzeczywistość, np. ograniczenia finansowe; i to właśnie finanse są na szczycie listy ambicji polskich przedstawicieli pokolenia Y - wskazali autorzy raportu. Jak dodali, to cel 59 proc. z nich.

Na drugim miejscu są podróże – cel 58 proc. ankietowanych. "Dwa pierwsze wyniki budzą moje zainteresowanie, gdyż są dokładnie odwrotne od globalnych. Dla 57 proc. ankietowanych na świecie priorytetem jest zwiedzanie świata" - oceniła, cytowana we wtorkowym komunikacie, Anna Łukawska z Deloitte.

Dodała, że podróżowaniem są bardziej zainteresowane kobiety (62 proc.) niż mężczyźni (51 proc.).

"Dopiero 52 proc. marzy o zamożnym życiu. Co ważne, to co do tej pory uznawaliśmy za swego rodzaju oznakę dorosłości, czyli kupno domu lub założenie rodziny, nie znajduje się na szczycie listy priorytetów" – mówi Łukawska. O zakupie domu myśli 54 proc. (49 proc. globalnie) ankietowanych, a założenie rodziny planuje 47 proc. (39 proc. globalnie) - wynika z badania.

Wakacje na giełdzie

Wyniki z Polski różnią się też od globalnych odpowiedzi dotyczących obaw pokolenia Y. "Polscy milenialsi najbardziej obawiają się terroryzmu. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 34 proc. ankietowanych. Globalnie tak odpowiedziało jedynie 19 proc. badanych. Na drugim miejscu jest brak stabilności politycznej, wojny i konflikty – 29 proc. (globalnie 18 proc.), za nimi natomiast zmiany klimatyczne i ochrona środowiska – 27 proc. – które z kolei otwierają globalną listę obaw (29 proc.)" - czytamy.

Z kolei 79 proc. milenialsów w Polsce i na świecie obawia się, że padnie ofiarą oszustwa internetowego. Kolejne 78 proc. (76 proc. globalnie) nie ufa sposobom, w jaki organizacje uzyskują informacje na ich temat w kanałach społecznościowych. "Przedstawiciele pokolenia Y zauważają tu znacznie więcej wad. 57 proc. polskich milenialsów (64 proc. globalnie) uważa, że ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne, a aż 62 proc. (60 proc. globalnie) jest zdania, że przekłada się na ich poczucie szczęścia" - wskazali autorzy badania.

Według badaczy milenialsi pozbawieni są złudzeń co do sytuacji polityczno-gospodarczej. "Wśród milenialsów w Polsce o 17 p. proc. spadła rok do roku liczba tych, którzy wierzą, że w ciągu 12 miesięcy poprawi się sytuacja społeczno-polityczna (25 proc.) w kraju, a o 4 p. proc. tych, którzy mają takie przekonania odnośnie sytuacji gospodarczej (26 proc.)" - napisano. Także globalnie widać spadek tych nastrojów - "tylko 26 proc. respondentów oczekuje poprawy sytuacji gospodarczej w ich krajach w nadchodzącym roku".

Jak podkreślono, na tle globalnych wyników Polacy nie są aż takimi pesymistami w postrzeganiu własnych szans w erze przemysłu 4.0. "Jedynie 28 proc. ankietowanych z Polski, pracujących w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin i 27 proc. niepracujących uważa, że przemysł 4.0 utrudni im znalezienie lub zmianę pracy, podczas gdy globalnie odpowiedziało tak odpowiednio 46 proc. i 45 proc. ankietowanych" - wskazano.

Dodano, że z 20 proc. do 35 proc. wzrosła natomiast liczba polskich milenialsów, którzy spodziewają się zostać w obecnej firmie przez pięć lub więcej lat. Globalnie ten wynik pozostał na poziomie 28 proc - wyliczono.

W badaniu Deloitte zapytał o opinię prawie 13 tys. 500 osób z 42 krajów, z czego 300 ankietowanych pochodzi z Polski.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Kupuj, trzymaj, sprzedaj. Rekomendacje analityków dla akcji z GPW 31/2026
Tematy

Komentarze (21)

dodaj komentarz
cykor21
Dla mnie sprawa jest jasna: dzięki internetowi oraz podróżom, młodzi dowiadują sie, że wszędzie na świecie jest podobnie, tj. twój standard życia określa to ile posiadasz, a nie to jakimi watościami się kierujesz.
niezbednikmanagera
Muszę powiedzieć, że dużym zaskoczeniem jest odpowiedź, że liczą się zarobki. Słuchając zachodnich mistrzów jak Simon Sinek myślałem, że wystarczą darmowe kanapki i open space z planszówkami :) W podobnym tonie napisałem tekst o jawności wynagrodzeń w Polsce. Tam też można zobaczyć rozdźwięk oczekiwań i rzeczywistości.


https:
Muszę powiedzieć, że dużym zaskoczeniem jest odpowiedź, że liczą się zarobki. Słuchając zachodnich mistrzów jak Simon Sinek myślałem, że wystarczą darmowe kanapki i open space z planszówkami :) W podobnym tonie napisałem tekst o jawności wynagrodzeń w Polsce. Tam też można zobaczyć rozdźwięk oczekiwań i rzeczywistości.


https://niezbednikmanagera.pl/kariera/wynagrodzenie-w-polsce-jawne-czy-poufne/
spaceavenger
Jeżeli tak jest to ci ludzie wyjadą na zachód predzej czy później. W Polsce można się co najwyżej garba dorobić.
jes
Całe szczęście, że priorytetem nie jest zasiłek i 500+. Ulżyło mi.
bha
A gdzie za sumienną pracę obecnie można w marę godnie zarobić ???? - trzeba by ,długo,długo szukać ze świeczką..........
prs
Priorytetem powinna byc praca dla siebie, zawsze, nie niewolniczy etat.
Z tym ze, nie wszystkim wyjdzie..
bha
80% firm w tym kraju w ciągu 1 roku upada reszta w ciągu kolejnych 3 na rynku opanowanym przez wielkie korporacje,koncerny,wielki monopol wielkich sieci handlowych jaki można obecnie prowadzić perspektywiczny biznes ????
prs odpowiada bha
Napisalem "wszystkim nie wyjdzie", tak bylo, jest, i zawsze tak bedzie.
To naturalny proces.
Teraz cos na temat "ustawien", tych w glowie.
Podchodzac do tematu z nastawieniem ze 100% napewno padnie po roku czy trzech latach, jeszcze czlowiek dobrze nie zaczal a juz jest na przegranej pozycji, na samym
Napisalem "wszystkim nie wyjdzie", tak bylo, jest, i zawsze tak bedzie.
To naturalny proces.
Teraz cos na temat "ustawien", tych w glowie.
Podchodzac do tematu z nastawieniem ze 100% napewno padnie po roku czy trzech latach, jeszcze czlowiek dobrze nie zaczal a juz jest na przegranej pozycji, na samym starcie, przegral w swojej wlasnej glowie.
Uwazasz ze komus myslacemu w ten sposob warto podpowiadac ktory biznes jest perspektywiczny?..
Mam tez nadzieje, ze rozumiesz teraz, na wlasnym przykladzie, moje pierwsze zdanie w tym komentarzu.
Biznes to gra w ktorej trzeba dobrze poznac zasady zanim zacznie sie grac, dlatego jest taki przesiew.
glos_rozsadku
ja już mam w dupie wysokie zarobki. Po co mi to wszystko skoro żony nie mam i wracam do pustego domu. Dobrze, że się nie zakredytowałem.
grzegorzkubik
To i dobrze. Pomyśl jak by Cię oskubała:)

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki