REKLAMA

"Die Welt": Merkel chce tymczasowej kapitulacji Ukrainy

2015-02-08 10:32
publikacja
2015-02-08 10:32
fot. FORUM / FORUM

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zamrozić konflikt na Ukrainie, nie rezygnując z zasad prawa międzynarodowego. Ten pomysł brzmi przekonująco, może jednak oznaczać tymczasową kapitulację przed Rosją - pisze w niedzielę niemiecki dziennik "Die Welt".

W konflikcie o Ukrainę między USA a Rosją chodzi o wiele więcej niż w negocjacjach o liczbę rakiet. "Dla obu (mocarstw) gra toczy się o tożsamość i własne fundamenty" pisze "Die Welt".

Kto przekona Europę i przeciągnie ją na swoją stronę, ten rozstrzygnie ten spór na swoją korzyść, a Angela Merkel jest najważniejszą liderką Europy - wyjaśnia autor komentarza.

Jego zdaniem Merkel dała do zrozumienia podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że rozumie sposób myślenia Ameryki. Niemiecka kanclerz chciałaby jednak uniknąć nowej zimnej wojny w Europie, a przede wszystkim wielkiej wojny. Dlatego szefowa niemieckiego rządu zasugerowała, aby Zachód zaczekał aż zaczną działać sankcje i przyjął do wiadomości powstałą sytuację, nie uznając jednak bezprawia i aneksji dokonanej przez Rosję.

Wyjaśniając swoje stanowisko, Merkel posłużyła się przykładem reakcji Zachodu na budowę muru berlińskiego w 1961 roku. "Die Welt" dodaje, że taką samą taktykę USA zastosowały po aneksji trzech krajów bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) przez Stalina.

"Zamrozić konflikt, nie rezygnując z prawa międzynarodowego - to brzmi przekonująco, graniczy jednak niebezpiecznie blisko z kapitulacją na dziesiątki lat przed militarnym mocarstwem" - ostrzega "Die Welt". Komentator zauważa, że na świecie są państwa o podobnej strukturze ludnościowej jak Ukraina, w których poparcie dla separatystów może mieć poważne skutki.

"Putin testuje na Ukrainie jak Zachód zareagowałby, gdyby Rosjanie w krajach bałtyckich chwycili za broń, a Moskwa wyparłaby się jakiegokolwiek mieszania się w konflikt" - czytamy w "Die Welt". Ameryka chce za pomocą dostaw broni zmusić Putina do zadeklarowania się: albo zgodzi się on na prawdziwe negocjacje, albo w sposób otwarty wesprze separatystów, czy też wręcz zdecyduje się na interwencję. Taka taktyka może jednak doprowadzić do eskalacji na miarę kryzysu na Kubie - czytamy w "Die Welt".

W sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zarówno wiceprezydent USA Joe Biden, jak i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślali, że naród ukraiński ma prawo do samoobrony przed agresją ze strony Rosji. Obaj politycy obarczyli Moskwę odpowiedzialnością za konflikt.

Poroszenko zaapelował do Zachodu o "konkretne wsparcie niepodległości Ukrainy - polityczne, gospodarcze, ale także militarne". Jak oświadczył ukraiński prezydent, oczekuje on dostaw broni dla swojego kraju, ponieważ naruszone zostało memorandum budapeszteńskie z 1994 roku, gwarantujące integralność terytorialną Ukrainy. W zamian za gwarancje bezpieczeństwa Ukraina zrzekła się wówczas strategicznej broni nuklearnej, którą odziedziczyła po ZSRR.

Z Monachium Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ cyk/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~MacGawer
Przed wybudowaniem muru berlińskiego był dosyć ciekawy incydent. Na granicy Berlina Zachodniego naprzeciwko siebie stanęły czołgi: z jednej strony radzieckie, a z drugiej zachodnie. Żadna ze stron nie chciała pierwsza się wycofać, ale też nikt nie chciał III-ciej wojny światowej. W końcu padł rozkaz, by zachodnie czołgi Przed wybudowaniem muru berlińskiego był dosyć ciekawy incydent. Na granicy Berlina Zachodniego naprzeciwko siebie stanęły czołgi: z jednej strony radzieckie, a z drugiej zachodnie. Żadna ze stron nie chciała pierwsza się wycofać, ale też nikt nie chciał III-ciej wojny światowej. W końcu padł rozkaz, by zachodnie czołgi cofnęły się o 1 m do tyłu, ale ani centymetra więcej. Po pewnym czasie radzieckie zrobiły dokładnie to samo i tak metr po metrze wycofali się. Jeżeli na granicy z "separatystami" stanęłyby oddziały międzynarodowe, nawet w błękitnych chełmach Rosjanie nie odważyliby się nawet na mały krok do przodu. Im silniejsza i bardziej "umiędzynarodowiona" obsada tym szybciej doszloby do zawieszenia broni.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki